«
Dünyanın En Büyük Dijital Kamerası

ABD Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı‘ndaki bilim insanları, dünyanın en büyük dijital kamerasıyla fotoğraf çekmeyi başardı. Tam 3.2 Milyar piksel çözünürlüğüne sahip olan fotoğraf, dünyanın en büyük dijital kamerası ile çekildi.

.

Dünyanın En Büyük Dijital Kamerası!

.

Stanford Doğrusal Hızlandırıcı Merkezi ABD Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı’ndan bilim insanları tarafından yayınlanan güncel bir yazıya göre, dünyanın en büyük dijital kamerasının sensörü ile dünyanın en büyük dijital kamera fotoğrafı çekildi.

.

Dünyanın En Büyük Dijital Kamerası

.

3200 Megapiksel çözünürlüğe sahip fotoğrafı tam boyut olarak görüntülemek için 378 adet 4K çözünürlüklü TV’yi bir araya getirmek gerekiyor. Bir diğer örnekle de, 24 kilometre uzaklıktaki küçük bir golf topunu kolaylıkla görebilmek mümkün oluyor.

.

Bilim insanlarının karanlık enerji ve karanlık madde araştırmalarında kullanacağı bu devasa kamera, Şili’de bulunan Legacy Survey of Space and Time Teleskobu‘na kurulacak. Bu kamera insan gözünün görebildiğinden 100 milyon kat daha loş nesneleri tespit edebilecek donanıma sahip olacak.

.

Dünyanın En Büyük Dijital Kamerası

.

Fotoğrafın yakalanması için 16 Megapiksel çözünürlüğe sahip 189 sensör bir araya getirildi. Kamerada görüntü almak için 21, görüntüleme için 4 özel sal olmak üzere toplam 25 sal bulunuyor. Bu sayede kamera odağı toplamda 3.2 Milyar piksel bulunmuş oluyor. Her biri 3 milyon dolar değerinde olan salları odak düzlemine yerleştirme işlemi ise 6 aydan uzun bir süre almış.

.

.

Konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.

Haberlerimizden anında haberdar olmak için bildirimleri açmayı unutmayın!

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *