«
  1. Anasayfa
  2. Bilim Haberleri
  3. Güneş Tutulması Nedir?

Güneş Tutulması Nedir?

gunes

Bir gezegen ya da ay, Güneş’in ışığının önüne geçtiğinde bir tutulma ortaya gelir. Burada, Dünya’da iki tür tutulma yaşayabiliriz: Güneş tutulması ve ay tutulması.

En son Türkiye’de gözlemlenen Güneş tutulması 10 Haziran 2021 Perşembe (bugün) günü saat 13.53’te gerçekleşti. Güneş tutulması aşağı yukarı olarak 3 dakika 51 saniye sürdü.

Ay tutulması ile Güneş tutulması arasındaki fark nedir?

Güneş tutulması

Bir Güneş tutulması Ay Güneş’in ışığının şekilde alır ve yeryüzünde onun gölge ne olur. Bu, gündüzleri Ay’ın Güneş’in üstünde hareket etmesi ve havanın kararması manasına gelir. Gün ortasında havanın kararması acayip değil mi?

Bu tam tutulma, Dünya’nın rastgele bir yerinde aşağı yukarı her bir buçuk senede bir gerçekleşir. Ay’ın Güneş’i tamamiyle örtmediği bir parçalı tutulma, Dünya’nın rastgele bir yerinde senede en az iki kez olur.

Ancak herkes her güneş tutulması vakasını yaşamaz. Tam bir güneş tutulması görme talihi elde etmek nadirdir. Ay’ın Dünya üstündeki gölgesi çok büyük değil, bu yüzden Dünya’daki yerlerin yalnızca ufak bir alanı onu görecek. Bu gerçekleştiğinde gezegenin güneşli doğrultusunda olmalısınız. Ayrıca Ay’ın gölgesinin yolunda olmalısınız.
Ortalama olarak, Dünya üstündeki aynı nokta aşağı yukarı olarak her 375 senede bir yalnızca birkaç dakikalığına güneş tutulması görebilir!

Neden her ay döngüsünde ay tutulması olmuyor?

Ay Dünya’nın yörüngesinde dönerken namacıyla her ay bir ay tutulması olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Ay’ın her ay Dünya’nın çevresinde döndüğü doğrudur, fakat her vakit Dünya’nın gölgesine girmez. Ay’ın Dünya çevresindeki yolu, Dünya’nın Güneş çevresindeki yörüngesine kıyasla eğik. Ay, Dünya’nın gerisinde olabilir, fakat tekrar de Güneş’ten gelen ışıkla çarpılabilir.

Ay tutulması her ay olmadığı amacıyla özel bir olaydır. Güneş tutulması vakasının aksine, çoğu insan her ay tutulmasını görebilir. Tutulma gerçekleştiğinde, Dünya’nın gece yarısı yaşıyorsanız, onu görebileceksiniz.

Farkı Anlayalım

Bu iki tutulma cinsini birbirine karıştırmak basitdır. Farkı ayırt etmenin basit bir yolu isimdir. İsim, tutulma gerçekleştiğinde neyin daha karanlık olduğunu söyler. Güneş tutulması sırasında, Güneş daha karanlık olur. Aynı şekilde ay tutulması esnasında, Ay daha karanlık olur.

Bir Cevap Yaz

Donanım Forum Hakkında

Donanım Forum

Dünya ve Türkiye gündeminde yer alan teknoloji,donanım,mobil dünya haberlerini kullanıcılarına sunar. Sadece gerekli bilgileri vererek ziyaretçilerini teknoloji dünyası hakkında bilinçlendirmeyi amaç edinir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Myth

    Harika bir site haberlere rahatça ulaşabilirsiniz