«
ROKET

ABL Space, İngiltere’den ilk yörünge roketini fırlatmaya hazırlanıyor. Lockheed Martin, Birleşik Krallık’tan gerçekleştireceği ilk yörünge roketini fırlatması için Amerika Birleşik Devletleri merkezli ABL Space Systems’i seçtiğini paylaştı.

.

Roket Yarışına Birleşik Krallık Da Katılıyor!

.

İngiltere De Uydu Üreticisi Olmak İsteyenlerin Arasına Katıldı

.

Fırlatma, Birleşik Krallık hükümeti ile Lockheed arasında ülkedeki ticari küçük uydu fırlatma endüstrisini teşvik etmek için yapılan anlaşmanın bir parçası olarak ilgi çekiyor. Bilindiği üzere daha önce İngiltere topraklarından yörüngeye roket fırlatılmadı. Ancak şimdi hükümet, hem Avrupa’nın bir fırlatma merkezi hem de küçük bir uydu üreticisi olmayı düşünüyor.

.

Ayrıca henüz roket fırlatmamış bir şirketi seçen Lockheed, bu yılın ikinci çeyreğinde RS1 aracını piyasaya sunması beklenen Kaliforniya merkezli ABL Space’in başarılı olma yolunda ilerlediğine inanıyor.

.

Lockheed Martin’in program yöneticisi Randy DeRosa, şirketin aldığı kararı şöyle açıklıyor: ABL sisteminin kurulumu nispeten kolay, hızlı ve uygun maliyetli, fantastik performans ve gelecekteki müşterilerimizin çoğu için önemli bir özellik.”

.

Roket Yarışına Birleşik Krallık Da Katılıyor!

.

Aynı zamanda ABL, düşük dünya yörüngesine 1,2 ton kaldırma kapasitesine sahip olması beklenen RS1 roketi için gönder ve ateş et yeteneği üzerine çalışıyor. Bu yeteneğin amacı ise roketi birkaç kargo konteynerine yerleştirmek, fırlatma alanına göndermek, monte etmek ve yörüngeye göndermek olarak ifade ediliyor.

.

Son olarak arstechica‘nın haberine göre, Birleşik Krallık Uzay Ajansı, Temmuz 2018’de yerel fırlatma girişimini duyurdu. O sırada yerel uzay ajansı, İskoçya’nın Sutherland kentinde dikey bir fırlatma sahası geliştirmek ve sergilemek için Lockheed Martin’e 31 milyon dolar harcama yaptı. Ayrıca, kendi roketini geliştiren İngiltere merkezli Orbex şirketine de 7 milyon dolar hibe edildi. O zamanlar Lockheed ve Orbex tarafından seçilen bir fırlatma şirketinin İskoç dağlık bölgelerindeki Sutherland bölgesinden çalışmalara başlayacağı söyleniyordu. 

.

Ancak geçen sonbaharda Lockheed, İskoçya’daki başka bir yere, ülkenin en kuzeyindeki Shetland Adaları‘ndaki Shetland Uzay Merkezi’ne taşındığını belirtti. Lockheed hareketi paylaşırken, piyasaya sürülmek için Orbex‘ten farklı teknik gereksinimlere sahip olduğunu belirtti ve buna istinaden İngiliz yetkililer, Birleşik Krallık’ta iki tamamlayıcı dikey fırlatma sahasına sahip olmanın faydalı olacağını söyleyerek hareketi onayladılar.

.

Şimdi ise Lockheed ve ABL, Shetland sahasına sabitlendi ve gelecek yıl gerçekleşecek bir lansman için üzerinde çalışılıyor. Bu ilk görev için, ABL Space Systems’ın RS1 roketi, altı adete kadar 6U CubeSat taşıyabilen ve konuşlandırabilen, MOOG tarafından yapılmış küçük bir yörünge manevra aracı fırlatacak. 

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *