Teknoloji Haberleri

Corona Yapay Zeka Teknolojilerinin Sonunu Getirebilir

İsrailli yetkililer küresel salgına neden olan Covid-19 hastalığının yapay zeka sistemlerine zarar verdiğini ifade ediyorlar. Çünkü Corona şirketlerin veri tabanına girdikleri müşterilerin davranış profillerini ve önceliklerini değiştirdi. Alışkanlıklar ve davranışlar değişince veri tabanındaki bilgilerden yararlanan yapay zeka sistemleri de yanlış bilgiler vermeye ve yanlış yönlendirmeler yapmaya başladı.

Küresel Salgın Yeni Neslin Alışık Olmadığı Bir Gelişme

Küresel salgın, yapay zeka sistemlerini tamamen karıştıran ve bunları işleten şirketlere zarar veren ve müşteri davranışında radikal değişikliklere yol açan bir etkiye sahiptir. Denetim otoriteleri çözümün, yapay zeka sistemlerini geri çekmek olduğunu söylüyor. Büyük şirketler için, sadece AI yapay zeka sistemlerine yüzde yüz güvenmek, yanlış stratejilere ve tabi maddi zararlara yol açabilir. Şimdi gündemde AI karşıtı teknolojilerin geliştirilmesi var.

Yapay Zeka Sistemleri Yanlış Kararlar Vermeye Başladı

Yapay Zeka (AI) sistemleri Corona krizi nedeniyle çevrim içi dünyada doğru kararlar vermemeye başladı. Yapay zeka sistemlerinin davranışlarını izleyen İsrail kökenli Superwise şirketi, krizin başlangıcında yapay zeka sistemini karakterize eden birçok karışıklık ve hata meydana geldiğini ifade etti. Büyük çevrim içi ticaret siteleri bu yanlış değerlendirmelerin kurbanı oldu. Binlerce satış siteleri yanlış pazarlama kampanyalarında kayboldu, bankacılık sistemleri de zorda.

SuperWays şirketinin kurucu ortağı ve CEO’su Ofer Razon’un dediğine göre; yapay zekaya biçilen rolün gözden geçirilmesi gerekiyor. O’na göre temel endişelerden biri, zaman içinde doğru bir şekilde çalışmaya devam edeceği umulan Yapay Zekanın bir kara kutu olduğu ve sistemin çalışma prensibinin kontrol edilemediği bu nedenle yapay zekanın yanlış kararlar verebileceği ve şirketleri için maddi zararlara yol açabileceği endişesidir.

Corona Yapay Zeka Sistemlerinin Yanlış Kararlar Vermesine Neden Oldu

Yapay zekayı engellemek, en azından rolünü azaltma ihtiyacı Corona ile gündeme geldi. yani Yapay zekayı büyük ekonomik trafiği ve dengeleri hatta bankaları ve borsaları yönlendirmek ve yönetmek için değil, daha çok You Tube gibi platformlarda, oyun konsollarında ve eğlence sektöründeki sistemlerde algoritmaları yönetmekte kullanmak daha mantıklı. Bunun nedeni ise Corona virüsünün tüm insan popülasyonunda köklü bir davranış değişikliğine gitmiş olmasıdır. AI sistemlerinin kullanacağı eski bilgiler Corona öncesi bilgiler ve Corona dünyada köklü bir değişikliğe neden oldu. Öncelikler değişti. Müşteri topluluklarının öncelikleri ve beklentileri tamamen rota değiştirdi. Yapılması gereken şey, yapay zeka sistemlerinin hafızalarını tamamen silerek yeni veriler girmek olacak ki bu da uzun bir çaba, araştırma süreci ve zaman gerektirecek.

Etiketler

Donanım Forum

Dünya ve Türkiye gündeminde yer alan teknoloji,donanım,mobil dünya haberlerini kullanıcılarına sunar. Sadece gerekli bilgileri vererek ziyaretçilerini teknoloji dünyası hakkında bilinçlendirmeyi amaç edinir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: