«
AMAZON

Dünyanın en büyük online perakende platformu Amazon, doğada bıraktığı karbon ayak izini azaltmak amacıyla sıkıştırılmış doğalgaz ile çalışan 700’den fazla kamyon siparişi oluşturdu. ABD merkezli şirket, 2040 yılına kadar ‘karbon nötr’ olmayı amaçlıyor.

.

Amazon Doğalgazla Çalışan Yeni Kamyonları Tercih Etti!

.

Amazon’dan Doğalgaz ile Çalışan 700’den Fazla Kamyon Siparişi Verdi

.

E-ticaretin yanı sıra bulut bilişim, yapay zeka ve dijital yayın gibi birçok alanda faaliyet gösteren Amazon, daha ‘yeşil’ bir şirket olabilmek amacıyla çok önemli bir adım attı.

.

Reuters’in haberine göre firma, tamamen sıkıştırılmış doğalgaz ile çalışan 700’ün üzerinde kamyonu filosuna eklemeye hazırlık yapıyor. Amazon’un depolarından dağıtım merkezlerine dağılacak olan kamyonlar, Cummins ve Westport Fuel Systems arasındaki bir ortak girişim tarafından üretilen motorları kullanacak.

.

Amazon Doğalgazla Çalışan Yeni Kamyonları Tercih Etti!

.

ABD’li şirket, geçtiğimiz ekim ayında yaptığı açıklamada, küresel ısınmayı engellemek adına 2019 yılında hayata geçirilen Climate Pledge (İklim Taahhüdü) projesini desteklemek hedefiyle 2040 yılına kadar ‘karbon nötr’ olmayı vadediyordu.

.

Uluslararası yönetim danışmanlık firması McKinsey & Company’nin Haziran 2020 tarihinde yayınladığı rapora göre, koronavirüs salgınının etkisiyle yükselişe geçen online alışveriş hacmi, teslimat faaliyetlerini artırdı ve toplam kamyon kapasitesinin yaklaşık yüzde 30 yükselmesini sağladı.

.

Reuters’e göre, ABD’deki teslimatların yalnızca yüzde 5’inin karayolu ile gerçekleştirilmesine rağmen firmalar, sera gazı emisyonlarının yüzde 20’sinden fazlasını oluşturan orta ve ağır hizmet tipi kamyonları kullanıyor.

.

Bu ayın başlarında Amazon, elektrikli teslimat araçlarının Los Angeles’ta faaliyete geçtiğini açıklamıştı. 2021’de elektrikli kamyonetlerini 15 şehirde daha genişletmeyi hedefleyen şirket, filosunu 2022’ye kadar 10 bin araca çıkarmayı düşünüyor.

.

Her yıl yaklaşık 2,5 milyar kargo teslimatı gerçekleştiren Amazon, 2020’nin dördüncü çeyreğinde satış hacminin yüzde 39 yükseldiğini paylaşmıştı.

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *