1. Birkaç dakikanızı ayırarak sitemize ücretsiz kayıt olabilir, konu paylaşabilir, mesaj yazabilir ve dostluklar, kurabilir kazanabilirsiniz. Tüm hepsi ve daha fazlası DonanımForum'da!
  DonanımForum uzun zamandır faaliyettedir.  Bize katılın! :)

Google adsense TBM oranları nasıl artar? TBM arttırma yöntemleri nelerdir?

Konusu, 'Webmaster Genel' forumundadır ve Sedat tarafından paylaşıldı.

 1. Sedat

  Sedat Administrator

  18 Eyl 2017
  istanbul
  Herkese merhabalar. Ara ara bu tarz konular açıp bildiğim kadar bir şeyler paylaşmaya çalışıyorum. Bazen çok bilmiş arkadaşlar çıkıyor ama olsun :) ben bilmeyen arkadaşlar için paylaşmaya devam ediyorum. Pek makale yazmasını bilmiyorum ancak 10 yıla yakındır google adsense ile içli dışlı olmaya çalışıyorum. Pek makale yazmaktan anlamam ama açtığım konular anlayışla karşılanıyor o yüzden bunu da problem etmiyorum. :) Neyse konuyu dağıtmayalım...

  Adsense hesabı olan ve TBM onranları düşük olan veya TBM oranlarını arttırmak isten site sahipleri için birkaç öneride bulunmak istiyorum. (Denemediğim hiçbir şeyi bu güne kadar paylaşmadım.)

  Mesela 3 tane site düşünelim.

  A sitesi; Haber sitesi olsun. (bir haber sitesine TBM oranları ortalama, 5 ila 9 bazen 10 üzerine de çıkar.)
  B sitesi; Moda sitesi olsun. (bir moda sitesinde TBM oranları ortala 10 ila 13 arası, nadiren 15 üzerine çıkar.)
  C sitesi Kadın sitesi olsun. (bir kadın sitesinde TBM oranları ortalama 15 ila 19 arası, nadiren 22-23 üzerine çıkar.)


  Evet arkadaşlar şimdi. Örneklerde 3 tane site var. A,B ve C.. Şimdi TBM oranları düşük olan ve desteğe ihtiyacı olan site, haber sitesi. Bu sitenin TBM oranları sizce nasıl yükselir? bende bu haber sitesi aşağıda listelenen başlıklarla alakalı konular açarsa, TBM oranları 10 üzerine çıkar :)

  • Moda haberleri (alışveriş giyim vb..)
  • Tüp Bebek Tedavisi (her türlü haber)
  • Estetik ve Estetik Cerrahi (her türlü haber)
  • Diyet - Sağlıklı Beslenme (her türlü haber)
  • Güzellik, Bakım ve Kozmetikler (her türlü haber)
  • Yemek Tarifleri (her türlü haber ve tarif)
  • Dekorasyon (her türlü haber)
  • Ekonomi-Finans-Borsa (her türlü haber)

  Bu liste TBM oranları oldukça iyi bir liste. Örnekte verdiğimiz A sitesi, yani haber sitemize bu tarz konular açarsak TBM oranları yükselmiş olur. Bunu genel bloglar siteleri de yapabilir. Şimdi buradaki ince ayrıntı şu. Kadın siteleri her zaman pirim yapar, çünkü kadınlarla alakalı konular oldukça iyi. Yani TBM oranları yüksek ve sektörde rekabeti olan konular. A sitemiz, yani haber sitemiz normal günlük hayattan haberler sunar, son dakika haberler, filaş haberler vb.. Bu tarz konulardaki reklam gösterimleri oldukça düşük olur. Yani; Mahmut Öldürüldü, Bursa şokta, Nalan sevgilisi ile vb.. gibi konularda gösterilen reklamların TBM oranları oldukça düşüktür.

  Tek bir sektöre yönelecek olan site sahipleri öncelikle şunu araştırmalı, TBM oranı yüksek konular hangileri. Bunun yanında birşey daha eklemek istiyorum. TBM oranı arttırma gibi konular yalandır :) TBM oranı arttırılmaz. Sadece TBM oranları yüksek konular tespit edilir. Yani şuna da yöşe bir örnek verelim;

  Sedat kelimesi google tarafından belirlenmiş bir kelime diyelim. Google reklam verene bu kelimede ilk sayfalarda ve ilk sıralarda olmasını istiyorsa TIK başı maliyeti, 0,10 kuruştan vermesi gerektiğini işaret eder.
  Yani sedat kelimesi için reklam vermek istiyorsak, 0,10 kuruş için reklamı başlatmamız gerek. Ben sedat kelimesi için 0,15 kuruş reklam da verebilirim, bu rekabeti arttır. Yani sizin sedat kelimesinin TBM oranını arttırmanız mümkün değil :) reklam veren bu reklam için 0,10 kuruş ayırmış. Nadiren, 0,15 kuruş veren çıkabilir rekabet için. Buda her zaman olmaz.

  Sizin burada yapmanız gereken, tek bir sektör tercih edecekseniz, yani örneğin moda sitesi bu sektörün TBM oranı kaçtır onu öğrenin. Böyle emekleriniz boşuna gitmez :)

  Ayrıca 2013 yılında bir konu için site sahiplerini uyarmıştım, BURADAN ne olduğuna bakabilirler. Bu hareket TBM oranlarını arttırmaya yardımcı olur. Şimdilik bu kadar. Makale paylaşılsın diye konuyu donanım forum'a açma gereği duydum. Bazen bu bilgileri parayla satarlar ama satılacak şey var satılmayacak şey var :) Donanimforum.com kardeşinizin ara ara ziyaret edin isterim. Çünkü r10'da bişey paylaştığınız zaman genelde çok bilmiş arkadaşlar konuyu baltalıyor. O yüzden pek karışmak istemiyorum. Foruma katkı sağlaması için bildiklerimi ara ara buradan paylaşırım. Sizde bildiklerinizi bizimle paylaşırsanız sevinirim. :) Makale donanimforum.com forum sitesine ait ve kaynak gösterilmeden lütfen paylaşmayın. Saygılar, sevgiler..