Teknoloji Haberleri

HES Kodu Alamayanlara Kötü Haberler Var

Normalleşme süreci kapsamında geçen günlerde seyahet edecek kişiler için HES kodunun alınması zorunluluğu getirilmişti. Kontrollü seyahat uygulaması ile birlikte Hayat Eve Sığar uygulamasından alınacak HES kodu ile seyahat edilebileceği açıklanmıştı. Yeni alınan kararlar kapsamında HES kodu alamayan kesinlikle seyahat edemeyecek!

.

HES Kodu Alamayan Kişi Seyahat Edemeyecek

.

Salgın sebebiyle faaliyetleri durdurulan demiryolları ve havayolu yolculukları için HES kodu ile seyahatin önü açılmıştı. Açıklanan tarihlere göre demiryolları için yolculuklar 28 Mayıs 2020 tarihinde başlayacakken, havayolları için 4 Haziran 2020 tarihi işaret ediliyor.

.

hes

.

Salgın sebebiyle mart ayından beri havayolu ulaşımında kademeli olarak seferler durdurulmuştu. Corona virüsü salgınının tüm dünyada yayılması ile birlikte Bilim Kurulu’nun önerisiyle Türkiye yurt dışı uçuşlara kapatılırken, yurt içi uçuşlara da ara verme kararını uygulamıştı. Salgının etkilerinin biraz daha kontrol altına alınmasıyla birlikte normalleşme süreci de başlamıştı. İşte bu kapsamda HES kodlarıya seyahat dönemi başlatıldı.

.

Yüksek Hızlı Tren(YHT) hatlarının 28 Mayıs itibarıyla başlayacak olmasına bağlı olarak, seyahat için biletler satışa bugün sunuldu. Normalleşme süreci kapsamında YHT’ler 28 Mayıs’tan itibaren, Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Konya-İstanbul hatlarında günde toplam 16 kez sefer yapacak. Tren biletlerini almak isteyenler öncelikle temassız olmak üzere mobil uygulama ya da internet sitesinden ya da gişelerden biletleri satın alabilecek.

.

Seyahatler Sağlık Bakanlığı’nın yeni geçtiği uygulama olan Hayat Eve Sığar (HES) koduyla gerçekleştirilecek. Giriş çıkış yasağı olan iller için ise “seyahat izin belgesi” alınmasının hala zorunlu olduğu söyleniyor. Bu noktada karşımıza çok önemli bir detay çıkıyor: HES kodu alamayan kişilere bilet satışı yapılmayacak. Bu nedenle eğer seyahat yapmanız gerekiyorsa Hayat Eve Sığar uygulamasından kodunuzu almanız gerekiyor.

.

Konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: