«
1_CATERS_SEA_LITTER_ARTISTS_IMPRESSION_02-1024x652
Plastik atıkların doğada çözünemiyor olması doğal yaşamı tehlikeye atmaya devam ederken bu durumun önüne geçebilecek bir gelişme Kanada’dan geldi. Araştırmacılar, balıkların kemik, deri, baş gibi atıklarını kullanarak plastik üretmeyi başardılar.

Plastik atıkların doğada kendini yok etmesi yüzyılları aşması nedeniyle doğamıza büyük zararlar vermekte. Su kaynaklarımız da dahil olmak suretiyle dünyamızın hemen her yerinde bulunan plastik atıkların en büyük örneklerinden birisi de Büyük Pasifik Çöp Alanıdır. Teksas eyaletinin iki katında olan bu alan, dünyamızdaki en büyük plastik atık merkezi. Bu bölgede yaklaşık 1.8 trilyon adet doğada çözünemeyen atık bulunmaktadır.

Plastiklerin kendisi kadar üretimi için de çevreci olmayan kaynaklar ve yöntemler kullanılmakta. Nitekim poliüretan elde etmek için yenilenebilir bir kaynak olmayan ve yüksek oranda zehirli gazlar içeren ham yağ gerekmekte. Peki plastikleri doğa dostu kaynaklardan elde etmenin bir yolu olduğunu söylesek?

Plastik üretmek için balıkların derileri, kemikleri ve işkembeleri kullanıldı.

Kanada merkezli Memorial Univeristy of Newfoundland’deki araştırmacılar; baş, kemik, deri ve işkembe gibi balık atıklarından plastik üretmenin bir yolunu geliştirdiler. Araştırmacılar, bunun plastik üretimi için daha güvenli ve doğa dostu bir yöntem olduğunu ifade etmekteler. Balık yağından üretilen tüm plastikler doğada çözünebilmekte.

Projenin prensip araştırmacısı Francesca Kerton, araştırma hakkında şunları söyledi: “Plastikleri ister karbon dioksit ve suya dönüştüren kimyasal bozulma yoluyla ister de geri dönüşüm ve yeniden kullanım yoluyla bir kullanım ömrü planıyla tasarlamaya başlamış olmamız önemli bir adım.”

Kerton ve ekibi, yeni materyali Atlantik somonlarının atıklarından çıkarılan yağdan ürettiler. Daha sonra, işlem sırasında, doymamış yağa oksijen eklemek suretiyle poliüretan benzeri bir polimere dönüştürüldü. Üstelik ortaya çıkan malzemede herhangi bir balık kokusu da bulunmamakta.

Bir Cevap Yaz

DonanımForum Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *