Türkiye’nin İlk Entegre Güneş Paneli Fabrikası Açıldı! | Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi
e
sv

Türkiye’nin İlk Entegre Güneş Paneli Fabrikası Açıldı!

avatar

Zehra Canbaz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türkiye’nin İlk Entegre Güneş Paneli Fabrikası Açıldı!

Ülkemizde yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanma oranı düşük olsa da, son yıllarda yapılan yatırımlar ile bu alana odaklanılmaya başlandı ve her geçen gün daha fazla artmakta . Türkiye’nin ilk entegre güneş paneli fabrikası ile büyük bir adım daha atıldı.

entegre

Türkiye’nin İlk Entegre Güneş Paneli Fabrikası!

Ankara’nın Sincan ilçesinde 400 milyon dolarlık yatırım ile kurulan tesis, Türkiye’nin ilk, Avrupa ve Orta Doğu’nun tek entegre güneş paneli üretim fabrikası olma özelliğini taşıyor. Yıllık 500 megavat güneş paneli üretim kapasitesine sahip olan tesis, 2016 yılında ihalesi gerçekleştirilen Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA-1 GES) projesi kapsamında inşa edildi.

entegre

Yüzde 10’in üzerinde yerlilik oranına sahip olan bu paneller sayesinde, her yıl yaklaşık 100 milyon dolarlık panel ithalatının önlenmesi isteniyor. Sadece üretim hattı ile sınırlı kalmayan tesiste, güneş enerjisi teknolojilerinin geliştirilmesi için bir Ar-Ge merkezi kurulacak.

entergre

Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası’nda üretilen panellerin ilk müşterisi belli oldu. YEKA-1 GES projesi kapsamında Konya Karapınar’da kurulacak güneş enerjisi santralinde kullanılacak. Konya Karapınar GES için ise 1 milyar dolar yatırım yapılacak ve yıllık 2,6 milyar kilovatsaat elektrik üreterek hizmete sunulacak.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: