«
wechat-yasagi-iphone-satislarina-buyuk-darbe-vurabilir-1597057114

TikTok ve WeChat yasağı hakkında başkanlık kararnameleri imzalayan ABD Başkanı Donald Trump, ünlü analist Ming-Chi Kuo’ya göre Apple’ın geleceğini tehlikeye attı. Kuo, bu kararın Çinli Tencent firmasını da hedef aldığını söyledi.

.

WeChat yasağı iPhone satışlarına büyük darbe vurabilir!

Çinli şirketler tarafından geliştirilen mobil uygulamaların ABD’nin ulusal güvenliğini ateşe attığını savunan Donald Trump, hiçbir ABD firmasının bu uygulamalar ile çalışmasını istemiyor. İlgili kararnameler 45 gün sonra yürürlüğe girecek.

.

Bu yasaklar kişiler için de geçerli olacak. Microsoft ile Twitter’ın TikTok rekabeti gündeme damgasını vurmuşken Kuo tarafından yapılan bir araştırma gündemin seyrini değiştirmeyi başardı.

WeChat yasağı iPhone

TF International Securities firmasında çalışan araştırmacı, WeChat’e uygulanacak olan ambargonun iki senaryodan birisini hayata geçireceğini söyledi. Buna göre eğer WeChat App Store’un hizmet verdiği bütün ülkelerden silinirse iPhone’un satışları yüzde 25 ila yüzde 30 arasında düşebilir.

.

Buna ek olarak AirPods, iPad, Apple Watch ve Mac satışlarında da yüzde 15 ila yüzde 25 arası bir düşüş görülebilir. Diğer senaryo ise WeChat’in sadece ABD için hazırlanan App Store’dan silinmesi ile alakalı.

WeChat yasağı iPhone

Kuo’ya göre eğer WeChat küresel bir ambargoya maruz kalmazsa ve yalnızca ABD’de kullanılamaz hâle getilirse iPhone satışları yalnızca yüzde 3 ila yüzde 6 arasında düşebilir. Diğer Apple ürünlerinin satışlarında ise yüzde 3’ten daha az bir düşüşe şahitlik edebiliriz.

.

Geçtiğimiz haziran ayında Apple’ın elde ettiği toplam gelirin yüzde 15’ini oluşturan Çin, bu firma için oldukça önemli bir pazar olarak etkisini sürdürmeye devam ediyor. Sizce Apple bu konuda nasıl bir strateji izleyecek?

.

Konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.

Haberlerimizden anında haberdar olmak için bildirimleri açmayı unutmayın!

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *