«
acastro_180507_1777_microsoft_0001

Teknoloji devi Microsoft , gelecekte Windows destekli bilgisayarları korumak için şirketin oluşturduğu yeni bir güvenlik yongasını açıkladı. Microsoft Pluton adı verilen yonga, doğrudan gelecekteki CPU’lara yerleştirilecek.

Bu sebeb ile, Microsoft Pluton yongası, şu anda donanım ve kripto para birimi anahtarlarını korumak için kullanılan mevcut Güvenilir Platform Modülü (TPM) yongasının yerini alacak .

Microsoft Pluton Güvenlik Yongası

Çipi gelecekteki Intel , AMD ve Qualcomm işlemci birimlerine entegre eder . Şirket, bunun, sisteme fiziksel erişimi olan bilgisayar korsanlarının donanım saldırıları başlatmasını ve hassas verileri çıkarmasını çok daha zor hale getireceğini ifade ediyor.

Microsoft Pluton ilk olarak 2013 yılında Xbox One’da tanıtıldı ve oyuncuların konsolu hacklemesini veya korsan oyunlar çalıştırmasını zorlaştırdı. Daha sonra, düşük maliyetli IoT cihazları için şirketin bulut hizmeti Azure Sphere tarafından sunumu yapıldı.

Microsoft Evde Kullanım Programı - Microsoft Store

Şimdi, teknoloji devi, bazı iyileştirmelerle aynı teknolojiyi Windows 10 ile çalışan bilgi işlem cihazlarına getiriyor. CPU’dan ayrı olan mevcut TPM’lerin aksine, bu yeni Pluton bir CPU ile desteklenen bir evrim gibi anlaşılıyor.

Microsoft Kurumsal ve İşletim Sistemi Güvenliği Direktörü David Weston, yeni çipin daha iyi, daha güçlü, daha hızlı ve daha tutarlı TPM olduğunu belirtti. Bu sebeb ile, BitLocker şifrelemesi veya Windows Hello kimlik onaylaması gibi özellikler gelecekte Pluton kullanmaya geçecek.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Abdurrahman Damar

    En iyi teknoloji haberleri ni burda okuyorum site bi harika

  2. Abdurrahman Damar

    Harika bi site tekno mobil cihazlar ve figer haberler çok iyi