«
GettyImages-1187918698_1_600

Ev tipi çatı güneş paneli alımında dünya liderlerinden biri olan Avustralya, bir yıl içinde kurulan güneş paneli sayısı için bir kez daha kendi rekorunu kırdı. Avustralya’nın ulusal bilim ajansı CSIRO’nun bir analizine göre, 2020’de kurulumlar bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 30 arttı.

Enerji verimliliği uzmanları tarafından derlenen ve bir CSIRO bildirisinde rapor edilen veriler, ülkenin karbon emisyonlarını azaltmak ve temiz enerji kullanımını hızlandırmakla görevli ulusal bir organ olan Avustralya Temiz Enerji Düzenleyicisinden geliyor.

Bu onların ederken bu gösterileri Federal hükümet liderleri iklim eylemi geri kalmıştır , gündelik Avustralyalılar, yenilenebilir enerji aşağı iki katına zamankinden daha fazla çatı güneş paneli yerleştirmenin ve onların çatı diziler boyutunu takviye edilir.

Temiz Enerji Düzenleyicisi üst düzey yöneticisi Mark Williamson, “Sürekli düşük teknoloji maliyetleri, ev düzenlemelerinden artan çalışma ve COVID-19 sırasında ev harcamalarında ev iyileştirmelerine geçiş , SRES kapsamında çatı üstü güneş PV sistemlerinin artmasında önemli bir rol oynadı” dedi. Avustralya’da ev sahiplerinin ve küçük işletmelerin panelleri çatılarına yerleştirme maliyetlerinin bir kısmını telafi etmelerine izin veren ulusal bir plana atıfta bulunuyor.

Rekor kıran yıl, yenilenebilir kaynakların maliyeti düştüğü için kurulumların yıldan yıla arttığını gören güneş batmış ülke için kitaplar için gerçekten sadece başka bir yıl. 2018’de, çatı güneş enerjisi kurulumları  2017’den neredeyse yüzde 60 arttı .

Avustralya Yeni Güneş Paneli Çatı Kurulumlarında Büyük Bir Rekor Kırdı

Avustralya çatı güneş enerjisi pazarının danışmanlık firması SunWiz’den ayrı bir yıllık değerlendirmesini yansıtan CSIRO analizini yöneten CSIRO’da kıdemli deneysel bilim adamı Michael Ambrose, “Avustralya gezegendeki en güneşli yerlerden biri” dedi . 

“Dünya ortalamasının neredeyse sekiz katı olan kişi başına 591 watt ile kişi başına PV kapasitesinde dünyaya öncülük ediyoruz” dedi .

Fotovoltaik veya PV, bilim adamlarının genellikle Güneş’in enerjisini yakalamak ve elektriğe dönüştürmek için bir araya yığılmış güneş hücrelerinden oluşan güneş panelleri dediği şeydir. Kapasite, bir güneş sisteminin zirvede üretebileceği elektrik miktarıdır.

Ambrose, “[en son] solar PV kurulum verileri, Avustralya’da PV sistemlerinin ne kadar hızlı kullanıldığını ve PV dizilerinin artan boyutunu gösteriyor” dedi .

Avustralya’nın federal Temiz Enerji Düzenleyicisi’nden alınan CSIRO analizinde kullanılan veriler, 2020’de küçük ölçekli yenilenebilir enerji planı kapsamında rekor düzeyde 362.000 güneş panelinin kurulduğunu ve sertifikalandırıldığını gösterdi.

Yıl sonunda, Avustralya’da evlerde toplam 2,68 milyonun üzerinde çatı güneş enerjisi sistemi vardı – bu da dört haneden birinin şimdi güneş ışığını emdiği ve elektriğe dönüştürdüğü anlamına geliyor.

Ve ülkenin çatı güneş enerjisi kapasitesinin sadece büyümesi bekleniyor, kurulumlar 2021’de erken verilere dayanarak zaten daha yüksek bir eğilim gösteriyor.

Avustralya Yeni Güneş Paneli Çatı Kurulumlarında Büyük Bir Rekor Kırdı

Ancak bu tantana ortasında, ele alınması gereken daha büyük sorular var: Avustralya’nın yaşlanan elektrik şebekesi, devasa güneş enerjisi akışıyla başa çıkabilir mi – bu eski ve gerçekten güncellenmesi gerekiyor – ve güneş panelleri ev pilleriyle birleştiğinde aslında şebekeyi sabit tutabilir mi? ve yıldırım düşmesi gibi aşırı hava koşullarında elektrik beslemesini destekleyin . 

UNSW’den yenilenebilir enerji araştırmacısı Naomi Stringer, Renew Economy’ye verdiği demeçte , “Bu sistemlerin çatılarımızda otururken nasıl davrandığı, daha geniş elektrik şebekesi üzerinde önemli etkilere sahip olabilir  .”

“Çatıdaki güneş enerjisinin etkileri, şebekenin zaten gergin olduğu ve güç sistemi güvenliği için yeni riskler oluşturduğu rahatsızlık olayları sırasında özellikle akut olabilir” dedi .

“Ancak, güç sistemi güvenliğinin yeniden sağlanmasına yardımcı olmak için çatıdaki güneş enerjisi olanaklarından yararlanmak için önemli fırsatlar da var.”

Bu potansiyel, ülkenin yıkıcı ‘Kara Yaz’ orman yangınları sırasında yangın cephelerinde savaşırken elektrik kesintileriyle karşılaşan ve meseleleri kendi ellerine alan birçok küçük Avustralyalı topluluk tarafından görülüyor.şebekeden ayrılıyor, kendi bağımsız güneş enerjili sistemlerini kuruyor .

Yine de bir adım geriye gittiğimizde, bazı araştırmacılar Avustralya’nın Almanya gibi diğer yenilenebilir liderlere yetişmeye çalıştığını söylüyor .

Avustralya , son yıllarda küresel ortalamadan on kat daha hızlı bir şekilde , büyük güneş enerjisi dizileri ve rüzgar çiftlikleri de dahil olmak üzere yeni yenilenebilir enerji altyapısı inşa ediyor olabilir . Ancak yenilenebilir kaynaklardan ürettiği toplam enerji miktarında hala diğer ülkelerin gerisinde kalıyor.

“Danimarka, elektriğinin yaklaşık üçte ikisini yenilenebilir kaynaklardan – hidro-olmayan yenilenebilir kaynaklardan – üretiyor ve Avustralya’nın beşte birine sahip bir nüfusa sahip, bu nedenle kişi başına düşen yıllık üretim, Avustralya’nın ve benzer şekilde İskoçya’nınkinden çok daha fazla”, yenilenebilir enerji UNSW Sydney’den uzman Mark Diesendorf, 2021’in başlarında Avustralya Associated Press’e verdiği demeçte .

Ve onlar eziyorsunuz – ışık spektrumunun daha kısımlarını yakalayabilir ve daha verimli güneş hücreleri oluşturmak için kullanılabilecek silikon dışındaki maddelerle arada, güneş pili bilim adamları test edilmiş yeni-fangled yapılandırmaları rekoru.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *