«
NASA-logo
NASA, Trump yönetimi tarafından belirlenen son tarihi kaçırarak astronotları en erken 2025’e kadar aya geri göndermede bir gecikme olduğunu duyurdu.

Uzay ajansı, astronotların yarım yüzyıldaki ilk aya inişi için 2024’ü hedefliyordu.

Salı günü gecikmeyi açıklayan NASA Yöneticisi Bill Nelson, ABD Kongresi’nin Artemis ay programı için bir iniş sistemi geliştirmek için yeterli para sağlamadığını ve Orion kapsülü için daha fazla paraya ihtiyaç olduğunu söyledi.

NASA, bir sonraki aya inişini en erken 2025'e erteledi

Ek olarak, Jeff Bezos’un roket şirketi Blue Origin’in yasal bir meydan okuması, Elon Musk’ın SpaceX’i tarafından geliştirilmekte olan Starship aya iniş sistemi üzerindeki çalışmaları aylarca durdurdu.

Yetkililer, astronotların aya dönebilmesi için yeni uzay giysileri teknolojisinin de hızlanması gerektiğini söyledi.

NASA, bir Orion kapsülü ile ay roketi, Uzay Fırlatma Sistemi veya SLS’nin ilk test uçuşu için önümüzdeki Şubat’ı hedefliyor. Gemide kimse olmayacak.

NASA, bir sonraki aya inişini en erken 2025'e erteledi

Bunun yerine, astronotlar ikinci Artemis uçuşu için bağlanacaklar, ayın ötesine uçacaklar, ancak planlanandan bir yıl sonra 2024’te inmeyecekler.

Nelson’a göre bu, aya inişini en az 2025’e indirecek.

Nelson gazetecilere verdiği demeçte, “İnsan iniş sistemi, ilk kadını ve ilk renkli insanı ay yüzeyine çıkarma çalışmalarımızın çok önemli bir parçası ve gitmeye hazırlanıyoruz” dedi. “NASA, Amerika’nın dünyadaki konumunu geri kazanmaya yardım etmeye kararlı.”

NASA, bir sonraki aya inişini en erken 2025'e erteledi

Nelson, Çin’in iddialı ve agresif uzay programını not etti ve ay keşiflerinde ABD’yi geçebileceği konusunda uyardı.

NASA’nın astronotlar tarafından aya son inişi, 1972’de Apollo 17 sırasında gerçekleşti. Toplamda, 12 adam ay yüzeyini araştırdı.

2019’daki Ulusal Uzay Konseyi toplantısında, dönemin Başkan Yardımcısı Mike Pence, “herhangi bir şekilde” beş yıl içinde astronotların aya indirilmesi çağrısında bulundu.

NASA, 2028’de bir Ay’a iniş için çekim yapıyordu ve bunu dört yıl daha ileri götürmek, o zamanlar olanaksız değilse bile fazlasıyla iddialı olarak görülüyordu.

NASA, bir sonraki aya inişini en erken 2025'e erteledi

Nelson, NASA’nın astronotlar tarafından planlanan 10 veya daha fazla aya iniş için rekabet etmesi için 2023 bütçesinden başlayarak Kongre’nin finansmanı artırması gerekeceğini söyledi.

Uzay ajansı ayrıca, koronavirüs pandemisi sırasındaki gecikmeleri ve NASA’nın New Orleans’taki Michoud Assembly Facility’deki fırtına hasarını gerekçe göstererek, Orion kapsülleri için 6,7 milyar dolardan 9,3 milyar dolara (5,8 milyar avro ila 8,03 milyar avro) daha büyük bir bütçe talep ediyor. SLS ve Orion için üretim tesisi.

NASA, bir sonraki aya inişini en erken 2025'e erteledi

Gelecek yıl ilk Artemis uçuşu boyunca roketin geliştirme maliyetleri 11 milyar $ (9,5 milyar €) seviyesinde bulunuyor.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *