«
roach-bot_1024

En iyi robotlardan bazıları doğadan ilham almıştır . Şimdi mühendisler, mütevazi hamamböceğine dayalı, biyolojik eşdeğeri kadar hız ve ezilebilirliğe sahip küçük, hızla koşan bir robot geliştirdiler.

Yaklaşık bir posta pulu büyüklüğünde, henüz adı açıklanmayan yumuşak robot, saniyede 20 vücut uzunluğu hızında hareket edebiliyor ve kendi ağırlığının bir milyon katına kadar baskıyı kaldırabiliyor.

Teraziyi bir gramın onda birinden daha az olan bot, bir insan ayağının üzerinde durmaya dayanabilir – yaklaşık 60 kilogram veya 132 pound’a eşdeğer bir ağırlık. Sadece kendini toplar ve devam eder.

Berkeley’deki California Üniversitesi’nden makine mühendisi Liwei Lin , “Bu küçük ölçekteki robotların çoğu çok kırılgan” diyor . “Onların üzerine basarsanız, robotu büyük ölçüde yok edersiniz.”

“Robotumuza ağırlık verirsek, hala az çok işlev gördüğünü gördük.”

Robotun sağlamlığının bir kısmı basit tasarımına bağlıdır. Küçük bir alternatif akımın uygulanmasıyla genişleyen ve büzüşen bir piezoelektrik malzeme olan ince bir poliviniliden diflorür (PVDF) tabakasından yapılmıştır .

Bu genişleme ve büzülme, roach-bot’a hareket etme şeklini verir: bilim adamları, bir ön bacak ve elastik bir polimer katman ekleyerek, levhayı ileriye doğru itecek şekilde bükmesini sağladılar.

Ekip, çeşitli uzunluklarda robotlarla (10 ila 30 mm arasında) deneyler yaptı ve tasarımlarının çalışma hızını değiştirmek için elektrik akımının frekansını ve voltajını değiştirdi. En hızlı şekilde, 10 mm’lik bir robot, 850 Hz’de 200 V uygulandığında saniyede 20 santimetre gibi büyük bir hızla ilerlemeyi başardı.

Yukarıdaki videodan da görebileceğiniz gibi, hızlı hareket eden robot yumuşak yokuşları tırmanabilir, küçük tüplerden geçebilir ve hatta kendi ağırlığının altı katına kadar yükleri taşıyabilir – üste bir yerfıstığının sabitlenmesiyle gösterildiği gibi.

Şu anda botun elektrik kaynağına bağlı olması gerekiyor, ancak gelecekteki bir sürüm küçük bir pille çalıştırılabilir.

Bunun gibi akıllı tasarımların işlerini yapmasını izlemek eğlenceli olsa da, bunun gibi tasarımların değerli kullanımları olabilir. Küçük botların yardımcı olabileceği yollardan biri, tehlikeli ve istikrarsız olabilecek felaket bölgelerini araştırmaktır.

Makine mühendisi Yichuan Wu , “Örneğin, bir deprem olursa, büyük makinelerin veya büyük köpeklerin enkaz altında yaşam bulması çok zor, bu yüzden çevik ve sağlam küçük boyutlu bir robota ihtiyacımız var” diyor. , Çin Elektronik Bilimi ve Teknolojisi Üniversitesi’nden.

Bu amaçla ekip, orijinal tasarıma bir gaz sensörü eklemenin yollarını arıyor – bu, botun çok dar alanlara gizlice girmesini ve yaşam için potansiyel bir tehdit oluşturan gaz sızıntılarını kontrol etmesini sağlayacak.

Bu, mühendislerin yumuşak robotlarında yapmak istedikleri iyileştirmelerden sadece biri. Ayrıca, etrafındaki dünyayı keşfederken engellerden otomatik olarak kaçınmasını sağlayacak bir yol geliştirmek istiyorlar.

Son yıllarda, biyoloji ve robotik arasındaki sınırın , artık canlı bir organizmanın içinden geçebilen küçük makinelerle daha da bulanıklaştığını gördük . Bu özel tasarımın yetenekleri henüz keşfedilmeye başlandı.

Araştırmacılar, yayınladıkları makalelerinde , “Önerilen böcek ölçekli robotun, pratik uygulamalar için hızlı ve sağlam robotları takip etmenin bir yolunu açmasını umuyoruz .”

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *