«
bfca8588aa070587891bb40eb3bce564b9ee4e07
Columbia Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı tavuk göğsü pirzolalarını 3D olarak basabilen ve baskıları güçlü lazer ışınlarıyla pişirebilen bir “Robot Şef” icat etti.

Geçtiğimiz günlerde Gıda Bilimi (Science of Food) dergisinde yayınlanmış bir makalede Colombia Üniversitesindeki bilim insanlarının topladığı bir ekip üç boyutlu baskı yapan ve lazer ışınları sayesinde yemek yapabilen bir robot tasarladı. Gözlemlerine göre lazerler iyi bir pişirme ve ısıtma hassasiyeti gerçekleştirdi. Bilim insanları, bu robot şefin geleneksel pişirme yöntemlerinden farklı yöntemlerde pişirilecek yemeklerde üç boyutlu yemekleri hazırlamada önemli bir işlevde olacağını iddia etmekte.

Robot Şef’te mavi ışınlar ve kızılötesi ışınlar olmak üzere iki farklı pişirme yöntemi mevcut. Mavi lazerler ürünü direk pişirmede, kızılötesi lazerler ise bir ambalajla kaplı ürünü pişirmede daha iyi. Kızılötesi ışınları sayesinde ürünlerin paketlendikten sonra pişirilmesi ürünün raf ömrünü uzatacağı için ayrıca bir ticari kazanç sağlayacağı düşünülüyor. Robot şef ürünün basılmasına ve az, orta, çok ve iyi pişmişe kadar pek çok farklı seçenekle pişirilmesine olanak tanıyor.

Daha önce 3D yazıcı kullanılarak yapay et üretilmişti ve bu konuda son yıllarda oldukça fazla çalışma yapılıyor. Fakat bu projeyi diğerleriyle karıştırmayın çünkü Columbia’lı araştırmacılar bu projede marketten tavuk satın aldı, püre haline getirerek 3D yazıcıya yükledi. Geleneksel yöntemlerin aksine lazer ışınlarıyla pişirdi.

Tadı nasıl diye merak edersek,

Çalışmayı sürdüren bilim insanları tadım testi için robotla pişirilen tavuk eti ile geleneksel yöntemlerle pişirilmiş tavuk etini birlikte denediler. Çoğunluk lazerle pişirilen tavuk etini geleneksel yöntemle pişirilen tavuğa tercih etti. Fakat tadım yapanlardan bir kişi ürünün dişçilerde dolgu yapılırken kullanılan lazerin keskin kokusuna benzer, tavuktan bağımsız bir kokusunun olduğunu söyledi.

Araştırmacılar prototipi sunulan robotta daha fazla lazer dalga boyunu kullanarak pişirme tekniklerini geliştirmeyi hedeflediklerini ifade etti. Ayrıca robot ile yalnızca tavuk eti değil başka birçok gıda ürünün de pişirilebileceğini belirtti.

Bir Cevap Yaz

DonanımForum Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *