«
  1. Anasayfa
  2. Bilim Haberleri
  3. SpaceX, Müşterilerine E-Posta Yollayarak Destek İstedi: ‘Starlink Uydusu Kullanılamaz Hale Gelebilir’

SpaceX, Müşterilerine E-Posta Yollayarak Destek İstedi: ‘Starlink Uydusu Kullanılamaz Hale Gelebilir’

Ekran görüntüsü 2022-06-29 233711

Elon Musk’ın sahip bulunduğu SpaceX bugün Starlink müşterilerine sürpriz bir e-posta gönderdi. Kablosuz ağ konusu ile ilgili müşterilerden yardım isteyen şirket, Dish Network’e karşı kongre üyelerine dilekçe yazmalarını istedi.
Elon Musk, geride bıraktığımız aylarda Starlink uydularına bağlanmak amacıyla sarfedilen çanağın hareket durumunda de kullanılabilmesinin olası bulunduğunu fakat şimdilik meşru izinleri alamadığı amacıyla bunun şu anda olası olmadığını açıklamıştı. Bunun üstüne ABD’de etkinlik gösteren Dish Network adlı firma Musk’a reaksiyon göstermiş ve yetkisiz şekilde mobil Starlink tüketiminin şirketin uydu ve TV servislerinde problemler yaratacağını açıklamıştı.

Bu konuyla ilgili Dish Network, Federal Etkileşim Kurulu (FCC)’na bir mektup bile göndermişti. Mektupta SpaceX’in hareket durumunda olan bir Starlink kullanmasının yasadışı bulunduğunu FCC’in kamuoyuna açıklaması gerektiği yer almıştı. Bu durumun sonrasında iki şirket arasında 12GHz bandı olarak tanınan bir dizi radyo frekansı da dahil olmak üzere çoğu hususta resmen bir harp meydana çıkmıştı.

SpaceX’e göre ABD müşterileri amacıyla Starlink kullanılamaz olabilir

İki şirket arasında çıkan bu sürtüşmenin asıl nedeni yukarıda da yazdığımız gibi 12GHz frekansıyla ilgili. İki firma da kullananlara aynı frekans üzerinden hizmet sağlıyor ve her iki firma da 12 GHz bandını kullanan tek firma olmak istiyor. Bu yüzden Dish Network, komisyondan Starlink’in 12GHz frekansını kullanmasını engellemesini istiyor. Eğer Dish Network’ün talebi kabul olur ya da Musk’ın dile getirdiği meşru problemler çözülmezse Starlink’in hareket durumunda kullanılması ve 12GHz frekansında müşterilerine hizmet sunması olası olmayacak.

İşte bu amaçla SpaceX müşterilerinin bugün Federal Etkileşim Komisyonu ve Kongre üyeleriyle iletişime geçmelerini istediği bir e-posta gönderdi. E-posta, “Bugün, Starlink’i sizin ve Amerikalı müşterilerimizin büyük fazlalığı amacıyla kullanılamaz duruma getirmekle tehdit eden bir lobi kampanyasını sona erdirmek amacıyla desteğinizi istiyoruz” cümlesiyle başlıyor.

SpaceX geride bıraktığımız hafta FCC’ye bir dosya tanıttı ve ABD çapında “kritik bağlantı hizmetleri” sağlamak amacıyla 12GHz bandını “iş kuvveti frekansları” olarak kullandığını belirtti. Yalnızca 5G kullanılırsa müşterilerinin vakitının %74’ünde hizmet kesintisi yaşayacağını da iddia eden SpaceX, sunmuş bulunduğu dosyada Starlink’in 12GHz bandını paylaştığı vakit sağladığı hizmette yaşanan problemleri da kanıtlarıyla sunmuş bulunduğunu açıkladı.

İşte SpaceX’in müşterilerine gönderdiği e-posta:


SpaceX E-Posta

E-postayı kısaca özetlemek gerek görülürse SpaceX müşterilerinden harekete geçmelerini istiyor. Eğer FCC ve Kongre üyeleri müşterilerden bir posta alırsa Dish Network’ün istediği şeyi durduracağını bildiren SpaceX, e-postada “2016 senesine kadar uzanan ve iddialarının esasını çürüten teknik çalışmalara rağmen, DISH, gerçeği gizleme umuduyla FCC’yi yanlış analizlerle yanıltmaya çalışan ücretli lobicilerle ortaklık yürüttü” ifadelerine yer verdi.

E-postanın sonucunda şirket, müşterilerin tıklayabileceği ve FCC’ye e-posta gönderebilecekleri ayrı bir internet sayfasına yönlendiren bir linkte bıraktı. Linke buradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Kullanıcılar linkten sadece FCC’ye değil aynı vakitte ABD senatörlerine ve temsilcilerine de e-posta gönderebiliyorlar.

Bir Cevap Yaz

Donanım Forum Hakkında

Donanım Forum

Dünya ve Türkiye gündeminde yer alan teknoloji,donanım,mobil dünya haberlerini kullanıcılarına sunar. Sadece gerekli bilgileri vererek ziyaretçilerini teknoloji dünyası hakkında bilinçlendirmeyi amaç edinir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *