AMD, Radeon'un Geleceğine İşaret Eden Bir Patent Aldı | Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi
e
sv

AMD, Radeon’un Geleceğine İşaret Eden Bir Patent Aldı

avatar

Emir Duman

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

AMD

Bilgisayar dünyasındaki gelişim, pazardaki rekabeti artırmış durumda. Bilgisayar donanımlarının 18 ayda bir iki kat geliştiğini göz önünde bulundurursak, bu rekabetin devam edeceği rahatlıkla söylenebilir. Durum böyle olunca, firmalar da yeni teknolojiler geliştirmek için hızlandı. Geçtiğimiz günlerde AMD tarafından alınan patent, RDNA mimarili Radeon ekran kartlarının geleceğine işaret olabilir.

.

Amerikalı ekran kartı üreticisi, tasarımın hangi sorunlu yapıya çözüm getireceğini de belirtti.

.

AMD, Radeon'un Geleceğine İşaret Eden Bir Patent Aldı

.

AMD, RDNA Mimarisinin Geleceğine İşaret Eden Yeni Bir Patent Aldı

.

Radeon RX 6000 serisi ekran kartları ile RDNA 2 mimarisi tanıtan kırmızı takım, 31 Aralık tarihinde mimariyi değiştirecek yeni bir patent aldı. AMD’ye göre, kartlar ve sistem arasında dengeyi tutturmak zor olduğu için bir bilgisayarda çift ekran kartı kullanmak pek çok yönden kullanışsız. Buna ek olarak, bellek içeriğini birden çok ekran kartı arasında senkronize etmenin de tasarım açısından karmaşık ve pahalı olduğu belirtiliyor.

.

AMD, Radeon'un Geleceğine İşaret Eden Bir Patent Aldı

.

AMD tarafından RDNA mimarisi için alınan patent, “yüksek bant genişliğine sahip pasif çapraz bağlantılar” uygulayarak bu tür sorunların üstesinden gelmenin mümkün olacağını gösteriyor. AMD’ye göre, ilk ekran kartı doğrudan işlemciye bağlanacak. Sistemdeki diğer ekran kartları ise pasif bir çapraz bağlantı yoluyla işlemciye bağlanan ekran kartına bağlanacak. Böylece, ekran kartlarında bulunan önbellekler de birbirleri ile bağlantı kurabilecek duruma gelecek.

.

Birden fazla ekran kartı verimli bir şekilde kullanılabilirse, özellikle konsollarda çok güçlü donanımların önü açılmış olur. AMD’nin bu tasarımı hangi mimaride kullanacağı henüz tam bilinmese de RDNA 3+ olacağı tahmin ediliyor.

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: