«
İSTANBUL

İstanbul için yeni raylı ulaşım projesi olan ‘HIZRAY’, bu yıl içinde ihaleye çıkacak. İstanbul’un iki yakasında yolculuğu daha kolaylaştırırken, Beylikdüzü ve Sabiha Gökçen Havalimanı arasında ulaşımı sağlayacak olan HIZRAY’ın saatte 70 – 80 km hıza ulaşabileceği söyleniyor.

.

İstanbul’da İki Kıta Arasına HIZRAY!

.

İstanbul’da devam eden metro ve raylı sistem çalışmalarına yenileri ekleniyor. Halihazırda inşa halinde olan projelere ek olarak 2021 yılı içinde yeni projeler için de ihale yapılacağı kaydedildi. Yeni projeler arasında en çok ilgi çekenlerden biri de HIZRAY oldu.

.

İstanbul, ‘HIZRAY’ İle İki Yakayı Birbirine Bağlayacak

.

İstanbul’da bulunan yüksek nüfus ve ulaşım ihtiyacı nedeniyle yeni projeler geliştirilmeye çalışılıyor. HIZRAY da 72 kilometre üzerine kurulacak olan sistemle iki yaka arasındaki yükü azaltacak. Saatte 70 – 80 km hızla da Beylikdüzü ve Sabiha Gökçen Havalimanı arasında 1 saat civarında ulaşım sağlanabilecek. Projeye ilişkin detaylar İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Raylı Sistemlerde Büyük Hamle” toplantısında paylaşıldı.

.

İstanbul’da İki Kıta Arasına HIZRAY!

.

İstanbul HIZRAY Projesinin de konuşulduğu toplantıda açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İstanbul’un toplu taşıma sisteminin ana omurgası raylı sistemler olmak zorundadır. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın tamamlayacağı 91.5 kilometrelik hatlarla birlikte İstanbul’un raylı sistem ağı 428.85 kilometreye ulaşacak.” dedi. İBB Başkanı İmamoğlu konuşmasının devamında, “2024 -2029 arasında projelerini hazırladığımız yeni hatlarla birlikte, toplam ağımız 622,15 kilometreye çıkacak.” ifadelerini kullandı.

.

HIZRAY’la birlikte Beylikdüzü – Esenyurt – Sefaköy – İncirli Metro Hattı için de bu yıl ihaleye çıkılacağı duyuruldu. Halihazırda inşasına devam edilen Rumeli Hisarı – Aşiyan Füniküler hattına ek olarak, İstinye – İTÜ ve Beylerbeyi – Altunizade füniküler hatlarının da inşa edileceği belirtildi.

 .

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *