«
  1. Anasayfa
  2. İncelemeler
  3. Hızlı ve Öfkeli Serisinde Bulununan Akıl Dışı Kurguya Sahip Sahneler

Hızlı ve Öfkeli Serisinde Bulununan Akıl Dışı Kurguya Sahip Sahneler

Fast-and-Furious-new

Dünyada ve ülkemizde çok fazla hayran kitlesine sahip olan ve her çıkardığı film ile izleyicilerini şaşkınlık içerisinde bırkan Hızlı ve Öfkeli serisi, 2001 yılından beri hayatımızda yer alan bir film serisidir. 2001 yılında çıkardığı ve 1 saat 46 dakikalık uzunlukğa sahip olan serinin ilk filmi, aslında sadece araba yarışı teması ile başlamıştır. Hızlı ve Öfkeli serisi daha sonrasında çok pöpüler bir seri haline geldi ve çıkardığı her yeni filminde izleyicilerini hayretler içinde bırakan sahnelere filmilerinde yer vermiştir. Bu yazımızda siz okuyucularımıza Hızlı ve Öfkeli serisinde bulunan akıl dışı kurgulara sahip serinin filmlerinde bulunan bazı sahneleri derledik.

Aktif olarak var olan ve tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs salgınından tüm dünyada heycan ile beklenen serinin son filmi olan   Hızlı ve Öfkeli 9‘un vizoyona çıkış tarihinin ertelendiğini hepimiz biliyoruz. 25 Haziran 2021 tarihinde gösterimine başlanan film Aksiyon/Macera temasına sahiptir ve 2 saat 15 dakika uzunluğundadır. Bu bahsi geçen son filminde de biz hayranlarını şaşkına çeviren sahneler ile kalitesini bir kez daha kanıtlamış oldu.

Hızlı ve Öfkeli serisini her ne kadar çok sevsek de filmlerinde geçen bazı anlamsız abartıya sahip yani akıl dışı bir kurguyu barındıran sahneleri izlerken görünce, filmin abartıya kaçtığını ve gerçekliğini kaybettiğini düşünerek biraz tadımız kaçmaktadır. Şimdi sizlere serinin bu bahsettiğimiz bazı abartı sahnelerine örnekler göstereceğiz.

Hızlı ve Öfkeli’de Akıl Dışı Kurguya Sahip Sahneler

Yanlızca aksiyon sahnelerinde yer alan güvenlik güçlerinin ve sokakta bulunan insanların sonu hakkında herhangi bir bilgiye sahip değiliz.

Akisyon sahnelerine heycan katan ve izleyenleri ekranlara kitleyen filmde yer alan güvenlik görevlileri veya polis araçları kolalıkla atlatılabiliyor. Bunun dışında polislerden veya güvenlik görevlilerinden kaçış esnasında sokakta yer alan insanlara ne olduğu veya o insanların ne yaptıklarına dair bir bilgi bulunmamaktadır. Bu bilginin bulunmaması senaryo açısından falza öneme sahip olmayabilir fakat detay verilseydi kafamızda bir soru işareti kalmamış olurdu. Bunun en bariz örneği olarak son filmde yer alan Jakob, marvel karakteri olan örümcek adama benziyor ve tıpkı onun gibi ağ atarken, serinin belki de en sevilen kahramanı olan Dom‘un sol taraftan üzerine sıçraması ile eve kapıdan değilde pencereden giriş yapıyorlar ve dövüşmeye başlıyorlar. Evde yaşayan bireyler sanki hergün bu olayı yaşar gibi hiç sesleri çıkmıyor ve bu sahne izlemesi her ne kadar zevkli olsada düşünülünce akla ve mantığa saçma gelen bir sahnedir.

Serinin asıl teması ailedir.

Filmde bulunan ailenin her bir bireyi bu aile için çok fazla öneme ve değere sahip olduğunu fark edebiliyoruz. Eğer aile içerisinde bulunan bir birey kendisine zarar vermeye teşebbüs etse muthemelen cezalandırılırdı. Fakat Deckard Shaw isimli karakter serinin 6. filmide son sahnelerinde Han, Shaw tarafından bulunduğu araba patlatılıyor ve Han karakteri böylece ölerek seriye veda ediyor. Anca işin garip tarafı şudur ki Shaw daha sonra ekibe geri katılıyor ve hatta Dom‘un oğlunu kurtarıyor ve ailde gibi olan o ekip ile bilrikte savaşmaya devam ediyor. Karşama diye bilceğimiz bir diyer konu ise veda ettiğini düşündüğümüz Han karakterinin serinin son filmi olan 9. filimde seriye geri dönmesidir ve bu dönüş izleyicilerde acaba bir sahneyi mi kaçırdım gibi soru işaretlerine ve kafa karışıklıklarına sebeb olmuştur. Bizler hala o yanan aracın içinden sağ salim nasıl kurtulduğunu bilmiyoruz eğer fikriniz varsa yorum kısmında belirtmeyi unutmayın.

Tanrı’nın Gözü cihazı

Bir filme tek başına konu olan Tanrı’nın Gözü cihazı bir kameraya benzetilebilir. İnternetle çalışıp çalışmadığının bir önemi olmadığını düşünerekten çevresinde veya uzakta bulunan tüm kamera sistemlerini hacleyebilecek bir özelliğe sahiptir. Yine bir ayrıntı verilmeyen nokta ise şudur, bu bahsi geçen cihazın bu hack işlemini veya yüz tanıma sistemini nasıl yaptığı veya bu sistem hakkında detaylı bir bilgi bulunmamaktadır. Bu cihazın neden üretildiği ve neden var olduğuna dair de herhangi bir bilgiye sahip değiliz.

Çok büyük olan pist

Hızlı ve Öfkeli serisinin sevilen filmlerinden bir tanesi olan serinin 6. filminde ardı arkası kesilmeyen bir uçak pisti bulunmaktadır. Filmede bulunan aksiyonun dozunu nirvana seviyelerine çıkarmak için yapılmış bir görsel şölen olsada dünyada böyle bir pist bulunmadığı için yine izleyicilerinin gözünde filmin gerçekçiliği düşmüştür. Tahminlere göre bu ucu bucağı gelmek bilmeyen devasa uzunluğa sahip pistin uzunluğu yaklaşık 45 km.

Köprü sahnesi

Aslında filmin her sahnesi aksiyon dolu geçiyor ve izleyiciler bu aksiyonları adeta kendisi yaşıyorcasına hissetmektedir. Fakat serinin her filminden alışık olduğumuzun dışında son filmde yer alan körü sahnesini anlatmaya kelimelerimiz yetersiz kalıyor ve ülkemizde meşhur olarak kullanılan ehliyetini kasaban mı aldın sen? Sorusunu sormandan geçemiyoruz.

 Köprünün ipine araç takarak uçma sahnesi

Dominic Toretto karakterinden yine heycan dolu bir sahne fakat bu sahne de akla ve mantığa asla uyum sağlamayan bir sahne olması nedeni ile listemizde yer almaktadır.

Dalış kıyafetiyle uzaya çıkan Roman Pearce

Neredeyse serinin her filminde yaşadığımız aksiyon bir yana bizi komiklikleri ile güldürmeyi başarabilen ve serinin sevilen karakterlerinden birisi olan Roman Pearce’sın, serinin son filmi olan Hızlı ve Öfkeli filminde uzaya dalış kıyaferleri ile çıkmasının dışında bir problem yok aslında.  Uzaya dalış kıyafetleri ile çıkmanın daşında uydu üzerinde araba sürmek gibi yine akla ve mantığa uymayan bazı hatalar yer serinin son filmi olan Hızlı ve Öfkeli 9’da yer almaktadır. İzlememiş olma ihtimali olan okuyucularımız için bu sahne hakkında uzaya neden çıkıldığı gibi bazı spoiler sayılabilcek bilgileri vermemeyi tercih ediyoruz. Eğer izlememiş olan okurlarımız varsa fazlası ile spoiler bilgi öğrendiklerinin de farkındayız.

Kaşık ile adam öldürmek

Yine serinin son filmi olan Hızlı ve Öfkeli 9 filminde bulunan gayet akla ve mantığa uymayan bir sahne örneği. Günümüzde bu bahsi geçen Hızlı ve Öfkeli  serisi dışında böyle bir sahne yaşansaydı muhtmelen o film de bulunan o sahne mantık hatasından dolayı  fazlası ile izleyicilerinden fazlası ile tepki görürdü. Fakat mevzu Hızlı ve Öfkeli serisinin bir filmi olunca filmin bize verdiği adeta izlerken yaşama hissine kapıldığımız o aksiyon sayesinde bu hataları izleme aşamsında fark etmiyoruz bile. Hatta izlerken bize gayet güzel ve zevkli gelen bu ve benzeri bazı sahneler, daha sonrasında karşımıza çıkarsa veya çıkınca aslında ne kadar mantıksız ve akla uymayan sahneler olduğunu ancak filmin aksiyon ve o bitmeyen sürücülük büyüsünden çıkınca fark edebiliyoruz.

Bu yazımızda sizlere her filmi dünya da ve ülkemizde heycan ile beklenen Hızlı ve Öfkeli serisinde yer alan bazı mantık hatalarından bahsettik. Elbette her senaryosunda kusursuzluk beklenmemeli her ne kadar severek izlesek de bir film olduğu için gerçek hayattan ve dünyadan olmayan bazı kesitler görmemiz çok normal. İzlerken o an ki heycan ve aksiyon sebebi ile bu hataların farkına varmak fazla mümkün olmamaktadır. Yapılan bu hatalar hakkında düşüncelerinizi bizler ve diğer okurlarımız ile yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Donanım Forum Hakkında

Donanım Forum

Dünya ve Türkiye gündeminde yer alan teknoloji,donanım,mobil dünya haberlerini kullanıcılarına sunar. Sadece gerekli bilgileri vererek ziyaretçilerini teknoloji dünyası hakkında bilinçlendirmeyi amaç edinir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *