«
  1. Anasayfa
  2. Gündem Haberleri
  3. Amerika`ya Türkiye`den E-Ticaret Yapanlar; Amazon, Etsy`de Ürün Satanlar Dikkat!

Amerika`ya Türkiye`den E-Ticaret Yapanlar; Amazon, Etsy`de Ürün Satanlar Dikkat!

1677767654_match_logo

150 Bin Türk İçin Amerika`da Vergi Sezonu Başladı

Amerika`ya satış yapmak üzere Türklerin Amazon, Etsy, Walmart ve Shopify gibi platformlarda 150 binden fazla hesapları var. Amerika`da yerleşik olsun olmasın ülkede satış yapan veya şirketi olan herkes vergi beyan etmek zorunda. Vergi beyan etmeyenler online hesaplarını kaybetmekle karşı karşıya…

Lojistik ödeme sistemlerindeki yeni imkanlar, döviz kurundaki yükseliş ve pandemi döneminde e-ticaretteki global yükselişle birlikte özellikle Amerika`da online satış amacıyla binlerce Türk, Amazon Etsy gibi platformlarda hesap açtılar. Amerika merkezli danışmanlık şirketi MATCH (Mediterranean American Trade Chamber)`ın araştırmasına göre, Amerika`da faaliyet gösteren başlıca e-ticaret platformları bir arada değerlendirildiğinde son 4 yılda 300 binden fazla hesap açıldığı bunların 70 bin kadarının aktif kaldığı öngürülüyor. Yine Amazon, Walmart, Etsy gibi pazaryerlerinin haricinde kalan Shopify, Instagram gibi platformlar, sosyal medyalar aracılığıyla Türkiye`den satış yapan hesapların sayısı 150 bini aşıyor.

MATCH Danışmanlık yetkilileri, Amerikada yasal düzenlemere istinaden Amerikada fiziken bulunmasalar; Türkiye`de yaşasalar dahi  Amerika`da satış yapan ya da aktif şirkete sahip herkesin Amerika`da her yıl vergi beyan etmeleri gerektiğini ifade ediyor. MATCH Danışmanlık yetkilisi Adam Celik, ABD ve İstanbul`daki ofisleri ile şirket kuruluşu ve vergi danışmanlığı konusunda 350 civarında firmaya hizmet verdiklerini aktarıyor.

MATCH Danışmanlık yetkileri, Amerika`ya e-ticaret yapan girişimcilerin vergi beyanı yapmamaları durumda karşılaşabilecekleri sorunları şöyle ifade ediyor:

“Amerikan maliyesinde ilgili kurum olan IRS dönem dönem eticaret firmalarından aldığı satıcı firma bilgilerini geçmişe yönelik kontrol ediyor. Vergi beyan etmeyen şirketlere ciddi cezalar çıkabiliyor. Şirketlere tavsiyemiz eğer yaptırmadılarsa sadece bu yıl için değil geçmiş yıllara yönelik de vergi cezası çıkarıyor.”

AMERİKA`DA ŞİRKETİ OLMAYAN VEYA BEYANNAME VERMEYEN E-TİCARET HESAPLARI KAPANABİLİR…

Bazı e-ticaret satıcıları Türk girişimciler henüz bir cezayla karşılaşmadıkları için geçmişe yönelik vergi beyan etmekten çekiniyorlar. MATCH yöneticisi Adam Çelik ise, “Mükellef beyan ettiği müddetçe geçmişe yönelik de olsa eksik beyannameleri yapmaların IRS teşvik ediyor.” diyor.

E-ticaret yapanları bekleyen bir başka risk de mevut Amazon, Etsy veya satış yaptıkları hesapların kapanma riski. Zaten birçok platform Amerika`da yeni e-ticaret hesabı açmak isteyen girişimcilerden Amerika`da şirket kurmalarını ve şirketleri dışında bireysel vergi kimlik numarası ITIN da almalarını istiyor. Ayrıca geçmiş yıllarda Amerika`da şirket kurmadan ITIN numarası alınmadan faaliyet gösteren hesapları da bu konuda birkaç defa uyardıktan sonra Amazon gibi pazaryerleri sorgusuz kapatabiliyor.

ITIN NUMARASI VE SATIŞ SORUMLULUK SİGORTASI… 

 

Birçok online pazaryerinin kayıt olmak için istenen ITIN (bireysel vergi kimlik numarası) oldukça önemli. Normal Amerikan vatandaşlarının ve greencard sahiplerinin SSN numarası var. Amerikan vatandaşı olmayan ama Amerika`da şirket sahiplerinin ITIN numarası almaları gerekiyor. Özellikle birçok Amazon firması Amerika`da LLC şirket yapısında faaliyet gösteriyor. LLC şirketlerin vergi beyanı yapılabilmesi için ITIN numaraları olması gerekiyor. Ayrıca, ITIN numarası sahibi almak Amerika`da bazı eyaletlerde kimlik ve ehliyet almak gibi çok önemli imkan sağlıyor. Öte yandan Amerika`da banka hesabı açmak, banka kredisi almak için de ITIN numarası gerekiyor.

Öte yandan Amerika`da e-ticaret hesabı olan, özellikle de Amazon`da satış yapan girişimciler için bir başka önemli konu da satış sorumluluk sigortası. Amazon`un son birkaç yılda devreye aldığı uygulamaya göre yıllık satışları 10 bin doların üzerinde olan satıcı firmaların “satış sorumluluk sigortası” yaptırmaları gerekiyor. Amerika`da kurulu olmayan şirketlerin bu sigortayı yaptırmaları pratik olarak çok zor.

VERGİ BEYANI İÇİN NEDEN ÇABUK HAREKET ETMELİSİNİZ….

Yıllık vergi beyanı için mükelleflerin Nisan ayının ortasına kadar süresi var. Buna rağmen MATCH yetkilileri vergi beyanı için mükelleflerden hızlı hareket etmelerini tavsiye ediyor: “Amerika`da bütün vatandaşlar ve şirketler Nisan ortasına kadar vergi beyanı yapmak zorunda. Bu da bizim gibi vergi danışmanlık şirketlerinde aşırı yoğunluğa yol alabiliyor. Hatta son 2-3 haftada yeni mükellef alamayabiliyoruz. Bu nedenle mükelleflere hızlı hareket etmelerini tavsiye ediyoruz.”

Bir Cevap Yaz

Donanım Forum Hakkında

Donanım Forum

Dünya ve Türkiye gündeminde yer alan teknoloji,donanım,mobil dünya haberlerini kullanıcılarına sunar. Sadece gerekli bilgileri vererek ziyaretçilerini teknoloji dünyası hakkında bilinçlendirmeyi amaç edinir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *