Sosyal Medya Haberleri

Facebook, Giphy’yi 400 Milyon Dolara Satın Alarak Instagram’a Ekleyecek

Facebook, paylaşılabilir animasyonlu görüntülerin popüler platformu Giphy‘i satın almayı kabul etti. Edinilen bilgilere göre toplam anlaşma değeri 400 milyon dolar civarında olacak. Olayın arkaplanına bakıldığında, şirketin üst düzey yöneticilerine yakın bir kaynak, iki şirketin pandemiden önce konuşmaya başladığını söylüyor, ancak bu bir satın almadan ziyade bir ortaklık hakkındaydı.

Instagram Uygulamasına Entegre Edilecek

Facebook, Giphy‘i Instagram uygulamasına daha da entegre etmeyi planladığını söyledi. Böylece insanlar kendilerini ifade etmenin doğru yolunu bulabilecekler diyen Facebook, Giphy‘in kütüphanesini işletmeye devam edeceğini söyledi.

Giphy, diğer uygulamalarla entegre olabilen bir GIF kütüphanesidir. Slack, Twitter, Skype, TikTok, Samsung gibi şirketler Giphy stickerlarını uygulamalarına yerleştirdiler. Apple ayrıca iMessage’daki GIF özelliği için bazı Giphy görüntüleri kullanıyor. Giphy‘i yalnızca Facebook uygulamalarında tutmak için Facebook’un bu ilişkileri sona erdirip erdirmeyeceği şu an için henüz belli değil. Ancak Instagram, atmış olduğu bir tweet’te üçüncü tarafların hala Giphy görüntülerini kullanmasına izin verileceğini söyledi. İnsanlar yine GIF yükleyebilecek; geliştiriciler ve API iş ortakları GİPHY’nin API’larına aynı şekilde erişime sahip olmaya devam edecek; ve GİPHY’nin yaratıcı topluluğu hala harika içerikler yaratabilecek.

Facebook uzun zamandır Giphy’nin uygulama programı arayüzünü ana Facebook uygulaması Messenger, Instagram ve WhatsApp’ta kullanıyor. Facebook, ilk satın alma teklifini Giphy kurulduktan yaklaşık iki yıl sonra, 2015 yılında Giphy‘i satın almaya çalıştı. O zamanlar Giphy, çeşitli sosyal medya şirketleri ile ortaklık kurmak için teklifi reddetti ve kısa bir süre sonra yatırımcı fonlarıyla 17 milyon dolar topladı.

Giphy Nedir? Giphy Nasıl Kullanılır?

Giphy 2013 yılında kuruldu ve aslında ilk kurulduğunda GIF’ler için bir arama motoruydu. Web sitesinin ilk büyük ürün genişletmesi, kuruluş yılında tanıtılan ve daha sonra hayata geçirilen Facebook üzerinden paylaşıma izin veren bir uzantıydı. Şirket için biri ilk olan ve başarılı sonuçlar veren bu deneyimde sonra Twitter’ı ikinci bir entegrasyon olarak hızla ekledi. En son alınan verilere göre, Giphy, DFJ Growth, Lightspeed, Betaworks, GV, Lerer Hippeau ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli yatırımcılardan 150,9 milyon dolarlık fon topladı.

Giphy Nasıl Gif Eklenir?

GIF koleksiyonunuzu GİPHY‘e koymak için Yükle’yi kullanın, böylece GIF’lerinizi Facebook, Twitter, Instagram, kısa mesaj, e-posta ve diğer her yerde paylaşabilirsiniz.

Aşama 1 – Dosya Ekle

Sürükleyip bırakarak yöntemiyle veya mavi renkli yükle butonunu kullanarak bilgisayarınızda yer alan giflerinizi siteye yükleyebilirsiniz. Çoklu gif yüklemeniz için siteye üye olmanız ve üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giphy İle Youtube Videosu Nasıl Gif’e Dönüştürülür

Bilgisayarınızda hazır bulunan gif dosyalarını yukarda anlatılan şekilde siteye yükleyebileceğiniz gibi sıfırdan yeni bir gifte oluşturabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler:

  • YouTube uygulamasına girerek gif oluşturmak istediğiniz videonun url adresini adres çubuğunuzdan kopyalayın.
  • Giphy anasayfasında yer alan gif maker butonuna tıklayın.
  • Kopyalamış olduğunuz YouTube linkini yapıştırın.
  • YouTube videosunun gif haline getirmek istediğiniz kesitini kayar çubukları ileri-geri oynatarak belirleyin.
  • Create tuşuna basarak gifinizi oluşturun.
  • Bu aşamadan sonra karşınıza çıkan linki sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.

Konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Etiketler

Donanım Forum

Dünya ve Türkiye gündeminde yer alan teknoloji,donanım,mobil dünya haberlerini kullanıcılarına sunar. Sadece gerekli bilgileri vererek ziyaretçilerini teknoloji dünyası hakkında bilinçlendirmeyi amaç edinir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Öncelikle bu haberi çoğu siteden önce verdiği için donanımforum.com a teşekkürlerimi sunuyorum,ve İnstagram gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor , bu adımı atmaları çok iyi olmuş bence.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: