«
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. Dünyada En Çok Tüketilen 10 İçecek!!

Dünyada En Çok Tüketilen 10 İçecek!!

milli-icecekler

Dünyada şu anda içecek sıkıntısı bulunmamaktadır. Ayrıca insanlar kendilerini susuz tutmak için farklı sevdikleri içerleri içerler ve bu birden daha fazla çeşit içecek içerir. Şu anda insanların dünya çapında ne tür içecekler tüketmeyi sevdiğini listeledik. Burada dünyada en çok tüketilen ve popüler olan 10 içeceği keşfedeceksiniz . Bu liste tüm dünya insanına bakılarak hazırlanmış bir listedir ve belli bir ülkeyi kapsamamaktadır tüm dünya geneline ait olarak hazırlanan bir listedir.

10. Portakal Suyu

Portakal dünya genelinde insanların sevdiği ve insanların susuzluğunu gideren faydalı bir meyvedir. Portakal Suyu portakal meyvesinden yapılabilir. Portakal Suyu, C vitamini açısından oldukça zengindir ve milyonlarca galon tüketir ve dünyanın bir numaralı Vitamin-C sağlayıcısı olarak tanımlanabilir.

Alkolsüz içeceklerden veya gazlı içeceklerden daha yüksek miktarda C vitamini ve daha büyük oranda doğal şeker içerir. Sonuç olarak, bazı beslenme danışmanlarının, portakal suyunun yerine, yavaş yavaş sindirilen ve günlük tüketimi sınırlayan çiğ meyvelerle değiştirilmesini desteklemeleri önerilmiştir. Portakal suyu tüketimi insan vücüdu sağlığı açısından oldukça faydalı ve önemli bir içecektir. Eğer meyve olarak portakal yemek istemiyorsanız portakal suyu içerek hem serinlemiş hemde portakalın içinde bulunan mineralleri almış olursunuz.

9. Süt

Ortalama bir dünya halkı 20,2 galon süt içmektedir. Soda yerine sütü tercih eden birçok dünya ülkesi bulunmaktadır. Ayrıca süt, okul çocukları için daha sağlıklı bir alternatif olarak sık sık dile getirildi. Bu durum ülkemizde de bir dönem yapılan bir harekettir. Okullarda çocukların sağılığı için süt dağıtılmaktaydı.

Kalsiyum, fosfor, B vitamini, potasyum ve D vitamini gibi sağlıklı besinler süt içeceğin de fazlası ile bulunmaktadır. Bunun dışında, süt iyi bir protein kaynağı olarak bilinmektedir. Süt içmek ve süt ürünleri tüketmek, osteoporoz ve kemik kırıklarını önleyebilir ve kilonuzu korumanıza yardımcı olabilir. Eğer süt içmeyi sevmeyen veya o an süt içmek istemeyen birisi iseniz süt alternatif olarak süt ile yapılan ürünleri deneyebilirsiniz.

Bu alternatif ürünlere örnek vermek gerekir ise: Çiğ sütü işledikten sonra tereyağı, peynir, lor, kaymak, yoğurt, dondurma, ayran, saf tereyağı, yağsız süt, yoğunlaştırılmış süt, kuru süt gibi çeşitli süt ürünleri elde ederiz.

8. Coca Cola

Belki de günümüzün asitli olarak en çok tüketilen içeceği Coca Cola’dır. Coca Cola, meyve suyu, alkolsüz içecekler ve diğer içecekler dahil olmak üzere yüzlerce marka sunmaktadır. Restoranlarda, mağazalarda ve otomatlarda satılan gazlı bir meşrubattır. Her gün 1,9 milyar Porsiyon Coca-Cola içecek ürünü satılmaktadır. Bu rakam sayesinde bu bahsi geçen Coca Cola ürününün ne kadar popüler bir içecek olduğunu anlayabiliriz.

Coca-Cola’nın yasal olarak alınıp satılamadığı sadece iki ülke bulunmaktadır ve bu ülkeler ise Küba ve Kuzey Kore’dir. 1886’da Atlanta’lı bir eczacı olan John S. Pemberton, Pemberton Kimya Fabrikasında Coca-Cola üretti. Muhasebecisi Frank Robinson bu ismi seçti ve daha sonra tanınmış bir Coca-Cola markası haline geldi.

7. Şarap

Şarap, fermente edilmiş üzümlerden yapılanve içerisinde alkoll barındıran bir içecektir. Şarap beş çeşit ve iki renkte gelir. Alkollü ve alkolsüz olmak üzere iki çeşidi vardır ve renkler Kırmızı, Tatlı veya Tatlı, Beyaz, Gül ve Köpüklüdür. Farklı şaraplar her gün dünya çapında muazzam bir şekilde tüketilmektedir. Her yıl binlerce kişinin gelip kalite ve tadı test etmek için çeşitli şarapları tattığı bir şarap tadım etkinliği kutlanır.

Uzun ömürlülüğü teşvik eden ve kalp rahatsızlıklarına ve ölümcül salgınlara karşı koruma sağlayan antioksidanlar sağlar. Ayrıca kırmızı şarap, beyaz şaraba göre daha fazla antioksidan içerir. Şarabın sağlığa başka faydaları da vardır, ancak çok fazla tüketmek karaciğerinize zarar verebilir.

6. votka

Votka, esas olarak su ve etanolden oluşan bir içecek türüdür. Alkolü genç içiciler için daha uygun hale getiren elma ve çilek gibi dünyada farklı popüler votka aromaları vardır. Votka, Doğu Avrupa’nın baskın ruhu olarak kabul edilir ve Amerika Birleşik Devletleri’nde baskın bir beyaz ruhtur.

Votka doğal bir dezenfektandır ve yaraları ve maddeleri enfeksiyona neden olan bakterilerden temizlemek için birçok mikrop ve diğer işlevleri hızla öldürür. Ayrıca zihni ve bedeni sakinleştirebilen bir bileşene sahiptir. Ama stresinizi düzene sokmak ve sınırlı tüketmek gerekiyor. Votka her ne kadar faydalı gibi gözükse dahi insan sağlığı ve ruh sağlığı için çok faydalı bir içecek değildir. Alışkanlık haline getiren maddler sayesinde insanları kendisine bağlamaktadır ve bu sebebden kaynaklı olarak fazla votka tüketimi insanların sters seviyesie ve ruh sağlığına zararlıdır.

5. Enerji İçeceği

Enerji içeceği, fiziksel ve zihinsel güç sağlamak amacıyla pazarlanan, içerisin de çoğunlukla başta kafein olmak üzere psikoaktif ilaçlar içeren bir içecek türüdür. Enerji içeceği tipik olarak karbonatlı su, tatlandırıcı ve doğal veya yapay aroma içerir. Enerji içecekleri hakkında çok sayıda olumsuz rapor var. Ancak enerji içeceği üreticilerinin çoğu bu iddiaların çoğunu çöpe attı ve bu içeceklerin tüketimini katılaştırdı.

Bu içecekler şeker, diğer tatlandırıcılar, bitki özleri, taurin ve amino asitler içerir ve karbonatlı olabilir veya olmayabilir. Spor performansını güçlendirmek için teşvik edilen spor içeceklerinden farklı olarak enerji içecekleri ve enerji jelleri ile enerji ürünlerinin bir bileşenidir. Sporcular arasında en sevilen içeceklerden biridir.

4. Çorba

Çorba çoğunlukla su ve sebze ve et gibi diğer malzemelerden oluşur. Tavuk çorbası, et çorbası, domates çorbası, sebze çorbası ve diğer lezzet çorbaları var. Günümüzde, kiloyla ilgili tüm sağlık sorunları nedeniyle, birçok insan ağır yemekler yerine iyi bir çorbayı seçiyor. Bu yüzden hastayken veya muhtemelen diyetteyken en çok tüketilen içecek, yiyecektir.

Genellikle sıcak veya soğuk olarak servis edilir ve Sıcak çorbalarda katı malzemeler, aroması çıkana ve et suyu hazır olana kadar kaynatmak için sıvı içinde tutulur. Bazı durumlarda Çorbalar yahni gibidir ve aralarında herhangi bir fark bulunmayabilir; ancak çorba genellikle yahniden daha fazla sıvı içerir.

3. Bira

Su ve çaydan sonra en çok tüketilen üçüncü içecek olan bira, muhtemelen dünyanın en eski alkollü içeceklerinden biridir. Bira yapımına demleme denir ve bira için eklenen malzemeler su, Nişasta kaynağı, Şerbetçiotu, Maya, Arındırıcı maddedir.

Tipik olarak, bira tahıllar, maltlı arpa, buğday, mısır ve pirinç ile demlenir. Bira demleme prosedürü sırasında, fırında nişasta şekerlerinin fermantasyonu, ortaya çıkan birada etanol ve karbonatlaşma üretir. 

Çoğu bira, acılığı diğer tatlarla birleştiren ve doğal koruyucular ve dengeleyici maddeler olarak sonuçlanan şerbetçiotu ile demlenir. Diğer aroma bileşenleri, şerbetçiotu yerine kullanılabilen otlar, yulaf ezmesi veya meyveleri içerir. İşleme sırasında, doğal karbonatlaşma etkisi sıklıkla ortadan kaldırılır ve ticari biracılıkta zorunlu karbonatlama ile değiştirilir.

2. Kahve

Kahve, kahve bitkisinin tohumları olan kavrulmuş kahve çekirdeklerinden yapılan demlenmiş bir içecektir. Kahve yetişkinlerin yüzde 85’inden fazlası tarafından tüketilmektedir. Bu anket ulusal kahve derneğine dayanmaktadır. Ve kahve, yaygın olarak tüketilen ikinci içecektir.

Kahvenin meyveleri yeşilden parlak kırmızıya döndüğünde, bu olgunlaşmayı gösterir. Ardından kavrulmuş kahve çekirdeklerinin yapımına başlanır, önce kahve taneleri toplanır, işlenir ve kurutulur. Kurutulmuş kahve çekirdekleri, arzu edilen tada dayanan dereceye kadar kavrulmuş çekirdekler olarak bilinir. Kavrulmuş çekirdekler öğütülür ve daha sonra kahve olarak bilinen bir içecek yapmak için neredeyse kaynar su ile demlenir.

Kafein içeriği insanları uyarıcı etkiye sahiptir ve acı bir tada sahiptir, koyu renkli ve hafif asidiktir. Espresso, french press, cappuccino, frappe, cafe latte veya demlenmiş konserve kahve gibi farklı yapılır ve sunulur ve sıcak kahve, soğuk kahve ve buzlu kahve gibi servis edilir. Acılığını azaltmak için süt, şeker, krema ve şeker ikameleri ile gider.

1. Çay

Çay, dünyada yaygın olarak tüketilen ilk içecektir. Çay, genellikle Camellia Sinensis’in yapraklarının üzerine kaynar su dökülerek hazırlanan aromatik bir içecektir. Darjeeling ve Çin yeşillikleri gibi farklı çay türleri biraz acı, serinletici ve büzücü bir tada sahiptir.

Çay bitkileri Doğu Asya’da üretilir ve muhtemelen kuzey Burma ve güneybatı Çin sınırlarında ortaya çıkar. Başlangıçta, insanlar bu içeceği tıbbi amaçlar için tükettiler. Temelde, çoğunlukla tropikal ve subtropikal iklimlerde yetişen bir Camellia Sinensis yaprak dökmeyen bitkidir.

Kafein içeriği esas olarak insanlar üzerinde kışkırtıcı bir etki gösterir. Darjeeling ve Çin Çayında bazı tatlar serin, hafif acı ve büzücü bir tada sahipken, bazılarının tatlı, fındık, çiçek veya çimen gibi belirgin bir tadı vardır. Dünyanın sudan sonra bir numaralı içeceği oldu. 

İçeceklerle ilgili bu makalede, her gün tükettiğiniz dünyanın en popüler on içeceği ve içeceğinin ana hatlarını vereceğiz. Çaydan portakal suyuna, gazlı içeceklerden votkaya kadar tüm gerçekleri bu en çok tüketilen içecekler kataloğunda topladık!

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Donanım Forum Hakkında

Donanım Forum

Dünya ve Türkiye gündeminde yer alan teknoloji,donanım,mobil dünya haberlerini kullanıcılarına sunar. Sadece gerekli bilgileri vererek ziyaretçilerini teknoloji dünyası hakkında bilinçlendirmeyi amaç edinir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *