Teknoloji Haberleri

Koronavirüsünün Uçakta Yayılma Simülasyonu

  Son zamanlarda tüm dünyaya yayılan covid19 pandemi hastalığı olan ve Amerika Birleşik Devletleri’nden Pardue Üniversitesi’nde çalışmalar yürüten uzmanlar, virüsün en çok yayıldığı yerlerden biri olan uçak kabinlerini inceledi ve işte sonuçlar…

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra kısa süre içerisinde dünyaya yayılan koronavirüs birçok enfekte vakaya ve can kaybına sebep oldu. Güncel verilere göre toplam vaka sayısı 3 milyon 222 bin 107 olarak paylaşılırken toplam can kaybı sayısıysa 228 bin 757 olarak kaydedilmiş durumda. Dünyanın dört bir yanından uzmanlar tedavi ve aşı çalışmalarını gece gündüz demeden yürütürken virüsün nasıl yayıldığına dair kapsamlı çalışmalar da yapılıyor.

Yayınlanan Uçak Kabini Yayılma Similasyonu

The Sun gazetesinin yaptığı habere göre Pardue Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre hasta kişinin yakınındaki 10 kişi tehlikede gözüksede uçak kabinindeki herkesin riskli durumda olduğu bir kaçınılmaz.  Virüs öksürük ya da hapşırık yoluyla bir kişinin ağzından çıkan damlacık ve partiküller kabin içine bir anda dağılıyor.

 

 

Ülkemizde de koronavirüse karşı seyahat kısıtlamaları, sokağa çıkma yasakları, toplu taşımada ve toplu alanlarda maske kullanım zorunluluğu gibi pek çok önlem alınmış durumda. Türk Hava Yolları’nın da bu genel tedbirler kapsamında önceki gün iç ve dış hat tarifeli seferlerini 28 Mayıs’a kadar iptal ettiğini duyurduğunu yeri gelmişken bir kez daha hatırlatalım.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Etiketler

Bünyamin Bayındır

Teknoloji Meraklısı - Donanım Forum Editör

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: