1. Birkaç dakikanızı ayırarak sitemize ücretsiz kayıt olabilir, konu paylaşabilir, mesaj yazabilir ve dostluklar, kurabilir kazanabilirsiniz. Tüm hepsi ve daha fazlası DonanımForum'da!
  DonanımForum uzun zamandır faaliyettedir.  Bize katılın! :)

Intel işlemcilerdeki kritik açık kapatılacak, performans %30 düşecek

Konusu, 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve Sedat tarafından paylaşıldı.

 1. Sedat

  Sedat Administrator

  18 Eyl 2017
  istanbul
  Son 10 yılın Intel işlemcilerinde ortaya çıkan bir açık, kritik bilgilere kolayca ulaşılmasına neden oluyor. İşin daha kötü tarafı ise güncelleme sonrasında yüzde 30’a varan performans düşüşü olacak.

  Son dönemde önemli açıkların ortaya çıktığı Intel işlemciler bu kez daha kötü bir durum ile karşı karşıya. Henüz detayları verilmeyen kritik açığın tehlikesi bir yana güncelleme sonrası yaşanacak performans düşüşü de büyük tartışma yaratacak.

  Her iki durumda da dezavantaj

  Üzerinde ambargo olduğu için detayları verilmeyen yeni açık, sanal makinelerin birbirinin verilerine müdahale edebilmesini ve teoride işlemcinin çekirdeğine kadar inerek kritik verilere erişebilmesine sebep oluyor.

  Son kullanıcı yanında sunucu tarafında da büyük bir risk oluşturan bu açığın yaklaşık 10 yıllık bir geçmişe sahip olduğu belirtiliyor. Tahminlere göre sanallaştırmayı destekleyen tüm Intel işlemcileri bu açıktan etkileniyor. Sunucu sağlayıcıları ve işletim sistemi geliştiricileri hızlı bir şekilde problemi ele almış durumda. Microsoft’un Insider programına yamayı yayınladığı belirtiliyor. Linux da bir yama hazırlamış durumda.

  Yama için işletim sistemlerinin çekirdek seviyesinde önemli bir optimizasyon yaptığı belirtiliyor. Bunun sonucu olarak da güncelleme Intel işlemcilerde yüzde 5-30 arasında performans düşüşüne neden olacak. İşte yamanın tehlikesinden daha fazla tartışma çıkaracak olan da bu performans düşüşü.

  Pazarda yüzde 80 civarında paya sahip olan Intel’in büyük çaplı bir performans düşüşü yaşaması milyonlarca cihazı kötü bir şekilde etkileyecektir. AMD’nin herhangi bir x86 işlemcisi bu açıktan etkilenmiyor ancak AMD’nin güncelleme sonucunda performans düşüşü yaşamaması için yazılım geliştiricilerle irtibat halinde olduğu belirtiliyor.

  c58f54a2fe99847.jpg