Amazon’un yeni logosuna bakan ve Adolf Hitler’e olan benzerliğinden rahatsız olan kişilerden biriyseniz, işte size bazı iyi haberler: Şirket imajı değiştirdi ve Üçüncü Reich liderine olan benzerliğini azalttı.

.

Beklenmedik gelen senaryo, Amazon’un Ocak ayında ana alışveriş uygulaması logosunu piyasaya sürerek önceki alışveriş arabası simgesinin yerini almasından sonra geldi. Üstte bir parça yırtık bantla şirketin paketlerinden birine benzemesi gerekiyordu. Garip bir şekilde, bazı insanlar sivri uçlu şeridin sonsuza dek Nazi diktatörüyle ilişkilendirilen diş fırçası bıyığına benzediğinden şikayet ettiler.

.

Amazon, şikayetleri takiben logoyu değiştiriyor, Hitler'e benziyor

.

Bir müşteri, “Bu sadece yırtık bir Scotch bandı değil, aynı şekle sahip ve gülümseyen bir ağzın tam üzerinde bulunan yırtık bir Scotch bandı – Bana mutlu bir küçük karton Adolf gibi görünüyor” diye yazdı.

.

.

Amazon, Charlie Chaplin veya Oliver Hardy’ye bir övgü olduğunu iddia etmek yerine logoyu değiştirerek “yırtık” efektini daha az aşırılık yan tonu olan katlanmış bir efektle değiştirdi.

.

Amazon, Hitler’e özgü logosunu birkaç ülkede denedi, ancak müşteri geri bildirimleri, nihai sürümü dünya çapında kullanıma sunmadan önce tasarımı değiştirmesini sağladı.

.

“Amazon her zaman müşterilerimizi memnun etmenin yeni yollarını araştırıyor. Bir Amazon sözcüsü, Hitler’den kasıtlı olarak bahsetmekten kaçınarak, yeni simgeyi, müşteriler alışveriş yolculuğuna çıktıklarında tıpkı kapı adımlarında kutularımızı gördüklerinde yaptıkları gibi, beklenti, heyecan ve neşe uyandıracak şekilde tasarladık “dedi.

.