«
084ae93c0523b5ae5877f3a2b721f7b8bb2fea11
Sürekli gündemimizde olan üçüncü doz BioNTech aşıları hakkındaki kararını FDA açıkladı. FDA, 16 yaş ve üstüne üçüncü doz aşı yapılmasına karşı çıktığı ancak 65 yaş üzerine üçüncü doz yapılmasını uygun gördüğünü belirtti. Ayrıca ağır COVID-19 geçirme potansiyeli olan kişiler için de üçüncü doz olmalarını uygun gördü.

Pandeminin en güçlü çıkış noktalarından biri olarak görülen aşılar, son zamanlarda virüse ve virüsün farklı varyantlarına karşı sağladıkları koruma oranlarıyla gündemde. Bu bağlamda medyada en çok, ülkemizde en fazla kullanılan aşı olan BioNTech aşısı karşımıza çıkıyor. Söz konusu aşı, geçtiğimiz günlerde üçüncü doz konusu ile gündemdeydi.

Şimdiyse Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) Danışma Kurulu, aldığı kararla üçüncü doz BioNTech aşısının hangi durumlarda kullanılması ya da kullanılmaması gerektiğini açıkladı. Bu bağlamda üçüncü dozun herkese uygulanmayacağı, sadece hastalığı sert geçirme ihtimali yüksek olan kişilere ve yaşlılara uygulanacağı belirtildi.

16 yaş üstüne üçüncü doz aşı yok

FDA danışmanları, yaptıkları oylamada 16’ya 2 oyla 16 yaş ve üzerine üçüncü doz aşı uygulamayı reddetti. Bunun sebebiyse üçüncü doz aşıların yetişkinlerde nasıl bir etki göstereceğine ve ne kadar süreceğine dair elde yeterli verinin bulunmaması. Fakat danışmanlar, 65 yaş ve üzerindeki bireyler için üçüncü doz aşıyı onayladı. Bunun yanında hastalığa karşı daha az dayanıklı olan bireyler için de üçüncü doz aşı, uygun görüldü.

Geçtiğimiz hafta ülkemizde üçüncü doz aşıların ne zaman uygulanacağı açıklanmış, bu bağlamda kasım-aralık ayları işaret edilmişti. Yine geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, üçüncü doz aşının koruyuculuğu önemli ölçüde artırdığını söylemiş, üçüncü doz aşısını olan kişilerin toplam vaka sayılarının içinde kapladığı alanın yüzde 2 bile olmadığını belirtmişti. Aşı hakkındaki gelişmeleri sizlere aktarıyor olacağız.

Bir Cevap Yaz

DonanımForum Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *