MobilTeknoloji Haberleri

Apple, COVID-19 Uygulamasının Tasarımını Yayınladı

Apple yakın zamanda iOS 13.5 beta sürümüne Covid-19 test sonucunu aktaracak formu eklemişti. Bugün ise Apple, kullanıcılara bu testi pozitif olan kişilere karşı kullanıcıyı uyaracak uygulamanın nasıl bir tasarıma sahip olacağına dair bilgilerin referans görüntüleri yayınladı.

.

Yayınlanan ekran görüntüleri henüz nihai tasarımı içermese de kararlı sürümlerde yer alacak uygulamaya yakın olduğunu söyleyebiliyoruz.

.

Apple ve Google corona virüsüyle savaşıyor

Google aracılığıyla corona virüsü test sonucu pozitif çıkan kişiler kayıt altında olacak. Pozitif test sonucuna sahip kullanıcıların bilgileri bir veritabanında toplanıp sağlık uygulamalarının ve uygulama geliştiricilerin kullanabileceği hale getirilecek. Bu özelliğin iOS cihazlarda bulunacağı görüntüsü Apple tarafından yayınlandı.

.

apple ss

.

Yayınlanan ekran görüntüleri referans olması amacıyla yayınlanmış olsa da asıl tasarımı buna benzer bir şekilde olacağı tahmin edilebilir. Oluşturulacak veri havuzu ile Android ve iOS  kullanıcıları, Bluetooth  gibi teknolojilerle Covid-19 testi pozitif çıkmış kişilerden uzak durabilecek.

.

apple google

.

Yayınlanan tasarımlara bakacak olursak ilk ekran görüntüsünde uygulamanın giriş ekranı bizleri karşılıyor. İkinci ekran görüntüsünde ise uygulama için kullanılacak bildirimlerin etkinleştirilmesi isteniyor. Üçüncü görselde ise bildirimlerin etkinleştirilmesiyle ilgili kullanıcıdan son onay alınıyor.

.

Yakın zamanda Bluetooth gibi kısa mesafeli sinyalleri kullanarak pozitif test sonucuna sahip kişilere karşı izolasyon hatırlatmaları alabileceğiz. Sizce bu özellik Covid-19 salgınına karşı nasıl bir sonuç verebilir? Konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.

.

Twitter’da bizi takip etmeyi unutmayın!

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: