«
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. Apple FaceTime Davasını Kaybetti

Apple FaceTime Davasını Kaybetti

ios13-1-ipad-pro-iphone-xs-group-facetime-hero

Apple, FaceTime davasını kaybetti. 2 ay süren dava sonrasında Cupertinolu teknoloji devinin 18 Milyon dolar ödemesi kararı çıktı. Peki neden?

Apple, iPhone 4 ve iPhone 4s kullanıcıları yüzünden geçtiğimiz aylarda davalık olmuştu. Davacılar, şirketin eski iPhone modellerinde FaceTime özelliğini kullanım dışı bırakılmasından yakınmış ve bunu maliyeti düşürmek için yapılan bir politika olarak gördüğünü belirtmişti.

 

 

iPhone 4 ve iPhone 4s kullanıcılarının FaceTime’ı kullanabilmesi için iOS 6′dan iOS 7′ye yükseltilmesi gerekiyordu. Tabii iOS 7 ile tüm yapı değiştiği için güncelleme sonrası bu modellerde kasma ve donma sorunları baş gösteriyordu. Bu yüzden kullanıcılar iOS 6’da kalmak istemişti.

Ayrıca Apple’ın FaceTime‘ı kullanmak için iOS 7’ye bu cihazları güncellemeye mahrum bırakması ile kullanıcılar yeni iPhone almanın yolunu tutacaktı. Bu etik olmayan olay sonrası açılan dava bugün sonuçlandı.

Mahkeme Apple’a tam 18 milyon dolar tazminat ödeme cezasına çarptırdı. VirentX ile ilgili patent ihlali sonucunda Apple, FaceTime bağlantılarını daha çok maliyete yol açan üçüncü taraf suncular üzerinden yapmaya başlamıştı. Bu maliyeti ortadan kaldırmak isteyen Apple, iOS 7 ile tüm protokolü değiştirip maliyet sorununu çözmüştü.

 

 

Mahkeme yapılan bu değişikliğin kullanıcıları sorunlara neden olan yeni sürüme güncellemeye mahrum bıraktığı için Apple‘ı suçlu bulduğunu belirtiyor. Kısacası  Apple maliyetten kaçmak isterken 18 milyon dolarlık oldu. Gelişmelerin devamı için donanımforum.com ‘u takipte kalın

Bir Cevap Yaz

Donanım Forum Hakkında

Donanım Forum

Dünya ve Türkiye gündeminde yer alan teknoloji,donanım,mobil dünya haberlerini kullanıcılarına sunar. Sadece gerekli bilgileri vererek ziyaretçilerini teknoloji dünyası hakkında bilinçlendirmeyi amaç edinir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *