1. Birkaç dakikanızı ayırarak sitemize ücretsiz kayıt olabilir, konu paylaşabilir, mesaj yazabilir ve dostluklar, kurabilir kazanabilirsiniz. Tüm hepsi ve daha fazlası DonanımForum'da!
  DonanımForum uzun zamandır faaliyettedir.  Bize katılın! :)

Xenforo forum sitesi kuracaklara tavsiye

Konusu, 'Xenforo' forumundadır ve Sedat tarafından paylaşıldı.

 1. Sedat

  Sedat Administrator

  18 Eyl 2017
  istanbul
  Öncelikle güvenilir ve işini bilen birisiyle çalışmaya bakın. Forum konusundaki geçmişine ve referanslarına bakın. Piyasada oldukça fazla ücretli kurulum yapan kişiler var. Ancak birçoğu ne yazık ki işinin ehli insanlar değil. Bunların bazıları, xenforo yardım forumlarında yönetici, görevli vb.. de olabiliyor.

  Yani destek amaçlı açılmış bir xenforo forum sitesinde yönetici olan birilerine pek iş yaptırmayın. Sonu hüsran olabilir. Öncelikle referanslarına bakmanızı tavsiye ederim. Daha sonra forum siteniz için gerekli eklentileri araştırıp inceleyin. Bunun yanında kullanmak istediğiniz tema için karar verin, piyasada oldukça fazla ücretli veya ücretsiz temalar var.

  Hosting satın almadan önce, hosting firmalarını araştırın. Projenizi hayata geçirmek için acele etmeyin. Açmak istediğiniz sorum sitesi için domain oldukça önemli. Bu yüzden sürekli forum sitesi açıp kapatmayın. Kendinize bir hedef seçin ve emin adımlarla devam edin. Okuduğunuz her makaleyi ciddiye almayın :) biraz araştırın. Forumlar oldukça eğlencelidir :) ekleme yapmak isteyen arkadaşlar olursa konu altına devam edebilirler. şimdilik bu kadar, projenizde sizlere başarılar dilerim.
   
 2. Ugur

  Ugur

  28 Eyl 2017
  İzmit
  İlkokuldan beri , forum açarım , forum yönetirim , forumlara mesaj yazarım , haberleri dahi hala forumlardan okurum.
  Konuyu görünce bende bir kaç şey yazmak istedim , bu işe yeni girmek isteyen arkadaşlar için.
  Öncelikle tavsiyem , girmeyin :)

  Forumculuk gerçekten kolay bir iş değildir.

  • Tek kişilik bir iş değildir , takım işidir.
  • Takımın varsa bile takımla çalışması zor iştir , birbirini tanıyan küçücük ailede bile zilyon tane sorun varken , birbirini hiç tanımayan , farklı değerlerle yetişmiş insanlar bir araya toplandığında - takım olduğunda , sorunları siz düşünün...
  • Tutturmak blog tutturmak gibi kolay değildir , zor iştir. Google sizi blogları sevdiği kadar asla sevmeyecektir.
  • Tutturduğunda networklerden reklam alırsan , tıklama başına alacağın para çok düşüktür , bloglara göre aldığın tıklama da bir hayli düşüktür.
  • Adam akıllı ücretsiz bir script yoktur , ücretlilerde de lisans paraları , eklenti paraları ananızı ağlatır çünkü hepsi dolarladır.
  • Yeni nesil forum nedir bilmez , facebook grupları bilir , instagramda resim paylaşmayı bilir ama foruma gir konu aç desen açamaz.
  • Tehlikeli iştir , herkes bir şeyler paylaşabilir forumlarda. Bugün paylaşılan bir konu size zararsız gözükebilir ama 10 yıl sonra dünya değişebilir ve o konu müthiş zararlı olabilir. Siz ne kadar kim yazdıysa onun suçu kardeşim diye savunma yapsanız da sizi kimse umursamaz , onca yıllık emeğiniz kapatılır , üstüne birde para cezası - hapis cezası yiyebilirsiniz. Örnek olarak sdn'nin youtube olayı.
  Şu an aklıma gelenler bunlar , oturup düşünsem üstüne , daha çok şey çıkar muhtemelen. Kendim forum sahibi olduğum için sizi bu işten soğutmaya çalışmıyorum , sadece gerçekleri gösteriyorum. 5 sene önceye kadar her şey için zırt pırt forum açan birisiyken artık tek forumum var mesela. Oda zaten zamanında açılmış (10 yıl) , artık oturmuş bir forum. İçinde ki her üye dostum...

  Yeni açacağım sitelerin hepsi için özel script yazıyorum artık , tutma ihtimalleri çok yükseliyor , insanlar farklı bir şeyler gördükleri için ilgilerini çekiyor. Gerçi onları da anında çalıyorlar ama olsun , ne diyeyim...

  Ben illa forum açacağım diyorsanız , üsttekilere rağmen , o zaman şu önerileri vereyim ;

  • Genel forum açmayın , bir konu bulun ona 10x yaklaşın , onun forumunu açın , tutma şansı emin olun 100 kat daha yüksek olacaktır.
  • Para kazanmak için forum açmayın , siz bu konuyla ilgiliyseniz ve insanlara sesinizi duyurmak istiyorsanız açın. Para kazanmak için açacağınız forumun içerisinde sadece kopyalanmış konular olacaktır ve bu kopyalama işi taş çatlasın 3 ay sürecektir. Sonrasında boşa giden hayaller...
  • Forum açıyorsanız temaya zarta zurta kafanızı fazla takmayın , önemli olan forumun içeriğidir. 1 yıl boyunca forumun temasıyla uğraşan adamlar gördüm. Yok logoyu değiştiriyor , yok temaya onu ekliyor vs vs. Forumun içeriği hep boş , sonra da diyor ki , ya ben o kadar emek verdim ama forum tutmadı :) Niye acaba ?
  • Forumu açarken arkadaşa kankaya çaycı hüseyine güvenmeyin. Emin olabilirsiniz 1 ay sonra hiç kimseyi yanınızda bulamayacaksınız.
  • Forum açmak istiyorsanız şuna dikkat edin. İnsanlar bu konu hakkında paylaşımda bulunmak ister mi ? Paylaşımda bulunacak bir şey var mı ? Sadece siz paylaşımda bulunacaksanız neden forum açıyorsunuz ki ? Blog açın.
  • Kategorinizi bulduktan sonra aynı kategoride başka forum var mı bunlara bakın , varsa ben bu işi onlardan daha iyi yapabilir miyim diye kendinize sorun , eksiklerini araştırın ve kendi sitenizde bu sorunları çözün. Yoksa insanlar niye sizi tercih etsin ki ?
  • Size yaaaaaaaaaaa bu site tutmaz , zaten x site var , kim senin sitene gelecek ki gibi yorumlara - karşılaştırmalara kulak asmayın. Zamanında dev bir siteye rakip oldum ama onu asla geçemedim. Geçemesem dahi dolar 1.3'ken siteyi 15.000 tl'den sattım. (Hani derler ya paranın değerli olduğu zamanlar diye.) Lakin rakip siteyi ben güzelce inceledim ve sitede büyük sorunlar gördüm ve dedim ki ben bu sorunları düzelteceğim. Benim sitemde bunlar olmayacak , insanlara temiz programları ilk elden sunacağım , küfür edilmeyecek bu sektörü değiştireceğim dedim. Site bende olduğu sürece de hep bu çizgide ilerledim , siteyi satmadan önce günde 1000 üye kayıt oluyordu , hala rakip site hit olarak benden ilerideydi ama bende başarısız değildim , ikimize de ekmek vardı sektörde.
  Kısacası bodoslama atlamayın. Araştırmanızı güzel yapın , forumlar çok emek ister , yazık günah boşa gitmesin...
   
  Son düzenleme: 29 Eyl 2017
  Fatih ve Sedat bunu beğendi.
 3. Sedat

  Sedat Administrator

  18 Eyl 2017
  istanbul
  gayet faydalı bi yazı olmuş hocam. :)