«
YÜKSEK VERGİ

Gazeteci Cüneyt Özdemir, AK Partili Mahir Ünal’ın çiftçilerle ilgili sözleri üzerinden sosyal medyada akıllı telefonlardan alınan yüksek vergileri eleştirince konu Twitter’da gündem oldu. Kullanıcılar #iPhone6 etiketi ile yüksek vergilere tepkiler göstererek binlerce paylaşım yaptı.

.

Akıllı Telefonlara Ödenen Yüksek Vergi Twitter’da Gündem Oldu!

.

Son yıllarda artan döviz kurları ve yüksek vergiler nedeniyle akıllı telefon fiyatları adeta ateş pahasına dönüştü. Kullanıcılar  yüksek performans sunan herhangi bir cihaz almak istediğinde cebinden en az 10 bin TL çıkması, konunun tekrar tartışılmasına neden oldu.

.

Akıllı Telefonlara Kaç Para Vergi Ödeniyor?

.

Gazeteci Cüneyt Özdemir, YouTube yayını sırasında AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’ın önceden iPhone 6 kullanan bir çiftçiye “Cebindeki telefonu kaça aldın?” sorusuna cevaben “Bana tuhaf gelmedi; bir yandan 5 kuruşun yok bir yandan iPhone 6 alıyorsun” yorumu yaparak tekrar gündeme taşıdı.

.

Akıllı Telefonlara Ödenen Yüksek Vergi Twitter’da Gündem Oldu!

.

Yayında yapılan bu yorum ardından iPhone 6 etiketi Twitter gündeminin ilk sırasına ulaştı. Şimdiki zamanda satılmayan ve bulunsa dahi piyasada bulunan amiral gemisi fiyatlarının çok altında bulunan bir telefon için böyle bir açıklama yapılmıi olması kullanıcıların tepki göstermesine sebep oldu.

.

Akıllı Telefonlara Ödenen Yüksek Vergi Twitter’da Gündem Oldu!

.

Twitter kullanıcılarının büyük çoğunluğunun tanıdığı vergi uzmanı Ozan Bingöl, yaptığı paylaşımda Türkiye’ye girişi 2 bin TL olan bir telefon için bayi karı hariç ne kadar vergi alındığını aktardı. Buna göre;

“- Yüzde 1 Kültür Bakanlığı payı +20 TL (2.020 TL)
– Yüzde 10 TRT bandrol ücreti +202 TL (2.222 TL)
– Yüzde 50 ÖTV +1.111 TL (3.333 TL)
– Daha sonra yüzde 18 KDV +600 TL

2.000 TL gümrük girişli telefon 1.933 TL vergi ile bayi karı hariç 3.933 TL ödemektedir.” ifadelerini kullandı.

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Merve aksak

    Teşekkür ederim merak ettigim bir konuydu teşekkür tekrardan