«
bc06156aa0f01b5fe10d3ed2fadbfeab0eeed88e
Samsung, bazı akıllı telefonları için Dijital Anahtar isimli özelliğini kullanıma sundu. Akıllı telefonları bir otomobil anahtarına çeviren bu özellik, şu an için yalnızca Güney Kore’de ve Genesis’in piyasaya sürdüğü GV60 isimli lüks elektrik motorlu otomobilde kullanılabiliyor.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, bir süre önce yaptığı bir açıklama ile bazı Samsung telefonların dijital araba anahtarı olarak kullanılabileceğini duyurmuştu. Şirketin yaptığı açıklamalara göre bu özellik, araç sahiplerinin işini kolaylaştıracak, fiziki anahtar taşıma zorunluluğunu ortadan kaldıracaktı. Şimdi beklenen oldu ve Samsung, yeni özelliğini  Galaxy S21+, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Z Fold 3, Galaxy Z Flip 3 ve Galaxy Note 20 Ultra için yayınladı.

Samsung’un yapmış olduğu açıklamalara göre dijital anahtar özelliğini, başlangıç olarak Audi, Genesis, Ford ve BMW tarafından üretilen seçilmiş araçlarda kullanabilecekti. Az öncesinde bahsettiğimiz akıllı telefonlara sunulmuş olan özellik, sadece Genesis GV60 isimli elektrik motorlu otomobil tarafından kullanılabiliyor. Samsung, bu özelliğini ilerleyen zamanlarda kademe kademe arttıracak.

Samsung’un Dijital Anahtarı’nın kullanıcısına sunduğu imkanları nelerdir?

Samsung’un şimdilik yalnızca Güney Kore’de kullanılabilen Dijital Anahtar özelliği, tanımlanan bir otomobilin kapılarının uzaktan açılmasını, motorun çalıştırılmasını ve büyük otoparklarda araçların unutulması gibi durumlarda kornanın çalınabilmesini sağlıyor. Akıllı telefonların çalınma olasılığını da göz önünde bulunduran şirket, Dijital Anahtar’da kullandığı özel bir sistem ile söz konusu özelliğin başka birisi tarafından kullanılmasını da engelliyor.

Bu arada, bu etkileyici özellik şimdilik Samsung’a özel olsa da ilerleyen dönemlerde bu durum değişecek gibi görünüyor. Zira Google, Ocak 2021’de duyurduğu Android 12’nin özelliklerinden bir tanesinin de bu sistem olacağını açıklamıştı. Android 12’nin yayınlanması ile birlikte bu özelliğin tüm Android ekosistemine ulaşma ihtimali olduğunu belirtmeden geçmeyelim…

Bir Cevap Yaz

DonanımForum Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *