«
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. Meta’nın Ciddi Bir Sorunu Var!!

Meta’nın Ciddi Bir Sorunu Var!!

elon-musk

Meta şu anda tam olarak en iyi durumda değil. Raporlar, sosyal ağ Facebook’un eskisi gibi büyümediğini ve Meta’nın reklamcılık, VR ve meta veri alanındaki diğer işlerinin şu anda özellikle iyi durumda olmadığını gösteriyor. Meta’nın karşı karşıya olduğu en büyük engel, Meta’nın planları üzerindeki etkilerini şimdiden göstermeye başlayan, gelir artışını yavaşlatmak gibi görünüyor.

Şirketin, iki kameralı ve gelecek yıl raflardaki yerini alması planlanan ilk akıllı saati için planlarını iptal ettiği bildirildi. Kod adı Milan olan akıllı saat, EMG (veya Elektromiyografi) teknolojisi uygulamasıyla ilgili sorunlar nedeniyle rafa kaldırıldı, ancak Bloomberg’in raporundaki nedenlerden biri olarak maliyet düşürme de gösteriliyor. Mayıs ayında Meta, 2022’nin ilk üç ayı için mali sonuçlarını açıkladıktan günler sonra orta veya üst düzey pozisyonlar için işe alımları yavaşlatmayı, hatta dondurmayı planladığını duyurdu.

Bir  Reuters raporuna göre Meta, ilk etapta metaverse inşa etmekle görevli bölüm olan Reality Labs’taki çalışanlara işten çıkarmalara hazırlanmalarını söyledi. Facebook da gelirindeki yavaşlama sorunları konusunda çekingen davranmadı. Bir Meta sözcüsü CNN’e verdiği demeçte, “Bu kazanç dönemi için verilen harcama rehberliği ışığında, büyümesini buna göre yavaşlatıyoruz  . ” 2022’nin ilk çeyreğinde Meta, on yılı aşkın süredir en yavaş reklam geliri büyümesini kaydetti. Bu, Facebook’un tarihinde ilk kez 2021’in 3. ve 4. çeyreği arasında kullanıcı sayısında bir düşüş bildirmesinden hemen sonra geldi .

Meta, tarihinde kritik bir kavşakta, metaverse inşa etme ve büyük bir oyuncu olma çabalarında nakit harcıyor ve aynı zamanda durgun gelir artışının sert gerçeğiyle karşı karşıya. Apple’ın Uygulama İzleme Şeffaflığı (ATT) çerçevesi , Facebook’un reklam geliri beklentileri üzerinde şimdiden büyük bir etki yarattı. CEO Mark Zuckerberg bir kazanç çağrısı sırasında “iOS’un genel olarak 2022’de işimiz üzerindeki etkisi 10 milyar dolar civarında” dedi.


Şirket halihazırda Apple’ın kısıtlamalarının reklam izleme üzerindeki etkilerini ortadan kaldırmak için önlemler üzerinde çalışıyor, ancak bu muhtemelen yakın zamanda meyve vermeyecek. Google , 2024 yılına kadar Android ekosistemi için de benzer önlemler planlarken , Meta, gelecekte reklam geliri için daralan bir boru hattıyla karşı karşıya. Kasasını doldurmak için geçmişte reklam izleme ağına bu kadar güvenen bir şirket için, endüstri çapında gizlilik ve izleme karşıtı önlemlerden bahsetmek kesinlikle alarm zillerini çalıyor. Ayrıca, Facebook’u bir reklam devine dönüştürmekle tanınan COO Sheryl Sandberg de şirketten ayrılıyor.

Zamanın bu noktasında, Facebook, yatırımcılarının metaverse vizyonuna güvenmeye ihtiyaç duyuyor – şüpheci olmayan bir grup için zorlu bir talep ve paraya net bir yol açmayan zaman alıcı önlemler için merhamet yok . Meta’nın yüksek vaatlerini yerine getirmesi ve yakında başka skandallardan kaçınarak ve  çalışanların moralini yüksek tutarken ilgi çekici metaverse ürünleri bulması gerekiyor.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Donanım Forum Hakkında

Donanım Forum

Dünya ve Türkiye gündeminde yer alan teknoloji,donanım,mobil dünya haberlerini kullanıcılarına sunar. Sadece gerekli bilgileri vererek ziyaretçilerini teknoloji dünyası hakkında bilinçlendirmeyi amaç edinir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *