«
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. Uzun Yıllardır Toplumdaki İnsanlardan İzole Şekilde Yaşayan Çiftin Şaşırtıcı Hikayesi

Uzun Yıllardır Toplumdaki İnsanlardan İzole Şekilde Yaşayan Çiftin Şaşırtıcı Hikayesi

4
Reuters’ın pandemi gündemiyle ilgili sosyal izolasyon alanında uzamanlaşmış bir çift ile yaptığı gçrüşmedeki röportajı siz okurlarımız için yazıyoruz. Wendell ve Mariann isimlerine sahip bu bahsi geçen çiftin seksenli yıllardan günümüze toplumdan ve insanlardan uzak bir şekilde yani bir nevi izole bir şekilde nasıl yaşamlarına devam ettiklerine gelin beraber bakalım.
Sosyal olarak izalasyonun önem ve değer taşıdığı bu günlerde, yaşamları boyunca bunu hayatlarının bir kuralı haline getiren Wendell ve Mariann çifti aslında dinleyince bizlere oldukça ilginç ve şaşırtıcı gelecek bir hikayeye sahipler. Seksenli yıllarda birbirlerini tanıyıp insanşardan ve toplumdan uzaklaşma kararı alan bu bahsi geçen çift, bu aldıkları kararın ardından ABD’nin New Mexico eyaletine yerleşme kararı alıyorlar.
Yaşamlarına devam ettikleri bölgede kullandıkları herşeyin üreticisi neredeyse kendileri olduklarını söylemek mümkün. Var olan pandemi günlerinde en popüler korunma şartlarından birisi olan sosyal mesafe konusunu bu çiftler seksenli yıllardan itibaren yaşam prensibi haline getirmişler.

Wendell ve Mariann çiftinin bu hikayesi nasıl başladı?

Daha birbirlerini tanımadan önce, her iki insanda ABD‘nin Arizona adlı eyaletindeki Tucson şehri sınırlarında bulunan bir dağın eteklerinde kulubelerde yaşamaktaydılar. Ancak yaşamlarını sürdürmek için bulundukları bölge yeterli kadar insanlardan izole sayılmazdı, hafta sonları bölgeyi gezmek ve görmek amacı ile gelen birçok turist oluyordu.

Wendell günün birinde bir iş sahibi oluyor, bu sahib olduğu bahsi geçen iş ise Mariann’in ailesi ile beraber yaşamını sürdürdüğü evin pencerelerinin montajı ile uğraşmaktı. Her iki insanda kalabalık yerlerden ve alanlardan haz etmiyorlardı, bu kalabalık ortamlarda kendilerini rahat hissetmediklerinden birbirlerine bahsediyorlardı. Bir öğle zamanı Mariann, Wendell‘i evine bir şeyler içmek için davette bulundu. O davet sırasında Wendell, Mariann‘e onula beraber bulunduğu yerden daha uzaklara gitmek isteyeceğini sordu. Her iki insanıda heycanlandıran bu açıkça sorulmuş soru, yalnızlık hasreti olan bu çiftin arasında bir birliktelik başlamasına sebeb oldu. 

1985 yılında evlendiler, düğünlerinden hemen kısa bir süre sonra, kendi istekleri doğrultusunda toplumdan, kalabalıktan uzak yani izole bir yaşayacakları yer bulmak için arayışa çıktılar. Bu bahsi geçen arayışları sonucunda ABD‘nin en kırsal bölgelerinden birsi olan New Mexico‘daki Catron eyaletinde yerleşim konsunda karar aldılar. New Mexico‘daki geyik sayısı bile insan sıyısının nereyese dört katı denebilcek kadardı. Bölgede şaşırtıcı gelebilir ama bir tane bile trafik lambası bulunmuyordu, yani trafik bile o kadar azdı. Okula giden çocuklar için, otobüs bekleme sürelerinde meydanda dolaşan kurtlara karşı tedbir alamak amaçlı olarak tellerle etrafı çevrili ahşaptan yapılmış bir kafesin içinde bekliyorlardı.

1986 yılında nehir yakın bir mesafede bulunan yaklaşık 25 dönüme sahip bir arazi satın aldılar. Bu 25 dönüme sahip nehre yakın arazinin emlak vergisi, vergiyi göndermek için kullanacağı zarf pulunun ücretinden daha az ücrete sahipti.

Wendell ve Mariann çiftinin yaşayacakları evi inşa etmeleri 10 sene kadar bir zaman sürdü. Kullandıkları elektirikleri kendileri üretiyor ve avcıları yaşadıkları arzinin dışında tutmak için, geyiklerin mahsüllerini yememeri sağlayan bir çit inşa ettiler. Yaşadıkları arsanın çevresindeki çelikden yapılmış armatürlerin çoğu eski bir tenis kortunun ışık direklerinden inşa ettiler. Şimdi tamamen şebekeden bağımsız bir şekilde, güneş enerjisi sayesinde çalışan bir eve sahipler.

“Eğer şehirde yaşasaydım ne yapardım bilemiyorum, ama burada güvenli hissediyorum.”

Arsanın giriş kısmındaki kapının üzerinde seneler önce Mariann tarafından dövülmüş bir demir levhada İspanyolca  dilinde hiçliğim ortası manasına gelen Medio de Nada yazmaktadır. Ayrıca Wendell her sabah mutlu bir şekilde uyandığınıda belirtiyor.

Ayrıca Mariann toplumdan ayrı yaşayan insanlara kendilerini daha yakın hissettiklerini söylüyor. Başka insanlar ile irtibat kurunca, daha fazla anlam taşıdığını düşündüğünüde ekliyor. İzole yaşamanın insanlar arasındaki ilişkileri daha iyi anlamada yardımcı olduğuunu söylüyor ve “eğer şehirde yaşasaydım ne yapardım bilemiyorum, ama burda güvende olduğum hissediyorum” diyor.

Wendell nehri, vadiyi, dağları ve ovaları göstererek: “Benim için çekici olan şeyler bunlar”

 

Wendell ve Mariann‘ın tercih etmiş olduğu bu sakin hayat şekli beraberinde tabi ki çeşitli zorluklar ve tehlikeler de doğuruyor. Yaşam alanı olan evlerinin yakınlarında bulunan nehir yükseldiği zamanlar, haftalarca belki de aylarca süren set çekmeyle uğraşıyorlar. Bundan birkaç sene önce de Mariann büyük bir dağ aslanı tarafında takip edildiğini ifaede ediyor. Mariann‘ın köpekleri aslanı korkutmuşlar ve korkan aslan kaçmış, yani Mariann‘ın aslana ateş etmesine gerek kalmamış.

Toplumdan uzak sessiz ve sakin bir yerde yaşamanın avantajlarının olduğunu da söylüyor: ” Sanki etarfında bulunan ve görüğün herşey sana aitmiş gibi hissediyorsun” diyor Wendell. Doğal ışık kaynağı olan Ay olmadığı karanlık geceler için, ” Yıldızların öteinde yıldızları görebilme şansınız var” diye ekliyor Wendell

Seneler sonda ortaya çıkan bir pandemi, tüm insanlığa sosyal mesafenin öenmli olduğunu öğretti ve dünyada ölüm sayısı artış gösterdikçe insanlık gerçeğin farkına vardı. Covid-19 panedmisinden korunmak için sosyal mesafe etikili bir yol. Diğer insanlar ile mesafeli olmak yani sosyal mesafeyi korumak bu pandeminin bulaşmasının önüne geçmenin tek yolu sayılabilir. Bu sebeble dünyada bulunan tüm insanların  hayatlarında sosyal mesafe vazgeilmez bir korunma yolu oldu.

Wendell ve Mariann çifti her ne kadar keyfi tercihleri sebebi ile hayatlarında toplumdan uzak yaşama kararı almış olasalarda, şu anda şehirli yaşamda da tüm insanlık bu bahsi geçen çiftin yağtığını elinden geldiğince yapmaya çalışmaktadır. Yani pandemiye yakalanmamak için sosyal mesafe kurallarına uymaktayız her ne kadar Wendell ve Mariann çifti gibi bir yaşam sürmesek de onların hayatlarına benzer bir süreç yaşamaktayız.

Peki ya siz bu çiftin yaşamı hakkında ne düşünüyorsunuz ? Fikirlerinizi bizle yorum kısmında belirtmeyi unutmayın.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

 

 

Bir Cevap Yaz

Donanım Forum Hakkında

Donanım Forum

Dünya ve Türkiye gündeminde yer alan teknoloji,donanım,mobil dünya haberlerini kullanıcılarına sunar. Sadece gerekli bilgileri vererek ziyaretçilerini teknoloji dünyası hakkında bilinçlendirmeyi amaç edinir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *