«
1200px-SMIC_logo.svg

Çin’in en büyük yonga seti üreticilerinden biri olan Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC), ABD hükümetinin radarı altında ve ihracat kısıtlamalarıyla karşılaşabilir. Şimdi, şirket ABD Sanayi ve Güvenlik Bürosu ile ön görüşmeler yaptığını doğruladı.

Reuters , Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’na sunduğu dosyada, “bu tür ihracat kısıtlamalarının şirketin üretim ve işletme faaliyetleri üzerindeki ilgili etkisine ilişkin değerlendirmeler yaptığını” söylüyor .

SMIC Logosu

Şirket, faaliyet gösterdiği tüm yargı bölgelerinin ilgili tüm yasa ve yönetmeliklerine uygun olarak faaliyet gösterdiğini ekledi.

Raporlar çevrimiçi olarak ortaya çıkmaya başladığında, ABD Ticaret Bakanlığı bazı şirketlerden SMIC’e mal ve hizmet sağlamaya devam etmek için bir lisans almalarını isteyen mektuplar yayınladı .

O sırada Çin merkezli SMIC, ABD hükümetinden böyle bir bildirim almayı reddetmiş ve ayrıca şirketin Çin ordusuyla hiçbir ilişkisi olmadığından bahsetmişti, bu tür incelemelerin arkasındaki sebep.

SMIC ile iş yapmak için gerekli olan sınırlamalar veya bir lisansın gerekliliği, ABD hükümetinin dünyanın önde gelen telekom ekipmanı üreticisi Huawei’ye uyguladığına benzer ve Çinli şirketin işlerini ve operasyonlarını sürdürmesini çok zorlaştırıyor.

Çin’deki en büyük dökümhane olan SMIC, çip üretimi için büyük ölçüde ABD ve ABD müttefik ülkelerden gelen ekipmanlara güveniyor. Kısıtlanmak, şirketin iş yapma becerisini ciddi şekilde etkileyebilir.

SMIC, Çin’in önde gelen yonga seti üreticisi olmasına rağmen, rakipleri olan TSMC ve Samsung’a kıyasla teknoloji açısından geride kalıyor . Ancak, son zamanlarda STAR Market aracılığıyla ileri teknoloji için yaklaşık 6,6 milyar dolar topladı. Ayrıca diğer ülkelere olan bağımlılığını azaltmak için çalışıyor ve yakın zamanda SK Hynix’ten 11.02 milyon dolara kullanılmış bir litografi sistemi satın aldı .

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *