Google'a Karşı Açılan Yeni Toplu Dava | Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi
e
sv

Google’a Karşı Açılan Yeni Toplu Dava

avatar

Ahmet Yusuf

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Google'a Karşı Açılan Yeni Toplu Dava

Google , arama motoru devinin Play Store işlemlerinde yüzde 30’luk bir ücretle ilişkili dışlayıcı davranışlar da dahil olmak üzere rekabete aykırı uygulamalara katıldığını iddia eden bir sınıf eylem antitröst davasıyla vuruldu.

Şirkete yönelik şikayet, Epic Games tarafından, çevrimiçi oyun Fortnite’ı kuralları ihlal ettiği gerekçesiyle kendi uygulama pazarlarından kaldırdıkları için Apple ve Google aleyhine açılan davalardan hemen sonra geliyor .

Google

Google aleyhine açılan yeni toplu dava, “rekabetin dışlanması, inovasyonun bastırılması, tüketici seçiminin engellenmesi ve Google’ın uygulama geliştiricilerine% 30 işlem ücreti uygulaması da dahil olmak üzere pazar gücünün sürekli olarak kötüye kullanılmasından” bahsediyor .

ABD Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesinde dosyalandı. Google’ın rekabete aykırı sözleşmeler, diğer Android uygulamalarındaki hakimiyetinin stratejik suistimalleri dahil olmak üzere yaygın rekabet davranışına girdiğini belirtiyor . Aynı zamanda, tüketici bilgisindeki açıkların sömürülmesini ve kendi uygulama pazarı Play Store’u tanıtmak için kötü amaçlı yazılım korkusunun geliştirilmesi ve sömürülmesini de listeler.

Son dakika Google'dan flaş hamle: Google Türkiye'ye geliyor!

Ayrıca, Google’ın ABD pazarında Android işletim sistemi dağıtım hizmetleri ve uygulama içi ürün ödeme işleme hizmetleri için uygunsuz bir şekilde tekel elde ettiğini ve sürdürdüğünü belirtmektedir.

Dava, Android uygulama geliştiricilerinin davacının belirlediği dağıtım ve ödeme işlemlerinde Google’ın rekabete aykırı tekeli nedeniyle maruz kaldıkları maddi zararları telafi etmeyi amaçlıyor. Dava ayrıca, federal antitröst yasalarını ihlal ettiği için Google’a karşı üç kat tazminat ve ihtiyati tedbir istiyor.

Hem Google hem de Apple , potansiyel rekabeti engelleyici uygulamalar için tarayıcının altındadır. Ancak Apple, son zamanlarda haksız App Store politikaları ve belirli geliştiriciler ve şirketler için ayrıcalıklı muamele nedeniyle incelemeye alındı.

 

 

                                                             DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

                                                            GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: