1. Birkaç dakikanızı ayırarak sitemize ücretsiz kayıt olabilir, konu paylaşabilir, mesaj yazabilir ve dostluklar, kurabilir kazanabilirsiniz. Tüm hepsi ve daha fazlası DonanımForum'da!
  DonanımForum uzun zamandır faaliyettedir.  Bize katılın! :)

Cam Filmleri Yasaklandı mı?

Konusu, 'Ülke ve Dünya Gündemi' forumundadır ve Yeniceri tarafından paylaşıldı.

 1. Yeniceri

  Yeniceri

  29 Eyl 2017
  Kütahya
  Son 1 haftadır gündemi meşgul eden bu konu hakkında herkes bir şeyler söylüyor. Ben kısaca özetleyeyim. Cam filmleri hiçbir zaman serbest olmadı. Hükümet yetkilileri bir ara serbest olacak diye açıklama yaptılar. Ama orada şöyle bir ayrıntı vardı.

  TSE onaylı bir firmadan yine TSE onaylı filmlerin çekilmesi. Sadece buna özel bir istisna tanınmıştı. Ülkemizde kaç tane onaylı firma var peki :)

  Yeni yapılan açıklama ile bu da kalktı.

  Yanlış olan bir bilgi daha var. Haber sitelerinde cam filmlerinin cezası 450 TL olarak söyleniyor. Bu yanlıştır. Cam filmlerinin cezası, 2918 sayılı K.T.K. 'nın 30/1-b maddesine göre 206 TL'dir. İlk seferinde 1 haftaya kadar izin verilir. Ama bu 1 gün de olur 7 gün de. Her ilin uygulama şekli farklı. İzin süresi sonunda filmleri söktürmeyenlerin araçlarına, aynı madde uyarınca ceza yazılır ve araçlar trafikten men edilir.
   
  GöLGe bunu beğendi.
 2. Sedat

  Sedat Administrator

  18 Eyl 2017
  istanbul
  Bende kaplatmayı düşünüyordum :) iyiki böyle bi hareket yapmadım. Ayrıca trafikten men kötüymüş. :eyebrow:
   
 3. Kutox

  Kutox

  5 Eki 2017
  Bursa
  İyice abartmaya başladılar belki feto darbeyi vuramadı ama bu gidişle devlet vuracak bune arkadaş ya hayır arabam yok Die sorun etmiyorum ama ona zam buna ötv şuna vergi sigaranın gelişi 5tl Türkiyede 15tl milletin Araba camına kadar düştüyse devlet vay halimize
   
  Sedat bunu beğendi.
 4. Reventon

  Reventon

  29 Eki 2017
  Giresun
  Hükümetimizin bir çok saçma sapan politikaları benim de canımı sıkıyor.

  Elimden keşke bir şey gelse de yapsam diyorum o da yok buna dur demek için birlik olmamız lazım.

  Ama gel gör ki halkımızın içi rahat, nasıl olurda hiç ses çıkarmazlar anlayamıyorum. :rage:
   
  Sedat bunu beğendi.
 5. Kutox

  Kutox

  5 Eki 2017
  Bursa
  Bizim milletimiz zengin petrollerimiz var elmas madenlerinimiz var bizim milletimizde fakir yokki ses çıkartsınlar Hiçbişey olmamış gibi davranmalarına şaşkınım illa ayaklanmanız için darbe vurulmasımı gerekir bi hesaplayalım

  Bekar bir kişinin giderleri
  Elektrik 85
  Su 75
  Doğalgaz (kışın sonuna kadar açık)
  125
  İnternet
  60tl
  Beslenme (günlük)
  35 aylık 1050

  Arkadaş kirada oturuo unutmamak lazım aylık 400tl
  Bu arkadaş hiç gezmicekmi sinemaya gitmicekmi manitasıyla buluşmucakmı aylık gezip tozma desek
  400tl
  Bu arkadaşın arabası varsa ki yazmaya bile gerek yok tahmin etmişinizdir
  Toplam 2195 yetermi 1500tl yetmez daha hesaplamadığım birçok şey var

  Bu ülkenin emek veren insanlarına bu ülkenin darbe gününde ALLAHU EKBER deyipte arkasın bakmadan düşmanın üstüne koşan insanlara yetermi? Bu ülkede 80milyona yakın insan var hepsi bu ülkeye emek vermiş insanlar ama elin Suriyelisi gelsin eşimize dostumuza sevdiğimiz insanlara laf atan Suriyelilere devlet aylık maaş bağlatsın 60 70 80 sene bu ülkeye emek veren insana değilde 1yılda tonlarca Suriyelilere maaş bağlatmak ne demek ya ne diyim abi daha söylenecek çok şey varda ne diyim yani İstanbul'da köprü geçişine bakın sadece 1tlden hesaplayalım İstanbul'da 14milyon kişi var 31 Aralık 2016 hesaplaması ile o köprüden aylık 7milyon kişi gecse 1tlden 7milyon tl yapar sadece 1tlden hesapladık her köprü geçişi 20tlden aşağı değil köprü yaptıracağına Üniversite yaptırsana bi abim var Üniversite mezunu fabrikada çalışıo atanamadı hala neymiş efendim tütün yasakmış millet ekmeğini kazanıo o işten sen ilk önce uyuşturucu satışını engelle sonra tütün muhabbeti yap Tayyip bey devlet arabanın cam filmine bile karışıo hatta bi ara Maserati'ye çok ses çıkartıo Die ceza kesen polis vardı :D şaka yapmıyorum harbi cezayı kesmişti Maserati'ye düşünün artık Tayyip der ki hedef 2023 Die kusura bakmayın ama bu gidişle değil 2023ü 2019u bile göremeyiz ALLAH yar ve yardımcımız olsun sağlıcakla kalın bol hitli günler :)
   
  Sedat bunu beğendi.
 6. Yeniceri

  Yeniceri

  29 Eyl 2017
  Kütahya
  Zamlar konusunda sonuna kadar haklısınız arkadaşlar. Özelleştirilecek pek bir şey kalmadığı için ve artık %1-%3 zamlar yeterli gelmediği için, %40'ları görür olduk. Sonumuz hayrola.

  Ama bu cam filmleri konusunda sizin gibi düşünmüyorum. İlk olarak şunu söyleyeyim. Araç camları, kaza ya da darbe anında dağılma özelliğine sahiptir ki, içeride bulunanlar için yaralayıcı ya da öldürücü hasar vermesin. Ama film takıldığında, bu dağılma özelliği kayboluyor. Camlar parça halinde kırılıp, vücuda saplanabiliyor.

  İkincisi; maalesef biz terörün kol gezdiği bir ülkeyiz. Polis ve jandarma uygulamalarında, gelen aracın içinin görünmesi çok önemlidir. Sırf camlarında film olduğu için içi görünmeyen araçlardan yapılan saldırılarla, çok fazla şehit verdik. Tabi basın işin bu yönünü hiç söylemedi. " Teröristlerin saldırısı sonucu şehit olan şu kadar polis, şu kadar asker " diyerek geçiştirdiler.

  Bunun yanında, araçta kaçırılan biri olabilir. Filmlerden dolayı içi görünmeyeceği için, içeride ağzı kapatılmış birini göremezler. Düşünsenize, çok sevdiğiniz biri kaçırılıyor ve kaçıranlar polis ya da jandarma çevirmesine giriyor. Ellerini kollarını sallayarak ayrılıyorlar. Ne hissedersiniz?

  Boşverin, filmsiz camlar daha iyi :)
   
  GöLGe ve Sedat bunu beğendi.
 7. GöLGe

  GöLGe

  30 Eki 2017
  İstanbuL
  Yeniçeri kardeş, verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim, cidden çok aydınlatıcı ve yararlı oldu; Lakin bu cam filmi eğer fabrikasyon olursa o zaman durum ne oluyor, merak ettim.
   
  Yeniceri bunu beğendi.
 8. Yeniceri

  Yeniceri

  29 Eyl 2017
  Kütahya
  Filmler hiçbir zaman fabrikasyon olmaz. Fabrikasyon olarak renkli cam olur. Eğer fabrika çıkışı camlar renkli ise, üzerinde E ve V harfleri vardır. Bu da orjinal olduğunu gösterir.
   
  GöLGe bunu beğendi.
 9. Sedat

  Sedat Administrator

  18 Eyl 2017
  istanbul
  Geçen gün haberlere de konusu olmuşu. Fabrikasyon olan camların yanında R43 yazıyormuş. Bunlar için herhangi bir ceza da yokmuş ayrıca.
   
  GöLGe bunu beğendi.
 10. Yeniceri

  Yeniceri

  29 Eyl 2017
  Kütahya
  Onlar film değil işte :) Renkli cam oluyor.