«
gelmiş-geçmiş-en-iyi-10-film

Günümüze kadar olan süre zarfı içerisinde yapılmış olan en iyi filmleri sıralamak, aslında düşünlünce tahmin edilebileceği gibi oldukça yapılması zor olan bir iştir. Tüm her şeyden önce olarak, dünyada hiç kimse şu zamana kadar yapılmış her filmi izlediğini tahmin etmiyoruz. Eğer gerçekten bir kişi bu bahsi geçen olayı yapmış ise ve bu başarıyı yakalamış olsa dahi, bu konu için şunu söyleyebiliriz ki film konusu aslında çok öznel bir yapıya sahip olan bir konudur ve bir kişinin harika bir film olduğunu düşündüğü film, başka bir başka kişi tarafından o kadar iyi değerlendirme sonucu almayabilir. Kesin olarak tüm herkes için geçerli olabilcek bir sıralamaya varabileceğimiz en yakın şey ise, izleyici puanlarına dayalı olan bir listedir. Bu şekilde yola çıkarak, IMDb’nin tüm zamanların en yüksek puanına sahip filmleri listesi, türünün en iyileri ve en genel olan sıralama olabileceğini söyleyebiliriz.

IMDB, günümüzde internetteki en popüler film bilgi sitelerinden biri olmaya devam ediyor. En yüksek puanlara sahip olan film listesi, milyonlarca izleyici tarafından yapılan puanlamalar ile filmlerden derlenmiştir. Liste sabit kalmayıp, her zaman değişiklik gösterirken, en iyi filmler birkaç yıldır hiç değişmeden aynen kaldı. Şimdi ise aşşağıda sizlere vermiş olduğumuz sıralama ile IMDb’ye göre tüm zamanların en iyi filmlerine bir göz atın.

Ufuktaki birkaç yeni filmle birlikte birçok film hayranı, gözden kaçırmış olabilecekleri geçmiş filmleri takip ediyor. IMDb’nin tüm zamanların en yüksek puanlı filmleri listesi, bir sürü harika film için harika bir kaynak olacaktır. Bu listede yer almakta olan en iyi 10 filme zaten bakmış olsak da, izleyicilerin kalplerini ve hayallerini ele geçiren birkaç cevheri daha genişletmek ve vurgulamak için hala lisede bolca bulunmaktadır.

15) Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (2002) – 8.7

iki Towers Peter Jackson’ın en düşük oranlı film olan  Yüzüklerin Efendisi üçlemesi isimli, bu sevilen ve oldukça popüler olan seri sıralamada yeri açıkça belirgindir. Bu bahsi geçen serinin İkinci filmi, kardeşliğin Sauron’un kötü güçlerini yenmeye çalışırken bölündüğünü gördü.

BU sevilen ve oldukça kişi tarfından bilinen serinin filminde, ilki Gollum karakterinin doğru bir şekilde tanıtılması ve ikincisi üçüncü perdedeki devasa ve heyecan verici savaş sahnesinde olmak üzere iki göze çarpan unsura sahip başka bir büyük fantezi tarzı bir destanıdır.

IMDB'ye Göre Tüm Zamanların Gelmiş Geçmiş En İyi 15 Filmi

14) Star Wars: Bölüm V – İmparatorluk Geri Dönüyor (1980) – 8.7

Hiçbir Star Wars filminin yapılan listelerde ilk ona girmemesi bazı hayranlar için belki de şok edici bir durumdur . Daha az şaşırtıcı olan durum ise şudur ki, The Empire Strikes Back franchise’daki en yüksek puan alan filmdir. Çok çok uzaklardaki bir galakside geçen hikaye, bu sefer çok daha karanlık ve daha karmaşık bir hikayeden söz ediyor.

As Darth Vader ve kahraman üzerinde Empire yakın, Han Solo ve Leia kaçmasına yakalama Luke Skywalker Jedi yolları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyor ise,  geri dönen karakterler için ilginç bir büyüme ve bazı ikonik yeni karakterler ortaya çıkan bu bahsi geçen film, devam filmlerinin bir hikayeyi ne kadar ilerletebileceğini gerçekten gösterdi.

IMDB'ye Göre Tüm Zamanların Gelmiş Geçmiş En İyi 15 Filmi

13)Inception ​​(2010) – 8,7

Christopher Nolan, akıllara durgunluk veren suç filmi olan Inception isimli film ile civardaki en hırslı film yapımcılarından biri olduğunu kanıtladı . Film, insanların hayallerine girme ve fikirlerini çalma yeteneğine sahip bir hırsız ekibini takip ediyor. Takımın lideri olarak Leonardo DiCaprio, son bir puan almak istiyor.

Bu bahsi geçen filmin yaratıcı fikri, Nolan’ın çarpıcı görselleriyle destekleniyor. Bazı unutulmaz aksiyon sahneleri yaratır. Başka bir soygun filminden çok daha fazlası ve tüm zamanların en çok tartışılan sonlarından birini içeriyor.

IMDB'ye Göre Tüm Zamanların Gelmiş Geçmiş En İyi 15 Filmi

12)Forrest Gump (1994) – 8.8

Tom Hanks , Forrest Gump’taki baş karakterle belki de bu zamana kadar ki tüm zamanların en ikonik film karakterini oluşturdu. Bu bahsi geçen film, Forrest adındaki basit ama tatlı bir çocuğun, yanlışlıkla Amerikan tarihinin en büyük anlarının çoğuna girmesini konu alıyor.

Hanks harika bir performans sergiliyor ve bu karaktere onu karikatürümsü görünmekten kurtaracak kadar çekicilik ve yürek katıyor. Bu, yıllar sonra kalabalığı memnun eden bir macera olarak kalan komik, dokunaklı ve eğlenceli bir film.

IMDB'ye Göre Tüm Zamanların Gelmiş Geçmiş En İyi 15 Filmi

11)Dövüş Kulübü (1999) – 8.8

David Fincher, bugün çalışan en yetenekli film yapımcılarından biri olmaya devam ediyor. Projeleri genellikle karanlıktır, ancak mükemmeliyetçi yaklaşımı ve benzersiz görsel stili sayesinde her zaman ikna edicidir. Dövüş Kulübü , onun en popüler filmi ve 1990’ların en heyecan verici filmlerinden biri olarak duruyor .

Bu bahsi geçen filmde Edward Norton, gizemli Tyler Durden (Brad Pitt) ile tanıştığında hayatı değişen sıradan bir çalışan adam olarak rol alıyor ve ikisi, yetişkin erkeklerin birbirini dövmesi için bir kulüp kuruyor. Kara mizah, acımasız şiddet ve çarpık felsefeler, onu heyecan verici bir izleme haline getiriyor ve bükülme sonu , filmi tekrar tekrar izlemek istemenize neden oluyor.

IMDB'ye Göre Tüm Zamanların Gelmiş Geçmiş En İyi 15 Filmi

10)Yüzüklerin Efendisi: Yüzüklerin Kardeşliği (2001) – 8.8

Peter Jackson’ın son derece popüler fantezi üçlemesi Yüzüklerin Kardeşliği ile başladı . JRR Tolkien’in kitapları, hayranların Frodo Baggins ve bir grup kahramanın güçlü Tek Yüzüğü Sauron kötülük için kullanmadan önce yok etmek için yola çıktığı Orta Dünya’ya taşınmasıyla hayata geçirildi .

Bu bahsi geçen film bu güzel dünyayı ve karakterlerini harika bir şekilde tanıtıyor. Basit ama heyecan verici görev eğlence, terör ve aksiyonla dolu. Hayranların bu seriye neden hemen çekildiğini anlamak zor değil.

IMDB'ye Göre Tüm Zamanların Gelmiş Geçmiş En İyi 15 Filmi

9)İyi, Kötü Ve Çirkin (1966) – 8.8

Batılılar en başından beri bir Hollywood elyafı olmuştur, ancak tür İtalya’ya geçtiğinde Batı’yı sonsuza dek değiştirdi. Sözde Spagetti Westerns, izleyicilerin daha önce gördüğü hiçbir şeye benzemeyen benzersiz film yapım tarzlarıyla daha karmaşık hikayeler anlattı. İyi, Kötü ve Çirkin , bu alt türün kesin girişidir .

Bu bahsi geçen film, İç Savaşın ortasında gömülü hazineyi geri almak için bir arayış içinde olan üç ölümcül adamı takip ediyor. Film, bugün hala aksiyon filmlerinde kullanılan Mexican Standoff akımının popülerleşmesine yardımcı oldu, Clint Eastwood’un yıldızı oldu ve bize tüm zamanların en ikonik film skorlarından birini verdi.

IMDB'ye Göre Tüm Zamanların Gelmiş Geçmiş En İyi 15 Filmi

8)Ucuz Roman (1994) – 8.9

Quentin Tarantino, tüm zamanların en popüler film yapımcılarından biridir. Eşsiz sesi, kapsamlı film bilgisi ve gülünç komediyi acımasız şiddetle karıştırma konusundaki tutkusu, bir nesil film yapımcısına ilham vermesine yardımcı oldu. Pulp Fiction birçok kişi tarafından başyapıtı olarak kabul edilir ve bununla tartışmak zor.

Bu bahsi geçen Film, Los Angeles yeraltı dünyasında geçen çeşitli hikayeler arasında kesişir. Tarantino, tanıdık suç hikayelerini alıyor ve onlara kendi özel yönünü veriyor. Film, inanılmaz bir film müziği ile desteklenen sonsuz alıntı yapılabilir diyaloglarla öngörülemez ve hızlı tempolu . Sıkça taklit edilir ama asla kopyalanmaz.

IMDB'ye Göre Tüm Zamanların Gelmiş Geçmiş En İyi 15 Filmi

7)Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (2003) – 8.9

Çok az insan JRR Tolkien’in destansı Yüzüklerin Efendisi serisini beyaz perdeye uyarlamanın mümkün olacağını düşündü , ancak Peter Jackson hepsinin yanıldığını kanıtladı.  Kralın Dönüşü , Jackson gerçekten tatmin edici bir şekilde tüm zamanların en büyük filmi trilogies birini sonuçlandırmak başardı.

Bu bahsi geçen film, Tek Yüzüğü yok etme arayışını büyük bir sona getiriyor. Film, finalini uzattığı için alay konusu olurken, Jackson ve ekibi, gerçekten şaşırtıcı savaş sahneleri içeren bu duygusal gösteride her şeyi sona erdirmek için güzel bir iş çıkardılar.

IMDB'ye Göre Tüm Zamanların Gelmiş Geçmiş En İyi 15 Filmi

6)Schindler’in Listesi (1993) – 8.9

Steven Spielberg’in adının tüm zamanların en çok reyting alan filmleri listesinde görünmesi sürpriz değil. Sevilen filmler yaratma tutkusu göz önüne alındığında, ilk 10’a girebilecek birçok kişi vardı. Ancak, yönetmen olarak en iyi işlerinden biri olduğu için en üst sıralarda yer alan, izlenmesi en zor filmidir.

Bu bahsi geçen Schindler’in Listesi isimli film de, Oskar Schindler’in gerçek hayat hikayesinin ve Almanya’daki Nazi yönetimi sırasında Yahudi vatandaşları kurtarma girişimlerinin üzücü bir hikayesidir. Schindler ilham verici bir kahraman olsa da, film en çok Holokost’un korkunç bir tasviri olarak etkili. Tüyler ürpertici siyah beyaz çekilen Spielberg, izleyicilerin akıllarında yıllarca kalacak bir film yarattı.

IMDB'ye Göre Tüm Zamanların Gelmiş Geçmiş En İyi 15 Filmi

5)12 Kızgın Adam (1957) – 8.9

Bu listedeki filmlerin çoğu dev destanlar olsa da, 12 Kızgın Adam , kıyaslandığında çok daha küçük. Ancak bu, etkisini azaltmak için hiçbir şey yapmaz. Film neredeyse tamamen bir jüri odasının içinde geçiyor ve on iki adam az önce denetledikleri bir cinayet davasını tartışıyorlar. Sanığın masum olduğu konusunda ısrar eden bir sesle film, ortaya çıkan ölüm kalım tartışmasını ayrıntılarıyla anlatıyor.

Ayar sıkıcı görünse de, filme yalnızca bir yoğunluk hissi vermeye yardımcı olur. Film yapımı, tartışmalar alevlendikçe odanın daha da sınırlı görünmesini sağlıyor. Klostrofobik his, hepsinin atmosferine katkıda bulunur. Küçük ölçekli filmlerin büyük bir etki yaratabileceğinin çarpıcı bir kanıtı.

IMDB'ye Göre Tüm Zamanların Gelmiş Geçmiş En İyi 15 Filmi

4)Kara Şövalye (2008) – 9.0

Bu listedeki en eski film olan 12 Kızgın Adam’ın hemen önünde, en yenisi olarak Kara Şövalye geliyor. Süper kahraman türü çoğu sinemaseverden pek fazla saygı görmeyebilir, ancak Christopher Nolan’ın ikinci Batman filmi akıllı, epik ve heyecan verici filmler sunabileceğini kanıtladı.

Film, Batman’in şehrin koruyucusu rolünü üstlenecek birini ararken Joker’in Gotham’ı yok etmesini engellemeye yönelik umutsuz girişimini anlatıyor. Bu bahsi geçen film, bazı şaşırtıcı set parçaları ve öngörülemeyen bükülmelerle bir suç destanı gibi geliyor. Ancak film en çok Heath Leger’ın anarşist Joker rolündeki büyüleyici performansıyla hatırlanır.

IMDB'ye Göre Tüm Zamanların Gelmiş Geçmiş En İyi 15 Filmi

3)The Godfather : Bölüm II (1974) – 9.0

Kara Şövalye , bir devam filminin tek başına nasıl değerli bir film olabileceğinin ender örneklerinden biridir. Elbette bunun en ünlü örneği The Godfather: Part II’dir. Francis Ford Coppola’nın geniş çapta beğenilen suç destanını takip etmesi o zamanlar muhtemelen akıl almaz bir fikir gibi görünüyordu, ancak bunun çok iyi bir fikir olduğunu kanıtladı.

Marlon Brando’nun ikonik rolü için geri dönmediği film, rolü kendi yapan Robert De Niro’nun canlandırdığı genç Vito Corleone’nin hikayesini anlatıyor. Bu muhteşem geri dönüş sahnelerinin yanı sıra, devam filmi, Michael’ın suç dünyasına daha da iyi gelmesini ve kardeşi Fredo ile olan karmaşık ilişkisini takip ediyor. Müthiş bir devam ve başlı başına bir başyapıt.

IMDB'ye Göre Tüm Zamanların Gelmiş Geçmiş En İyi 15 Filmi

2)The Godfather (1972) – 9.2

The Godfather: Part II , tüm zamanların en beğenilen filmlerinden biridir ve yine de bu üçlemedeki en yüksek puan alan film değildir. Bu onur orijinaline gidiyor. Bu bahsi geçen film hayranları arasında hangisinin daha iyi film olduğu konusunda pek çok tartışma var, ancak ikisinin de sinemada büyük başarılar olduğunu söylemek güvenli.

Bu, patrikleri neredeyse suikaste uğradıktan sonra iktidarı korumak için mücadele eden bir İtalyan-Amerikan mafya ailesi olan Corleone ailesinin hikayesidir. Film şiddetli, komik, yoğun, duygusal ve çok daha fazlası. Sayısız alıntı yapılabilir dizeler ve unutulmaz sekanslar var. Günümüzün en iyi film yapımcılarının çoğu için bu kadar ilham verici bir film olarak görülmesi şaşırtıcı değil.

IMDB'ye Göre Tüm Zamanların Gelmiş Geçmiş En İyi 15 Filmi

1)Esaretin Bedeli (1994) – 9.3

Tüm zamanların gelmiş geçmiş en yüksek dereceli filminin aynı zamanda tüm zamanların en kalabalık filmlerinden biri olması şaşırtıcı değil. Maksimum güvenlikli bir hapishanede geçen bir hikayenin pek hoş anı olmayacağını düşünürdünüz, ancak Esaretin Bedeli şaşırtıcı derecede canlandırıcı bir hikaye olmayı başarıyor.

Bir Stephen King hikayesine dayanan film, itibari hapishanede birkaç yıl boyunca anlatılıyor ve iki mahkum arasındaki bir dostluğa odaklanıyor. İki adam arasındaki ilişki, ekranda gösterilen en yürek ısıtan dostluklardan biridir ve filme, sinema tarihinin en büyük sonlarından birine giden o güzel anları yaşatmaya yardımcı olur.

IMDB'ye Göre Tüm Zamanların Gelmiş Geçmiş En İyi 15 Filmi

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *