Dahili Intel Xe Ekran Kartı Performansı İle Şaşırtı! | Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi
e
sv

Dahili Intel Xe Ekran Kartı Performansı İle Şaşırtı!

avatar

Emir Duman

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Intel Xe

10. nesil Comet Lake masaüstü işlemcilerini piyasaya süren Intel, yeni bir sürece daha girmeye hazırlanıyor. 11. nesil işlemciler ile birlikte 10 nm üretime geçen Intel, son yıllarda çokça eleştirilen 14 nm üretimden sonunda kurtuluyor. Yakın zamanda Tiger Lake işlemcilerin tanıtılması beklenirken, bu işlemcilerde bulunan dahili Intel Xe ekran kartı performansı ortaya çıkarıldı. Dahili Intel Xe grafik birimi, Intel’in CES 2020‘de tanıttığı harici DG1 kartı ile aynı mimariyi kullanıyor.

.

Intel Xe Ekran Kartı Performansı İnternet’e Sızdırıldı!

.

Twitter’da Rogame ve APISAK kullanıcılarının sızdırdığı performans testleri sonucunda, dahili Intel Xe grafik biriminin gücü de ortaya çıktı. Tiger Lake işlemciler ile birlikte 10 nm üretime geçilmesi, Intel’in elini epey kuvvetlendirmiş durumda. Mobil tarafta Ryzen 4000 serisi U işlemciler ile rekabet edecek olan Tiger Lake işlemciler, grafik gücü konusunda oldukça iddialı. Rekabetin doruk noktasında ise Core i7-1185G7 ve Ryzen 4800U bulunuyor.

.

Intel Xe

.

NVIDIA MX350 ile kıyaslanan 768 çekirdekli Intel Xe G7 grafik birimi, Geekbench 4 OpenCL testinden 59845 puan almayı başardı. NVIDIA’nın GeForce MX350 ekran kartı ise aynı testten 59828 puan aldı. Performans açısından pek bir fark olmasa da, MX350 daha yüksek saat hızına ve daha yüksek bant genişliğine sahip 2 GB GDDR5 belleğe sahip. Intel Xe dahili bir grafik birimi olmasına rağmen, harici bir NVIDIA ekran kartı ile boy ölçüşebiliyor.

.

Bir diğer performans testi de, Tiger Lake işlemcilerin en büyük rakibi Ryzen 4800U ile yapıldı. Geekbench 4 OpenCL testinden 46620 puan almayı başarabilen Vega 8 dahili grafik birimi, bu konuda Intel’in Xe grafik biriminden geride kalıyor. 640 çekirdekli Intel Xe ve Vega 6 grafik birimi karşılaştırıldığında da benzer bir performans farkı ortaya çıkıyor. Testten 51751 puan almayı başaran 640 çekirdekli Intel Xe, 38787 puan alan Vega 6 grafik birimine karşı üstünlüğünü sürdürüyor.

.

Intel Xe

.

Dahili ekran kartı tarafında iyi bir performans sunmayı hedefleyen Intel, pazara dahil olmak istiyor. Giriş seviyesi kullanıcıların harici bir ekran kartına ihtiyacını ortadan kaldırmak isteyen Intel, alt seviyede mali açıdan daha makul dizüstü bilgisayarların önünü açabilir.

.

Konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.

Haberlerimizden anında haberdar olmak için bildirimleri açmayı unutmayın!

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: