Android mi iOS mu? Yıllardır öfkelendiren bir tartışma. Eski Microsoft patronu Bill Gates, hangisini tercih ettiğini biliyor: Beklendiği gibi, Android, ancak gerektiğinde bir iPhone kullanıyor.

.

CNBC ve NY Times muhabiri Andrew Ross Sorkin’e yalnızca davet edilen Clubhouse uygulamasında ( Android Central aracılığıyla ) konuşan Gates, Android mobil işletim sistemi konusundaki uzun tercihinin değişmediğini doğruladı – ancak Apple telefonlarından tamamen kaçınmıyor.

.Bill Gates, neden Android'i iOS'a tercih ettiğini açıklıyor

.

Gates, Google’ın ekosistemini seçtiğini söyledi çünkü “Bazı Android üreticileri, Microsoft yazılımını benim için kolaylaştıracak şekilde önceden yüklediler ve yazılımın işletim sistemiyle nasıl bağlantı kuracağı konusunda daha esnekler, bu yüzden benim alışmaya başladı. “

.

.

Gates, günlük bir Android cihaza sahipken, her şeyi güncel tutmak ve yalnızca iPhone’a özel Clubhouse uygulamasını kullanmak gibi diğer etkinlikler için bir iPhone kullanıyor.

.

Gates, 2019’da en büyük hatasının mobil ortamda Google’a yenilmesi olduğunu söyledi . “Bu, Microsoft için kazanması doğal bir şeydi. Gerçekten kazanan her şeyi alır,” dedi. “Tam olarak Apple dışı bir işletim sistemi için yer var ve bunun değeri nedir? G [Google] şirketinden M [Microsoft] şirketine aktarılacak 400 milyar dolar.”

.

Gates’e ayrıca hangi şirketlerin en heyecan verici işi yaptığına inandığı soruldu. Google ve Microsoft onun seçimleriydi, ancak “Amazon harika iş çıkarıyor, Apple harika iş çıkarıyor, Facebook.”

.

“Ancak, bilgisayar bilimi ve mimarisinin ve yapay zekanın sınırlarını gerçekten zorlamak açısından, Google ve Microsoft’un güçlü bir Ar-Ge taahhüdü olduğunu söyleyebilirim – hem açık bir şekilde paylaştıkları şeyler hem de kendi ürünleri için odaklandıkları şeyler.”

.

Başka yerlerde Gates, Apple arabasına şüpheyle yaklaştı. “İPhone’da yaptıklarıyla aynı marjı yapacaklarından şüpheliyim,” dedi ve elektrikli araçların aksine otonom arabalarla dolu bir geleceğin kesin olmadığını da sözlerine ekledi.

.