MobilTeknoloji Haberleri

Yeni Bir 5G Modemi İçeren T7520 İşlemci Tanıtıldı

Yeni bir işlemci özellikle 5G teknolojisi için gerekliydi ve üreticiler 7 nanometre mimarinin altına inmeye çalışıyorlardı. En son işlemci sürümü olan T7520 model işlemci ile 6 nanometre mimari teknolojisine ulaşıldı ve bu işlemci şu an dünyada en iyi mobil cihaz işlemcisi olarak görünüyor. UNISOC tarafından inşa edilen bu işlemci modeli 4 adet çok yüksek performans gösteren çekirdek içeriyor. Diğer 4 çekirdek ise enerji tasarrufunu sağlamak amacıyla daha düşük frekanslarda çalışacak.

Yeni İşlemci Özellikleri

Bu yeni işlemci ile 4K kalitesinin iyice yakalanması planlanıyor. Cihazlarda birden çok ekranın desteklenmesi, HDR10+ teknolojisinin yakalanması ve diğer işlemcilerden yarı yarıya daha az pil tüketimi amaçlanıyordu ve bu başarıldı. Yeni çip 100 MP çözünürlük sunan kameraları destekleyecek.

İşlemci modelinin 5G ağlarını desteklemesi de ayrı bir avantajıdır. Bu işlemcinin tasarım amacı, bir saniyede 3.25 Gigabit veri aktarımını sağlayabilmektir ki bu rakam baş döndürücü bir internet hızı vadediyor.

UNISOC bu sıra dışı tasarıma sahip olan T7520 model işlemcinin 6 nanometre boyutta inşa edilen ilk ve en güçlü işlemci olduğunu ve bir yıl içinde bu çipin yeni model telefonlarda yerini alacağını ifade ediyorlar. Gerçek şu ki hangi model telefonu alırsak alalım, bir sene sonra çok daha hızlı ve yüksek performanslı bir model çıkarıyorlar.

Elektronik piyasasında üretici firmaların bir gelenek haline getirdiği bir durumdur bu. Üretici firmalar, ARGE çalışmalarının ürünü olan yüksek performanslı donanımlarını, eskilerini piyasada eritmeden sunmuyorlar. Bu teoriye göre, önümüzdeki 10 yılın teknolojisi hazır ve saklı tutuluyor. Eğer bu teknoloji hemen arz edilirse şu an piyasada bulunan ürünler elde kalacak.

Donanım Forum

Dünya ve Türkiye gündeminde yer alan teknoloji,donanım,mobil dünya haberlerini kullanıcılarına sunar. Sadece gerekli bilgileri vererek ziyaretçilerini teknoloji dünyası hakkında bilinçlendirmeyi amaç edinir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. En yakında çıkarsa çok memnun olurum internetüm hep yavaş çok hızlı olur ve yeni bir iletişim olacağını bekliyorum sabırsızlıkla bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: