Şu anda yeni bir ekran kartı bulmanın neredeyse imkansız olmasının bir nedeninin madencilerin yüksek kripto fiyatlarından yararlanmak için onları kapması olduğunu biliyoruz. Ancak Jon Peddie Research’e (JPR) göre, madencilik için yüksek kaliteli bir kart satın almak “çok aptalca” olur.

.

Analist: Madencilik için yüksek kaliteli bir grafik kartı satın almak çok aptalca olurdu

.

JPR’nin PC pazarıyla ilgili en son raporunda , “salgının Ethereum’daki altına hücumda olduğu gibi tüm modelleri ve tahminleri çarpıttığını” belirtiyor.

.

Rapor, toplam GPU sevkiyatlarının 2020’nin dördüncü çeyreğinde yüzde 20’nin üzerinde arttığını ve bir önceki yıla göre yüzde 12,4 arttığını ortaya koyuyor.

.

Analist JPR: Madencilik İçin Yüksek Kaliteli Bir Grafik Kartı Satın Almak "Çok Aptalca" Olur

.

Rakamların entegre grafikler içerdiğine dikkat etmek önemlidir, bu nedenle Intel pazarın% 69’unu alıyor. AMD’nin çeyreklik sevkiyatları% 6,4 artarak% 17’lik pay verirken, Nvidia% 7,3 düşerek payını% 15’e düşürdü.

.

Yalnızca özel ekran kartlarına bakıldığında farklı bir hikaye. Pazar, son çeyreğe göre% 3,9 azaldı ve Nvidia% 82’lik bir pay alarak AMD’nin% 18’lik hissesini gölgede bıraktı. JPR, dördüncü çeyreğin genellikle üçüncü çeyreğe kıyasla sabit olduğunu söylüyor, bu nedenle bu normal.

.

Analist JPR: Madencilik İçin Yüksek Kaliteli Bir Grafik Kartı Satın Almak "Çok Aptalca" Olur

.

Pandemi, son iki çeyrekte AIB kartlarına olan talebin arkasındaki bir faktör olarak vurgulanıyor, ancak kripto madenciliği de bir rol oynadı. Pazar araştırma şirketi, güçlü bir grafik kartına bakan madenciler için ciddi bir uyarıda bulundu.

.

“AIB’lerin güç tüketimi, kripto madenciliğinin getirisini büyük ölçüde azaltıyor. GPU’lar için en uygun para olan Ethereum, çok yakında sürüm 2.0’a çatallanacak ve GPU’ları eski hale getirecek. Bir kişi bugün kripto madenciliği için yüksek kaliteli, güç tüketen bir AIB’ye yatırım yapmak çok aptalca olurdu ”diye yazıyor JPR.

.

Rapor, GPU sevkiyatlarının önümüzdeki beş yıl içinde yüzde 21 artacağını öngörürken, yarı iletken satıcıları önümüzdeki çeyrek için rehberlik ediyor. Umarız kullanılabilirlik yakında iyileşmeye başlar.

.