«
huawei

Geçen yıl, Amerika Birleşik Devletleri tarafından Google’ın Android işletim sistemini kullanması yasaklandıktan aylar sonra, Huawei kendi HarmonyOS’unu (diğer adıyla HongMeng OS ) piyasaya sürdü ve aynı şekilde çalışan yeni cihazlar piyasaya sürülüyor .

Huawei Tüketici İşletme Yazılım Departmanı Yazılım Şefi Wang Chenglu, Sina Tech’in Çin’deki yakın tarihli bir etkinliğinde şirketin bu yeni işletim sistemiyle ilgili planı hakkında bazı bilgiler açıkladı.

Huawei, 2021'de HarmonyOS çalıştıran 300 milyondan fazla cihaza sahip olmayı planlıyor

Yazılımın Google’ın Android veya Apple’ın iOS’unun sadece akıllı telefonlar için tasarlanmış bir kopyası olmadığını söyledi . Bu işletim sistemlerinden farklı olarak HarmonyOS, akıllı telefonlardan Nesnelerin İnternetine kadar çok çeşitli cihazlar için üretilmiştir.

Gerekçeyi açıklayarak, akıllı telefon sevkiyatlarının son birkaç yıldan bu yana azaldığını ve COVID-19 salgınının pazarı daha da kötüleştirdiğini ekliyor . Ayrıca akıllı telefon kullanımının doygunluk noktasına ulaştığını da ekliyor.

Huawei, 2021'de HarmonyOS çalıştıran 300 milyondan fazla cihaza sahip olmayı planlıyor

Giyilebilir cihazlar ve akıllı ev ürünleri gibi akıllı telefonları çevreleyen cihazların ekosistemi artarken, sorun neredeyse hepsinin farklı yazılım parçaları üzerinde çalışmasıdır. Huawei, bu sorunu HarmonyOS ile çözmeyi hedefliyor ve kullanıcıların bir dizi cihazda tutarlılığa sahip olmasını sağlıyor.

Ayrıca, çoğu raporun işaret ettiği gibi, HarmonyOS, Çinli şirketin Google’ın sistemini kullanması kısıtlandıktan sonra Android’e bir alternatif olarak geliştirilmedi . Huawei’nin 2016 yılında şirket içi işletim sistemi üzerinde çalışmaya başladığını söylüyor.

Huawei, 2021'de HarmonyOS çalıştıran 300 milyondan fazla cihaza sahip olmayı planlıyor

HarmonyOS, küçükten büyüğe, tüketiciden kuruma ve farklı platformlarla uyumluluk gibi çeşitli donanımlarda kullanılacak tek bir sistem olarak geliştirildi. Şirket, HarmonyOS 2.0 adlı güncellenmiş bir versiyonunu piyasaya sürdü.

Çinli dev, bu yılın sonuna kadar 200 milyon cihaza kendi işletim sistemini kurmayı umuyor. Huawei ayrıca , bu yıl toplamda 300 ila 400 milyon cihaza ulaşmayı hedefleyen yaklaşık 100 milyon cihazı kapsayacak olan HarmonyOS’u diğer şirketlerin cihazlarında kullanmalarına da izin verecek .

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *