Apple ve Çin Birlik Olup Uygulama Avı Başlattı | Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi
e
sv

Apple ve Çin Birlik Olup Uygulama Avı Başlattı

avatar

Emir Duman

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

APPLE

Apple ve Çin, App Store için ortak adım atarak çok sayıda uygulamanın kullanımını yasakladı. Çin’de yerel hükümetin uygulama kaldırma isteği üzerine App Store’da binlerce uygulama kaldırıldı. ABD markaları ve Çin arasında yaşanan gerginliklerden sonra bu gelişmenin yaşanması dikkat çekici oldu.

.

Apple ve Çin Birlik Olup Uygulama Avı Başlattı

.

Çin’de birçok sosyal medya platformunun ve uygulamanın kullanımının yasak olduğu biliniyor. Bunun için de Çinlilerin bazı VPN hizmetlerini tercih ettiği biliniyor. Şimdi de Çin vatandaşlarını memnun etmeyecek yasaklamalar App Store’da yapıldı.

.

Apple ve Çin, App Store İçin Birlik Oldu

.

Gelen haberlere göre yerel hükümetin isteği doğrultusunda App Store’dan 45 bin civarında uygulama kaldırıldı. Kaldırılan 45 bin uygulamanın 39 bin kadarının oyun olduğu ve bu oyunların çoğunun ücretli olduğu aktarılıyor. Hatta bazı iddialara göre kaldırılan oyunlar arasında dünyaca ünlü geliştirici Ubisoft’un oyunu da bulunuyor. Ancak Çin haricinde bulunan kullanıcıların söz konusu kaldırma işleminden etkilenmediği söylenebilir.

.

Uygulamaların kaldırılmasının sebebi ise lisanslama işlemi olarak gösteriliyor. Çin’de yer alan mevzuata göre ücretli her uygulamanın bir adet ISBN (Uluslararası Standart Kitap Numarası) lisansı alması gerekiyor. Ancak bu uygulamaların söz konusu ISBN numarasını almadığı, böylece Apple ve Çin tarafından da App Store üzerinden kaldırıldığı belirtiliyor.

.

Apple ve Çin Birlik Olup Uygulama Avı Başlattı

.

Bu tür gerekliliklerde toleransı bulunmayan Çin yönetiminin bu tutumuna karşı Çin vatandaşlarının nasıl tepki vereceği de merak konusu. Çünkü geçtiğimiz yaz aylarında 30 bin civarında uygulama da aynı gerekçe gösterilecek mağazadan kaldırılmıştı.

.

Ücretsiz olan bu uygulamaların App Store’da yer almaya devam ettiği belirtiliyor. Araştırmacılar, App Store’da en çok gelir elde eden 100 oyunun 97’sinin ISBN lisansı aldığını aktarıyor. Kaldırma işlemi sonrasında en büyük zararı uygulama geliştiricileri yaşıyor.

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: