«
  1. Anasayfa
  2. Gündem Haberleri
  3. AB, kripto için yeni kararını açıkladı! Savaş açıyor

AB, kripto için yeni kararını açıkladı! Savaş açıyor

avrupa-birligi-kripto-oylamasini-ertelemeye-karar-verdi1

AB kripto yasası genişlemeye devam ediyor. Avrupa Parlamentosu aldığı yeni karar ile kara para aklamaya adeta savaş açtı.

Avrupa Birliği, kripto para dünyasına dair düzenlemeler yapmaya devam ediyor. Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’nin aldığı karar neticesinde düzenleyici sıkılaştırmasının artacağı belirtildi. AB, kripto para üzerinden kara para aklamayı engellemek amacıyla geçici anlaşmasını açıkladı.

AB kripto yasası amacıyla kara para aklama düzenlemesi

Kripto paralar tabiatı gereği anonim ve saklı aktarmaleri içerir. Yani bir hesaptan başka hesaba oluşturulan kripto para aktarmainde alıcı/göndericinin kimliği belirsizdir. Ancak başta AB olmak üzere bütün dünya bu saklıliğin önüne geçmek istiyor.
Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’nin ortak açıklaması sonrasında, kripto para borsaları amacıyla birtakım yeni kararlar alındı. Bu kararların başında kara para aklamayı engellemek amacıyla bütün kullanıcıların hesaplarının doğrulanma mecburiluğu oldu. Yani CoinBase, Binance ya da FTX gibi borsaları kullanarak dijital varlık işlemleri gerçekleştirme isteyenler kimlik bilgilerini paylaşmak zorunda.
Aslında çoğu kripto para platformunda KYC isminde bir kimlik doğruluğunu sağlama hizmeti bulunuyor. Ancak Avrupa Parlamentosu ve Konseyi bir ismim daha öteye giderek, şirketlerin müşteri kimliklerini denetim etmelerini istiyor. Hem de lüzumlu hallerde düzenleyicilerin de bu verilere erişme hakkı olacak.

AB’nin aldığı geçici karar gerçekte ilk olarak CoinBase dahil 40 firma doğrulusunda reddedilmişti. Ancak Avrupa Parlamentosu, kara para aklamanın önüne geçmek amacıyla alıcı/gönderici verilerinin mecburi olması lüzumluliğini söyledi.

Anlaşmanın detaylarına göre, kripto para birimi ya da miktarı fark etmeksizin, aktarma yapan ve aktarma oluşturulan hesabın kimlik verilerinin açık olarak vurgulanması gerekiyor.
Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’nin aldığı geçici karar, henüz Kripto Varlık Piyasalarının Düzenlenmesi’ne (MiCA) dahil edilecek. Ancak MiCA amacıyla son bir münakaşa oturumunun daha yapılması planlanıyor.

Bir Cevap Yaz

Donanım Forum Hakkında

Donanım Forum

Dünya ve Türkiye gündeminde yer alan teknoloji,donanım,mobil dünya haberlerini kullanıcılarına sunar. Sadece gerekli bilgileri vererek ziyaretçilerini teknoloji dünyası hakkında bilinçlendirmeyi amaç edinir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *