«
samsung-digital-key-automakers-1280x720

Samsung, Apple ve halihazırda piyasaya sürülen iPhone’u Anahtar teknolojisi olarak takip ederken, Galaxy S21 akıllı telefonlarını dijital araba anahtarlarına dönüştürmek için dört büyük otomobil üreticisiyle birlikte çalışıyor. Android telefon üreticisi, bugün Galaxy Unpacked 2021 etkinliğinde Audi, BMW, Ford ve Genesis ile işbirliklerini duyurdu ve üç yeni akıllı telefonu tanıttı.

Ultra Galaxy S21, Galaxy S21 + ve Galaxy S21 tüm destek dijital anahtar deneyim olacak Samsung diyor. Lansman sırasında mevcut olmayacak ve elbette uyumlu bir araca da ihtiyacınız olacak, ancak sonunda her iki parçanın da sıralandığını varsayarsak, her yönden daha kolay bir sahiplik deneyimi sağlayacaktır.

Samsung, dört büyük otomobil üreticisi için Galaxy Digital Key desteği vaat ediyor

Galaxy S21 + ve Galaxy S21 Ultra gibi Ultra Geniş Bant (UWB) özellikli cihazlarda, telefonunuzu cebinizde veya çantanızda bırakabilir ve kilidini açmak için arabanızın kapısına kadar yürüyebilirsiniz. UWB yalnızca yakınlığa değil, aynı zamanda yerelleştirmeye de dayanır, böylece araç, onunla tam olarak nerede durduğunuzu bilecektir. Bu, yalnızca yanında olduğunuz kapının kilidini açacağı anlamına gelmelidir.

Bu arada UWB desteği olmayan telefonlar – Galaxy S21 gibi – NFC’ye dayanarak benzer bir deneyim elde edebilecek. Bununla birlikte, NFC çok daha kısa menzilli kablosuz ağa dayandığından, UWB ile aynı yakınlık işlevini desteklemez. Etkinleştirmek için telefonu arabanın kilidine yakın tutmanız gerekebilir.

Samsung, dört büyük otomobil üreticisi için Galaxy Digital Key desteği vaat ediyor

Yine de, o zaman bile, sistemin avantajları, yeni bir arabaya bir sonraki baktığınızda, her şeyi dikkate almaya değer kılabilir. Samsung’un sistemi, kendi aracınıza erişimin yanı sıra diğer insanlarla bir dijital anahtarı paylaşmayı da destekleyecektir. Sanal araba anahtarları için dijital standart üzerinde çalışan kuruluş olan Araba Bağlantısı Konsorsiyumu’nun (CCC) amacı, insanların hangi platformu veya cihazı kullandığına bakılmaksızın bu paylaşım çalışmasına sahip olmaktır.

Örneğin, siz yokken onu kullanması gereken bir arkadaşınızla bir araca geçici erişimi paylaşabilirsiniz. Ya da evde pahalı fiziksel anahtarlıklar bırakabilir ve araca düzenli olarak erişmesi gerekenler için kalıcı dijital anahtarlara sahip olabilirsiniz. Apple’ın Anahtar olarak iPhone uygulamasının, davet edilen kullanıcıların yapabilecekleri üzerinde kontroller sunduğunu gördük : örneğin, en yüksek hız ve motor beygir gücü ve hatta ses sisteminin sesini ne kadar yüksek krank edebilecekleri gibi.

Samsung, dört büyük otomobil üreticisi için Galaxy Digital Key desteği vaat ediyor

BMW bugün erken saatlerde CCC ile daha fazla platform ve kullanıcı için Anahtar destek olarak mevcut iPhone’unu genişletmek için çalıştığını duyurdu . Nihayetinde amaç, hem araç hem de telefon üreten tek bir standart geliştirmektir, böylece akıllı telefon veya araba değiştirseniz bile sistem çalışmaya devam eder.

Samsung, şu an için Galaxy Note 20 Ultra ve Galaxy Z Fold 2 ile birlikte bugünün Galaxy S21 Ultra ve Galaxy S21 + ‘nın UWB dijital anahtar işlevselliği ile çalışmasını öngördüğünü söylüyor . Herhangi bir Galaxy S20 veya üstü model, NFC dijital anahtarı desteklemelidir. Android R veya daha yenisini çalıştırdığı sürece.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *