«
periscope-goodbye-1280x720

Sosyal ağ devleri, o zamanlar moda gibi görünen şeyleri kopyaladıkları veya satın aldıkları biliniyor. Bazıları neredeyse hane halkı isimleri haline gelir, ancak iyi bir sayı da belirsizliğe gider. Twitter’ın bu alanda, Vine ve şimdi Periscope’un ölümüyle pek şansı yok gibi görünüyor. İkincisi, yarın mobil ve İnternet dünyasından resmen kaybolacak, ancak adı artık yoldan birkaç yıl sonra bir zil çalmayacak olsa bile işlevselliği Twitter’da devam edecek.

2015 yılında Twitter tarafından satın alınan Periscope, gelişen canlı yayın pazarından yararlandı ve her şeyi bir akıllı telefondan, bilgisayar gerektirmeden yapmanın uygun bir yolunu sundu. Canlı yayın hala popüler ve bazen kazançlı bir sektör olmasına rağmen, ne yazık ki o kadar yaygın hale geldi ki, Twitter da dahil olmak üzere hemen hemen her sosyal ağın kendi platformu vardı. Bunun anlamı, Twitter kullanıcılarının, ana uygulamanın zaten sunduğu bir şey için farklı bir uygulamaya atlamak için çok az teşviki kalmasıydı.

Bu, Periscope’un kendi kullanıcı tabanının önemli ölçüde küçüldüğü anlamına geliyordu ve sonunda hizmeti çalışır halde tutmak ve kodu güncel tutmak artık mantıklı gelmiyordu. Geçen Aralık ayında Twitter kayıplarını azaltmaya karar verdi ve hizmet 1 Nisan’da resmi olarak kapatılacak. Platformun kalan sadık hayranları için bu şaka değil.

Bu tarihte Pericope’un uygulamaları Google Play Store ve iOS App Store’dan kaybolacaktır. Hizmet artık kullanılamayacak, bu nedenle telefonunuza yüklemenin bir yolunu bulursanız uygulama çalışmayacaktır. Geriye kalan tek şey, gelecek nesillere yönelik herkese açık videoları izleyebileceğiniz web sitesi olacak.

Scope kayboluyor, miras Twitter'da yaşıyor

Elbette, Twitter zaten büyük olasılıkla Periscope’tan alınan kendi Canlı yayın işlevine sahip, bu nedenle DNA’sı hala yaşıyor. Daha da ilginci, Periscope ekibi, Twitter’ın bir sonraki büyük kumar oyunu olan Spaces üzerinde çalışıyor olacak ve bu, yeni başlayan Kulüp Evi’nde üstlenmek için sesli bir sohbet odası deneyimi yaratacak.

 

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *