«
9ad71a005ca9c900568f66666486a422953ee10d
Uzaya gönderilen 4 kişi, çarşamba günü Falcon 9 roketi ile gönderilmişti. Bu 4 kişi, SpaceX’in uzaya giden ilk sivilleri oldu. Dünya etrafında 3 gün boyunca dönecek olan mürettebat, fotoğraf çekip sosyal medyada paylaşmaya başladı.

Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX, geçtiğimiz Çarşamba günü kendi içinde bir ilke imza attı. Jared Isaacman, Hayley Arceneaux, Chris Sembroski ve Dr. Sian Proctor’dan oluşan mürettebatla birlikte uzaya çıkan şirket, tarihte ilk defa sivil kişileri uzaya gönderdi

Blue Origin ve Virgin Galactic gibi uzay şirketlerinde gördüğümüz uzay yolculuklarının aksine SpaceX, mürettabatını 3 gün boyunca uzayda tutmak istiyor. Dünya’dan 535 kilometre uzaklıkta gerçekleşen bu yolculuğun bitmesine az bir süre kalmışken mürettebat, geminin içinde her şeyin nasıl gittiğini insanlarla paylaştı.

Fotoğrafları, Inspiration4’ün Twitter hesabından paylaştılar

Milyarder iş insanı Jared Isaacman’in finanse etmiş olduğu ve aynı zamanda yolculukta da yer aldığı Inspiration4’te çektikleri fotoğraflar, mürettebatın uzayda bir günü nasıl geçirdiğini bizlere göstermiş oldu. Yapılan açıklamalara göre yemek yeme, uçma ve uyumanın yanı sıra mürettebat, arada spor tahminleri yapmayı da ihmal etmiyor.

Inspiration 4’ün Twitter hesabında paylaşılan fotoğrafların görüntü kalitesi bir hayli düşük. Ancak tıpkı diğer şirketlerde olduğu gibi bu görev de sona erdiği zaman SpaceX’in yüksek çözünürlüklü fotoğraflar paylaşması bekleniyor.

Inspiration4’ten paylaşılan bazı görüntüler:

inspiration4

inspiration4

Bir Cevap Yaz

DonanımForum Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *