«
1489421625-whiplash-date

Yüzlerce insanın katılım sağladığı araştırmalar sonucunda insanlar, ilk gerçekleştirdiği buluşmalarında ve buluşma sırasında daha çok karşısındaki insanın ne tür davranışlarından etkilenmektedir? Bu yazımızda siz okuyucularımıza ilk buluşma sırasında bilimin önerdiği yapmanız ve yapmamanız gereken davranışlardan bahsettik.

Devam etmekte olan Corona virüs pandemisi sayesinde insanlar daha çok sosyal mesafeli hayat yaşamak zorunda kaldılar. Yani yüzyüze buluşmak veya tanışmak yerine sosyal medya üzerinden tanıştılar. Covid 19 öncesi ilk buluşmalara giderken yaşanılan heycanı ve o heycanın tadını genel olarak insanlar unuttular. Aslında hayat artık teknolojininde gelişmesi ile beraber görütülü konuşma aşamasına gelse de pandemi öncesi daha fazla yapılan bu yüzyüze buluşmalar, vaktimizi hatta belki de hayatımızın kalanını beraber geçireceğimiz doğru insanı bulmak açısından büyük önem taşımaktadır.

Her insanın diğer insanlardan farklı yani kendisine özel bir zevki bulunmaktadır fakat bilim dünyası, geniş çaplı bir araştırma yapıyor ve bu araştırmalar sonucunda insanların ilk buluşma sırasında hangi davranışları yapması veya nasıl adımlar atması gerektiğini, hangilerinin yapılmaması gerektiğini araştırmaların sonucuna göre belirtiyor. Eğer ilk buluşmada karşı tarafı etkilemek istiyorsanız gelin bu tavsiyelere beraber bakalım.

Muhabbet durgunlaşınca kadınlar muhabbet akışını karşı tarafın devr almasını bekliyorlar

Profesör Psikolog Marisa T. Cohen’in yapmış olduğu ve tam tamına 390 katılımcının katıldığı bu bahsi geçen araştırmada, ilk buluşmada kadınlar, edilcek olan muhabbetin erkekler tarafıdan ilerletilmesini beklediği sonucuna varıldı. Ayrıca kadınlar, muhabbetin akmadığı veya bittiği zamanlarda erkeklerin konuşulabilcek yeni konular bulmasını beklemektedir.

Tabii ki sırf bilimin yaptığı araştırma sonuçları bunu söylüyor diye ilk buluşmanızda bunu abartmayın, karşı tarafında muhabbete dahil olmasına izin verin. Eğer konuşacak çok fazla konuya sahip olsanız bile yeni konuya geçmeden önce o anda konuşulan konu hakkında karşı tarafın düşüncelerini ve fikirlerini merak ettiğinizi ve bahsetmesini istediğinizi söyleyin. Bu şeklide sohbet tek taraflı değil iki kişi arasında dönecektir ve karşı taraf bundan memnuniyet duyacaktır.

Uzun süre göz teması kurmak iyi birşey değildir, bu davranıştan kaçının

İnsanların çoğu aslında göz teması kurmanın güzel bir davranış olduğunu zannetmektedir. Fakat uzun süre göz teması kurmak yanlış bir davranıştır çünkü karşınızda bulunan insan sizi yanlış anlayabilir. 2013 senesinde reiburg Üniversitesi’nden araştırmacıların PubMed’de paylaştığı bir makale, çoğu insanın iyi bir davranış gibi gördüğü uzun süreli göz teması kurmanın aslında güzel değil aksine itici bulunan bir davranış biçimi olarak görüldüğünden söz etti.

Bahsi geçen bu araştırmanın öncülerinden olan Frances S. Chen ve Julia A. Manson, araştırmaya katılım sağlayan katılımcıları iki ayrı gruba ayırdı. Birinci grup da yer alan katılımcılardan, sosyopolitik konular üzerine konuşmalar gerçekleştiren insanları izlemelerini istendi. Katılımcılar dinledikleri konuşmacı ile uzun göz temasında bulunmaktan kaçındılar ve öğrendikleri bilgilere inanmaya daha meyilli kıvama geldiler.

İkinci grup da yer alan katılımcılardan konuşma yapan konuşmacının direkt olarak gözlerine ve ağızına bakmaları istendi. Konuşma sonuna kadar konuşmayı böyle dinleyen ikinci grup da yer alan katılımcılar, bir önceki grubun tam tersine konuşmacının söylediklerine inanmakta bayağı bir zorluk yaşadılar.

Sonuç olarak anlaşıldığı üzere olması gerekenden daha fazla göz teması kurarsanız, karşı taraf sizin güvenilir bir kişi olup olmadığınıza dair düşünmeye başlayacaktır. Tabii ki bu yapılan araştırma size ilk buluşmada veya daha sonrasına hiç göz teması kurmayın demiyor fakat olması gerekenden fazla göz teması kurmanın yanlış bir davranış olacağından bahsediyor. Her insan konuştuğu sırada karşında bulunan insanın gözlerinin içine bakar ve onunda bakmasını ister, eğer dinlerken veya birşey anlatırkende göz teması kurmazsanız karşınızda bulunan insan onu ciddiye alamdığınızı düşünebilir.

Her yerde olduğu gibi ilk buluşmada da ilk izlenim çok önemli

Nerede olursanız olun konum, mekan, ve zaman fark etmeden ilk izlenim her zaman çok önemlidir. Görüşme esnasında karşı tarafta oluşan ilk izlenim sanılandan kesinlikle çok daha öneme sahiptir çünkü insanlar sizi ilk izleniminize göre yargılicaktırlar. Ayrıca Princeton Üniversitesi’nde psikolog Janine Willis ve Alexander Todorov, yapmış oldukları bir araştıma neticesinde ilk izlenimin saniyeler içerisinde oluştuğunu yani görüştüğünüz kişinin sizin hakkınızda bazı fikirleri çok  kısa bir zamanda düşünmeye başladığını ifade ediyorlar.

Ayrıca 2017 ve 2018 seneleri arasında 372 katılımcının bulunduğu bir araştırmada insanların, kendisine güvenen, yaşadığı hayattan mutlu ve memnun olan ve öz güven sahibi olup bunu kolay bir şekilde yansıtmayı başarabilen insanlara daha fazla ilgi duyduğunu ortaya çıkardı.

Eğer karşı taraf hoşunuza gittiyse veda ederken tokalaşmayın ve el sallamayın

Araştırmalar sonucunda kadınların vedalaşırken tokalaşmak ve el sallamak gibi fiziksel hareketlerin olması sonucunda görüştüğü kişinin bir daha görüşmek istemediğini düşünüyor. Ama bu araştırama her genel bir sonuç verdiği için her insanda farklı tepikler oluşabilir. Yapılan araştırma sonucunda çıkan sonuç ile sizin ilk buluşmanızda çıkan sonuç çok farklı olma ihtimaline sahiptir. Yazımızın başında da belirttiğimiz üzre her insanın zevkleri ve düşünce yapısı farklıdır. Bu araştırma sonucunda kesinlik verilen bir durum zaten yoktur bahsedilen şeyler sadece bir genellemedir.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *