Görüş: Xiaomi'nin bir sonraki Mi Pad tableti Chrome OS çalıştırmalı | Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi
e
sv

Görüş: Xiaomi’nin bir sonraki Mi Pad tableti Chrome OS çalıştırmalı

avatar

Ahmet Yusuf

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Görüş: Xiaomi'nin bir sonraki Mi Pad tableti Chrome OS çalıştırmalı

Birkaç hafta önce Xiaomi’nin Mi Pad tablet serisinin bu yıl yeni bir model alacağı bildirilmişti. Xiaomi ve tablet serisinin hayranları için , bu son model olan Mi Pad 4’ün 2018’de piyasaya sürüldüğü düşünüldüğünde kesinlikle iyi bir haber .

Canlanan bir segment için yeni bir Mi Pad tablet

Segmentin son birkaç yılda küçüldüğü göz önüne alındığında Xiaomi’nin bir süredir tablet sahnesinde eksik kalması şaşırtıcı değil . Bununla birlikte, tablet pazarı, öğrencileri çevrimiçi okula başvurmaya zorlayan COVID-19 salgınının bir sonucu olarak geçen yıl büyüme kaydetti. Xiaomi’nin tablet serisini yeniden canlandırmak istemesine neden olan şeyin bu büyümenin olması ihtimali var. Yine de Xiaomi’nin yeni bir tablet çıkaracaksa Android değil, Chrome OS, en azından uluslararası pazarlarda satılacak varyantı çalıştırması gerektiğini düşünüyorum.

Bu görüşün arkasındaki nedenlere dalmadan önce, Mi Pad serisinin tarihine kısaca bir göz atalım.

Mi Pad – zayıf bir güncelleme geçmişi

İlk Xiaomi tableti 2014 yılında piyasaya sürüldü ve Mi Pad 7.9 olarak piyasaya sürüldü . 7,9 inç ekrana, NVIDIA Tegra K1 işlemciye, 2 GB RAM’e, 16 GB veya 64 GB depolamaya ve 6700 mAh bataryaya sahipti. Tablet kutudan Android 4.4.4 KitKat tabanlı MIUI 7’yi çalıştırdı . MIUI 8’e güncellendi ancak Android sürümü hiçbir zaman yükseltilmedi.

Xiaomi bunu Kasım 2015’te Mi Pad 2 ile takip etti . Benzer bir ekrana sahipti ancak NVIDIA işlemcisini Intel Atom X5-Z8500 ile değiştirdi. Aynı zamanda daha küçük bir 6190mAH bataryaya sahipti. RAM ve depolama kapasiteleri birinci nesil modelinkinden farklı değildi. Ayrıca MIUI 7’yi çalıştırdı, ancak Android 5 Lollipop’u temel aldı.

Görüş: Xiaomi'nin bir sonraki Mi Pad tableti Chrome OS çalıştırmalı

bir 7.9 inçlik ekranı ile 2017 yılında iki yıl sonra geldi. Xiaomi, MediaTek MT8176 işlemciye giderek yonga seti markalarını bir kez daha değiştirdi . Ne yazık ki, bir MicroSD kart yuvası yoktu, ancak daha büyük bir 6600mAh pil ile geldi. Bu, kutudan Android 7 Nougat’ı temel alan MIUI 9’u çalıştırdı, ancak hiçbir zaman MIUI 10’a güncellenmedi ve bir Android sürümü yükseltmesi de almadı.

Mi Pad 4 ve Mi Pad 4 Plus , sırasıyla 2018 yılının Haziran ve Ağustos aylarında duyuruldu. Standart versiyon 8 inç ekrana sahipken, artı model 10.1 inç ekrana sahipti. Her ikisi de Qualcomm’un 3 GB veya 4 GB RAM ve 128 GB’a kadar depolama alanına sahip Snapdragon 660 yonga setiyle geldi. Xiaomi ayrıca MicroSD kart yuvasını geri getirdi ve ayrıca 4G ekledi . Daha küçük olanı 6000mAh bataryaya sahipken, daha büyük model 8620mAh bataryaya sahipti. Mi Pad 4, Android 8.1 Oreo tabanlı MIUI 9’u çalıştırırken Mi Pad 4 Plus, Android 8.1 Oreo tabanlı MIUI 10’u çalıştırdı. İki tabletten hiçbiri MIUI 11’e güncellenmedi ve bir Android yükseltmesi almadı.

Gördüğünüz gibi Xiaomi, Mi Pad serisini güncelleme konusunda oldukça zayıftı. Şimdi geliştirilmekte olan yeni bir tableti olduğuna göre, bu geleneğin devam etmeme ihtimali nedir?

Neden Chrome OS?

Neden Chrome OS? Bir sonraki Mi Pad’in neden Chrome OS çalıştırması gerektiğine dair birkaç neden var, ancak temel avantajı yazılım desteğidir. Ortalama bir Chrome OS cihazı, en az beş yıl boyunca yazılım desteği alır. Geçen yıl Google, Lenovo 10e Chromebook Tablet ve Acer Chromebook 712 gibi cihazların Haziran 2028’e kadar güncellemeleri alacağı için Chrome OS cihazlarının artık daha da uzun süre destekleneceğini açıkladı.

Görüş: Xiaomi'nin bir sonraki Mi Pad tableti Chrome OS çalıştırmalı

Chrome OS’nin getirdiği başka avantajlar da vardır:

 1. Android uygulamaları için destek – Chrome OS, Android uygulamaları için yerel desteğe sahiptir, bu nedenle sınırlı bir uygulama kitaplığı şikayeti yoktur.
 2. Yeni özelliklerle düzenli olarak güncellenir – Chrome OS de düzenli olarak güncellenir. Önemli değişiklikler yapmadan önce neredeyse bir yıl beklemeniz gereken Android’in aksine, Chrome OS’de durum böyle değil. Tam işletim sistemi güncellemeleri her 6 haftada bir yeni özelliklerle gelirken, güvenlik düzeltmeleri gibi küçük güncellemeler 2-3 haftada bir yayınlanır.
 3. Sığ öğrenme eğrisi – Chrome OS’nin kullanımı kolaydır. Windows ve macOS’taki birçok klavye kısayolu, Chrome OS’de aynı şekilde çalışır. Ayrıca, birkaç görevi gerçekleştirmek için arayabileceğiniz Google Asistan da mevcuttur.
 4. Chrome OS, Xiaomi’nin yararlanabileceği büyüyen bir pazar

  Birkaç Chrome OS cihazı mevcuttur. Bu yılın, ilk piyasaya çıktığından bu yana on yıl olduğunu düşünürsek, bu şaşırtıcı değil. Ancak, ilk Chrome OS tableti olan Acer Chromebook Tab 10 , 2018 yılına kadar piyasaya sürülmedi.

  Şimdi, daha fazlası var ama yine de yeterli seçenek yok. Sadece bu da değil, mevcut birkaç Chrome OS tableti belirli birkaç pazarda mevcuttur. Xiaomi, bir Chrome OS tableti piyasaya sürerek büyüyen bir pazardan pay alabilir. Halihazırda, birçoğunda çok az Chrome OS tableti olan veya hiç bulunmayan birkaç ülkede varlığını sürdürüyor. Örneğin, Xiaomi için önemli bir pazar olan Hindistan’ı ele alalım. Lenovo Ideapad Duet Chromebook, ülkede satılan tek Chrome OS tablettir.

  Geçen yıl, Chrome OS cihazları Apple macOS çalıştıran cihazlardan daha fazla satıldı . COVID-19 salgınının ikinci yılında e-öğrenme devam ederken, Chrome OS’nin büyümesinin büyümeye devam etmesi bekleniyor. Xiaomi kesinlikle bu pastadan bir pay almayı kaçırmak istemiyor.

  Görüş: Xiaomi'nin bir sonraki Mi Pad tableti Chrome OS çalıştırmalı

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: