Teknoloji Haberleri

Duyunca Şaşıracağınız 15 Teknoloji Bilgisi

Teknoloji hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. 7 ‘den 70’ e herkesin hayatına girmiş olan teknolojinin, yaşama olan katkısı oldukça fazladır. Telefondan, bilgisayara, çamaşır makinesinden, buzdolabına kadar her alan teknolojinin gelişmesi ile hayatımıza girmiştir.

Fotoğraf Makinesi

Fotoğraf makinesi, telefonların çıkmasıyla önemi yitirmiş olsa da kullanan kişiler hiç de az değildir.

İlk fotoğraf Fransalı Joseph Nicephore Niepce tarafından 1814 yılında çekilmiştir. Burada ilginç olan tek bir fotoğrafın 8 saat sonunda oluşmasıdır.

Cep telefonunun insanlara olan zararı

Cep telefonları gün içinde en çok kullandığımız elektronik cihazlardan biridir. Fakat cep telefonlarının yaydığı radyasyonlar uykusuzluğa ve baş ağrısına neden olmaktadır.

Android işletim sistemi kullananlar

Cep telefonlarında, çevremizin ve kendimizin kullandığı işletim sistemlerinden biri olan android, mobil dünyasındaki zararlı yazılımların %99’u biz android kullanıcılarını hedef almaktadır.

Teknoloji Fobisi Nomofobi

Teknolojinin gelişmesiyle gelişen bir fobi ortaya çıkmıştır. Bu fobiye nomofobi denmektedir. Nomofobi kısaca cep telefonsuz kalma veya cep telefonunda çevrimiçi olamama korkusuna denmektedir.

Kağıt paranın yapılışı

Kağıt parayı birçoğumuz kağıttan yapılıyor diye düşünmüşüzdür. Fakat düşünülenin aksine kağıt para, pamuk ve keten karışımıyla yapılmaktadır.

Telefonu uçuş moduna almak

Cep telefonunuzun, şarjının daha hızlı dolmasını istiyorsanız, telefonu uçak moduna alarak şarjın daha hızlı dolmasını sağlayabilirsiniz.

Twitter’ın sembolündeki kuşun ismi

En popüler sosyal medya mecralarından biri olan twitter’ın sembolündeki kuşun ismi larrydir. Bunun ismin anlamı bir zamanlar Amerika basketbol ligine damga vuran basketbolcu Larry Bird’den gelmektedir.

Araba hız göstergesinin ilk kullanımı

Arabalarda ilk hız göstergesinin kullanımı 1922 yılına dayanmaktadır.

En uzun süre yanan ampül

Dünya’da en uzun süre yanan ampül Amerika Birleşik Devleti eyaleti olan California’da bulunur. Bu ampül 1901 yılından bu zamana kadar yanmaktadır.

İlk pilin bulunması

Alessandro Volta, ilk pili 1800 yılında icat etmiştir.

Japon gençlerin ilginç davranışı

Japonya’da ki gençlerin %90’ını duşta telefon kullandığı belirlenmiştir. Bu nedenle Japonya da cep telefonları su geçirmez olarak yapılmaktadır.

Bilgisayarda yazı yazmamız nefesi hızlandırıyor

Bilgisayarda yazı yazmaya başladığımızda nefes alışverişi hızlanır. Hatta buna çözüm olarak Q klavye geliştirilerek insanların daha yavaş yazı yazması amaçlanmıştır.

Cep telefonları bakteri deposu

Telefonlar gün boyu neredeyse elimizden hiç düşmemektedir. Buda gün boyunca bakterilerin telefonumuza yapışması demek. Telefonlarımızın, tuvaletlere göre 18 kat daha fazla bakteri taşımaktadır.

Nokia 1100 cep telefonun satış rakamı

Ne iphone, ne samsung, bir zamanlara damga vuran cep telefonu Nokia 1100, 250 milyon adetten fazla satılmıştır.

Robot ve çek dili

Robot kelimesini, Çek dilinde robota’dan gelmektedir. Çek dilinde robota, çalışmaya mecbur anlamını taşırmaktadır.

Etiketler

Donanım Forum

Dünya ve Türkiye gündeminde yer alan teknoloji,donanım,mobil dünya haberlerini kullanıcılarına sunar. Sadece gerekli bilgileri vererek ziyaretçilerini teknoloji dünyası hakkında bilinçlendirmeyi amaç edinir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. güzel bilgiler var ama telefonların daha zararlı olduğundan bahsedileblirdi yine de genel kültür olarak güzel bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: